Zinātnieku un uzņēmēju kopīgajos pētījumos ieguldīti vairāk nekā divi miljoni latu
Ieguldot vairāk nekā divus miljonus latu, veiksmīgi noslēdzies pirmais finanšu gads valsts atbalsta programmā „Kompetences centri”, kuras ietvaros zinātnieki un uzņēmēji kopīgi strādā pie rūpniecisko pētījumu veikšanas. Sekmīgi savu darbību dažādās nozarēs uzsākuši seši kompetences centri, kuriem šogad programmas ietvaros pētniecības projektos paredzēts ieguldīt 12 miljonus latu.
Kompetences centri ir pirmais veiksmīgais mēģinājums stimulēt reālu nozaru uzņēmumu un zinātniskā sektora centienu apvienošanu tādu kopēju pētījumu veikšanā, kuriem būtu plašāka nozīme tautsaimniecībā par atsevišķu uzņēmumu vajadzībām. Kaut arī ir pagājis tikai nedaudz vairāk kā pusgads, tomēr jau tagad kompetence centru ietvaros uzņēmumi un zinātnieki patstāvīgi izveidojuši jaunus, līdz šim Latvijā nebijušus sadarbības modeļus un turpina to attīstīšanu. Par izveidotajiem sadarbības modeļiem kā labās prakses paraugu jau ir ieinteresējušās starptautiskas organizācijas (piemēram, Council of European Chemical Industry), jo šādu modeļu virzītājspēkam ir liela perspektīva. Atšķirībā no citām uzņēmējdarbības atbalsta programmām, programmā „Kompetences centri” uzņēmēji negūst labumu kā tiešu finansiālu atbalstu, bet uzņēmēju interese ir ilgtermiņa nozares līmeņa jauni produkti, zināšanas un tehnoloģijas. Tādejādi Ekonomikas Ministrijas paspārnē ir sperts solis uz nākošo pakāpi Latvijas industrializācijas un konkurētspējas veicināšanas virzienā.
Pirmie rezultāti sasniegti Vides, bioenerģētikas un biotehnoloģijas kompetences centrā – noslēdzies projekts, kura ietvaros izpētīta jauna stikla pārklāšanas tehnoloģija. Savukārt Farmācijas un ķīmijas kompetences centrā izpētīta bērzu sulas ietekme un iespējamie tās pielietošanas veidi.
Zinātnisko institūciju un uzņēmēju kopīgi veikto rūpniecisko pētījumu rezultāti tālāk tiks izmantoti, lai izstrādātu inovatīvus produktus un tehnoloģijas, ar kurām Latvija varētu konkurēt eksporta tirgos. Kopumā kompetences centros ir uzsākta vairāk nekā 40 pētniecības projektu īstenošana.
„Valsts attīstības stratēģiskajos dokumentos ir proklamēta Latvijas virzība uz zināšanu ekonomiku, augstas pievienotās vērtības produktu eksportu, un inovāciju, inovāciju, inovāciju …. Taču valsts pārvaldē ar viena gada fiskālo fokusu ir nepietiekami izdarīts, lai veidotu pilnvērtīgu inovācijas sistēmu Latvijā, vienlīdz attīstot visus piecus nepieciešamos elementus – likumdošanu, labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi, izglītību, zinātni un finansējuma pieejamību. Kompetences centru programma, ar savu 55 milj. Ls budžetu (tai skaitā ERAF finansējumu) un pēctecību četru gadu garumā ir viens solis inovācijas sistēmas veidošanas virzienā, jo iekļauj sevī četrus no nepieciešamajiem elementiem – uzņēmējdarbību, finansējumu, zinātni un daļēji arī likumdošanu. Ir sagaidāms nozīmīgs rūpniecisko pētījumu skaita pieaugums 2012.-2015. gadam, attiecīgi jaunu eksportspējīgu produktu un tehnoloģiju ražošana Latvijā,„ programmas nozīmi skaidro Farmācijas un ķīmijas kompetences centra vadītājs Vitālijs Skrīvelis.
Kompetences centri ir veidoti ar mērķi apvienot noteiktas nozares uz inovācijām orientētus uzņēmumus un zinātniskās institūcijas, lai sadarbotos rūpniecisko pētījumu, jaunu produktu un tehnoloģiju attīstības projektu īstenošanā, tādejādi veicinot uzņēmumu konkurētspējas paaugstināšanu.
Anita Līce, Latvijas Darba devēju konfederācijas Izglītības un nodarbinātības eksperte: „ERAF programmas apakšaktivitāte „Kompetences centri” ir vienīgā pašlaik Latvijas Republikā darbojošās rūpniecisko pētījumu, jaunu eksportspējīgu produktu un tehnoloģiju izstrādes un inovāciju atbalsta programma, kurai piemīt nozīmīgs un pozitīvs potenciāls Latvijas Republikā tautsaimniecības industrializācijai un atveseļošanai. Sešos Kompetences centros ir apvienojušies nozaru vadošie uzņēmumi un zinātniskās institūcijas – kopā 70 uzņēmumi un 20 zinātniskās institūcijas. Visi šie uzņēmumi ir stratēģiski domājoši un nodokļus maksājoši, un to veiksmīga attīstība ir svarīga Latvijas ekonomikas izaugsmei.” Pēc A.Līces teiktā, ja Kompetences centri darbotos pilnā jaudā, darba algu nodokļos vien tiktu nomaksāti aptuveni 2 milj. latu., PVN – vismaz 1 milj. latu gadā. „Attiecīgi Kompetences centru darbība ne tikai nodrošina tautsaimniecības attīstību ilgtermiņā, bet arī rada tūlītējus ienākumus valsts budžetā,” skaidro LDDK eksperte.
Kompetences centri ir atvērtas, uz ilgtermiņa darbību orientētas organizācijas, kuras pārvalda nozares profesionāļi, kas izvērtē katra potenciālā pētījumu projekta dzīvotspēju un ekonomisko efektu, kā arī noved šos projektus līdz rezultātam – intelektuālajam īpašumam. Radītais intelektuālais īpašums pieder kompetences centram. Kompetences centrs komercializē pētījumu rezultātus, pārdodot radīto intelektuālo īpašumu vai to lietošanas tiesības nozares uzņēmumiem, kuri jaunus produktus vai tehnoloģijas izmanto savas uzņēmējdarbības attīstīšanai un konkurētspējas paaugstināšanai.
Latvijā savu darbību īsteno seši kompetences centri šādās nozarēs:
• ķīmija un farmācija;
• mežu nozare;
• vide, biotehnoloģijas, bioenerģija;
• elektronika;
• informācijas tehnoloģijas;
• mašīnbūve.
Kopējais kompetences centru finansējums no ERAF aktivitātes ietvaros ir 37,37 miljoni latu. Šo summu paredzēts izmantot vismaz 124 zināšanu ietilpīgu pētījumu veikšanai.