autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ziedojumi arvien nozīmīgāki bērnu ārstēšanā

Bez sabiedrības atbalsta vairāk nekā 350 bērniem katru gadu pasliktinātos veselība un dzīves kvalitāte. Tik lielam skaitam bērnu palīdzību izmeklējumu un ārstēšanas nodrošināšanai sniedz Bērnu slimnīcas fonds. Šā gada deviņos mēnešos bērnu vajadzībām izlietots tikpat līdzekļu, cik pērn visa gada laikā, raksta NRA.lv.

Vienlaikus ar veselības barometra datiem par valsts apmaksātas veselības aprūpes pieejamību mazajiem pacientiem Bērnu slimnīcas fonds apkopojis datus par ziedojumu izlietojumu, un dati ir gan iepriecinoši – ziedotāju atsaucība ir laba, gan satraucoši – katru gadu vairākiem simtiem bērnu Latvijā ir nepieciešama ziedotāju palīdzība, lai saņemtu ārstu rekomendēto medicīnisko palīdzību, un daudzās jomās palīdzības pieprasījums aug.

«Mums nav pamata domāt, ka vecāku un speciālistu lūgumi pēc atbalsta bērnu veselībai samazināsies,» uzsver L. Dambiņa.

Bērnu slimnīcas fonda sniegtā palīdzība individuāliem bērniem ir ar tendenci palielināties, un šogad palīdzības apjoms pārsniegs pagājušā gada rādītājus. Bērnu slimnīcas fonda atbalstu 2017. gadā saņēma 358 bērni 403 781 eiro apmērā, savukārt šogad līdz 1. oktobrim atbalstu ir saņēmuši jau 340 bērnu 403 104 eiro apmērā, stāsta Bērnu slimnīcas fonda izpilddirektore Ieva Lejniece. 45 procenti no visiem ziedojumiem, kas ir vairāk nekā 400 000 eiro gadā, fonds novirza tieši individuālu bērnu veselības aprūpei. Bērnu slimnīcas fonds apkopojis šogad sniegto palīdzību un secina, ka lielākā daļa ziedojumu izlietoti palīdzībai ārkārtas gadījumos – 134 800 eiro, inovatīvai medicīnai – 78 800 eiro, bet psihiatrijai – 67 800 eiro. Palīdzības pieprasījums strauji audzis tieši atbalstam bērnu psihiatriskajai ārstēšanai un medikamentiem psihiatrijas pacientiem, stāsta I. Lejniece, kā arī smagi slimiem bērniem, kuriem dzīvības un veselības nodrošināšanai nepieciešama aparatūra. Savukārt, pateicoties piešķirtajam valsts finansējumam, vajadzība pēc atbalsta ir strauji samazinājusies bērniem ar cukura diabētu, bērniem, kuriem nepieciešama medicīniskā pārtika, kā arī onkoloģijas pacientiem, kuriem nepieciešams PET izmeklējums.

«Bērnu slimnīcas fonda pieredze rāda, ka joprojām daudziem bērniem Latvijā ar dažādām veselības problēmām ir nepieciešams ziedotāju atbalsts, lai saņemtu ārstu rekomendētu medicīnisku palīdzību. Praktiski tas nozīmē, ka bez sabiedrības atbalsta vairāk nekā 350 bērniem ik gadu pasliktinātos veselība un dzīves kvalitāte,» norāda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa. «Sniedzot palīdzību, redzam, ka ir jomas, kur ir nācis klāt valsts finansējums, piemēram, medicīniskā pārtika, tāpēc nepieciešamība pēc mūsu atbalsta samazinās, taču ir jomas, kur var redzēt, ka ir ļoti lielas problēmas ar pakalpojuma pieejamību un vecāki nespēj pašu spēkiem apmaksāt bērnam nepieciešamo terapiju. Šobrīd visakūtākā situācija ir bērnu psihiatrijā, kur jādomā par valsts atbalsta palielināšanu. Fonds situāciju cenšas uzlabot, gan maksājot stipendijas jaunajiem bērnu psihiatriem-rezidentiem, lai viņi būtu motivēti sniegt valsts pakalpojumu un strādāt Bērnu slimnīcā, gan apmaksājot diagnostiku, terapiju un medikamentus individuāliem bērniem.»

Ieva Lejniece stāsta, ka ir palīdzības virzieni, kur lūgumus pēc atbalsta fonds saņem ļoti līdzīgā apmērā gadu no gada, tāpēc ir izstrādātas atbalsta programmas, kas atvieglo bērniem nepieciešamās palīdzības saņemšanu. «Mums ir izveidota Ārkārtas situāciju programma, kad bērnam nepieciešamā palīdzība ir jāmeklē ārpus Latvijas, bieži vien steidzami. Katru gadu šim mērķim izlietojam aptuveni 80 000 eiro, bet šogad gandrīz divas reizes vairāk, jo palīdzējām vienam onkoloģijas pacientam, kuram apmaksājām ne tikai medikamentus, diagnostiku, konsultāciju ārpus Latvijas, bet arī ārstniecību, kas izmaksas būtiski palielināja.» Gandrīz gadu no gada nemainīgs gan bērnu skaita ziņā, gan izdevumu ziņā ir atbalsts bērniem ar kustību traucējumiem, kur fonds apmaksā lielākoties ortožu iegādi. Arī šeit ir izveidota sistēma, kā vecāki vienkārši var saņemt informāciju un pieteikties pēc atbalsta fondā.

«Ļoti svarīgs mērķis ir inovatīva ārstniecība, kad caur atbalstu individuālu bērnu ārstniecībai Bērnu slimnīcā ieguldām daudzu bērnu veselībā nākotnē, veidojot jaunus pakalpojumus un ārstniecības metodes,» turpina I. Lejniece, «šogad atbalstījām materiālu iegādi vairākām neiroloģijas un kardioloģijas operācijām, kad bērni tika operēti Bērnu slimnīcā, sadarbojoties mūsu speciālistiem ar ārvalstu kolēģiem.» Viņa piebilst, ka fonds apmaksā tikai ārstu rekomendētu un pierādījumos balstītu terapiju.

«Mums nav pamata domāt, ka vecāku un speciālistu lūgumi pēc atbalsta bērnu veselībai samazināsies,» uzsver L. Dambiņa. Fonds cer, ka ziedojumi saglabāsies līdzšinējā apjomā, lai gan arī fonds ar bažām raugās uz uzņēmumu ziedojumiem un to dinamiku saistībā ar nodokļu reformu. Visvairāk uzņēmumi ziedo tieši gada pēdējos mēnešos, un pērn šajā laika periodā Bērnu slimnīcas fondam tika noziedoti vairāk nekā 500 000 eiro. «Ļoti ceram, ka atbalsts bērnu veselībai nesamazināsies un arī nākamgad varēsim bērniem nodrošināt nepieciešamo palīdzību,» saka L. Dambiņa.

Inga Paparde

Foto: Pixabay

Pievienot komentāru