autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Virtuāli asistenti, iespējams, nākotnē ikvienam kļūs par vērtīgiem palīgiem

Virtuāls asistents, kas, piemēram, palīdz apgūt svešvalodu vai ir interesants sarunu biedrs – tas ir tikai viens tehnoloģisko inovāciju piemērs, kas radīts Latvijā. Iespējams, šis jauninājums drīzā nākotnē kļūs par neatņemamu mūsu ikdienas sastāvdaļu. Neiespējami? Kādreiz arī 3D tehnoloģijas, optiskais internets, droni šķita kā izvilkums no fantastiskas grāmatas, bet tagad tie ir realitāte.

Ar savu jaunāko veikumu Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi plašāku auditoriju izpazīstināja Latvijas Informācijas tehnoloģiju klastera rīkotajā pasākumā Tehnoloģiju tendences 2017.

Gudrās brilles

„Mēs šobrīd dzīvojām divās paralēlās pasaulēs – digitālajā (ierīces, sociālās vietnes) un fiziskā pasaulē. Uzņēmums Overly [specializējas papildinātās realitātes tehnoloģijā] ļauj šīm abām pasaulēm saplūst kopā, mijiedarboties. Mēs to panākam ar tehnoloģiju, kas saucas papildinātā realitāte. Šī tehnoloģija māca mūsu mobilajām ierīcēm, izmantojot kameras, atpazīt lietas mums apkārt. Piemēram, pavēršot mobilo tālruni pret žurnāla vāku, vāks atdzīvojas – tas ar jums sāk runāt vai arī, iekāpjot jaunā mašīnā, jūs nezināt, kādam mērķim kāda konkrēta poga paredzēta – atliek vien pavērt mobilā telefona kameru pret šo pogu vai simbolu panelī, un uzreiz mobilajā tālrunī jums tiek sniegta interesējošā informācija,” NRA.lv skaidro Overly līdzdibinātājs Ainārs Kļaviņš.

Šobrīd uzņēmums strādā pie jauna papildinātās realitātes algoritma izveides, ka ļaus konkurēt pasaules mērogā.

A Kļaviņš prognozē, ka tuvāko piecu – desmit gadu laikā papildinātā realitāte mainīs paradumus, kā cilvēki patērē un lieto digitālo saturu: cilvēki nevis informāciju iegūs, veroties telefonā vai datorā, bet skatoties uz reālo pasauli, izmantojot papildinātās realitātes brilles. „Daži uzņēmumi jau pērn sāka ražot šādas brilles, bet pagaidām tās ir ļoti dārgas,” stāsta A. Kļaviņš, piebilstot, ka brillēm ir daudzi praktiski pielietojumi. „Piemēram, brilles efektivizē cilvēku darbību, proti, esot noliktavā, brilles rāda, kur ir jābrauc, lai atrastu vajadzīgo iepakojumu. Kad tas ir atrasts, seko norādes, kur to nogādāt tālāk,” norāda A. Kļaviņš.

Virtuālās atrakcijas

Savukārt Captomatic specializējas izklaidējošos virtuālās realitātes risinājumos, tos veidojot atrakciju parkiem. Uzņēmums ir izstrādājis selfija video un foto sistēmu amerikāņu kalniņu cienītājiem, ar solā iestrādātām kamerām nofilmējot braucienu no attiecīgā cilvēka skatupunkta, un brauciena beigās piedāvājot iegādāties ierakstu, attēlus un GIF animācijas, ar kurām padalīties sociālajos tīklos.

„Cilvēki labprātāk nāk uz tādiem parkiem, kuros pieejami virtuālās realitātes risinājumi, un nākotnē šī tendence kļūs vēl izteiktāka,” ir pārliecināts Captomatic vadītājs Aleksis Geske.

Mašīntulkošana arābu valodai

Bet uzņēmums Tilde gūst panākumus mākslīgā intelekta jomā. „Mākslīgais intelekts kļūst par realitāti, jo jaunās tehnoloģijas ļauj datoram tuvināties cilvēka spējām daudzās jomās. Mašīntulkošana ir viena no sfērām, kur mākslīgais intelekts ir sevi labi apliecinājis,” akcentē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs.

Tilde mašīntulkošanā strādā jau vairākus gadus un viņu jaunākais veikums ir inovatīva mašīntulkošanas sistēma arābu valodai, kas ir viena no pasaules sarežģītākajām un plaši lietotajām valodām. Sistēma rādīta, izmantojot neironu tīklus, kas ir mākslīgā intelekta tehnoloģija, kas izstrādāta pēc analoģijas ar cilvēka smadzeņu neironiem.

Mašīntulku pašlaik testē globāls ASV ziņu dienests, pārbaudot tā piemērotību ziņu tulkošanai. Mašīntulku jau ir novērtējis ziņu dienesta Ēģiptes birojs, kas atzinis, ka Tildes produkts ir kvalitatīvāks un viņu vajadzībām piemērotāks nekā Google Translate.

Virtuāls draugs, padomdevējs, skolotājs

Tilde ir radījusi arī virtuālos asistentus, kas prot gan tērzēt un dalīties ar informāciju, gan palīdz apgūt jaunas prasmes. Šie asistenti ir iekļauti Facebook un Skype platformās. Abu platformu lietotāji visā pasaulē tagad var tērzēt ar Tildes virtuālo asistenti Lauru (Laura Bot), kas sarunājas angļu valodā un prot atbildēt uz dažādiem izzinošiem jautājumiem. Ar Lauru savos viedtālruņos sarunājušies jau 206 500 lietotāju no visas pasaules. „Šo tehnoloģiju attīstām arī latviešu valodā. Patlaban gan Skype, gan Facebook ir iespēja sarunāties ar virtuālo palīgu Gliemezīti [Reizrēķina bots], kas bērniem palīdz apgūt reizrēķinu. Pavisam drīz saruna būs iespējama arī ar lāci Teo, kas būs palīgs svešvalodu apguvē. Pirmo viņš mācīs lietuviešu valodu,” informē A. Vasiļjevs.

Zane Kārkla

Foto: Ekrānšāviņš

Pievienot komentāru