autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Veterinārās klīnikas gatavojas lielam koronavīrusa vilnim

Dzīvnieki var inficēties ar jauno koronavīrusu no cilvēka. Nīderlandē Covid-19 sērga iemetusies divās ūdeļu fermās. Ja vīruss mainīsies tiktāl, ka no slima dzīvnieka spēs ceļot arī atpakaļ pie cilvēka, veterinārijā iestāsies ārkārtas situācija. Latvijas veterinārārsti strādā augstākajā piesardzības režīmā, bet, krīzei saasinoties, veterinārie pakalpojumi var tikt būtiski ierobežoti, vēsta NRA.lv.

Līdz šim pasaulē bija konstatēti tikai atsevišķi gadījumi, kad dzīvnieks pārnēsā vīrusu nevis kā staigājoša virsma, bet ir patiešām inficēts un slims. Pāris tīģeri Amerikā, kādā zoodārzā. Daži eksperimenta nolūkos mērķtiecīgi inficēti kaķi Ķīnā. Bet nesen Nīderlandē konstatētā ūdeļu inficēšanās ir pirmais masveida saslimšanas gadījums dzīvnieku vidū.

Apdraudētas ūdeļu fermas

Ūdelēm novērotas gremošanas un respiratorās saslimšanas, vienlaikus pieaugusi dzīvnieku mirstība. Nīderlandes atbildīgās iestādes uzskata, ka ūdeles inficējušās no fermās strādājušajiem slimajiem cilvēkiem. Turpinās epidemioloģiskā izmeklēšana, un sākts zinātnisks pētījums. Tikmēr mūsu Pārtikas un veterinārais dienests izplatījis brīdinājumu neielaist sērgu Latvijas zvēru fermās. Latvijā tādas ir astoņas. Dienests aicina sekot līdzi dzīvnieku veselības stāvoklim un nekavējoties informēt PVD un veterinārārstu, novērojot dzīvniekiem gremošanas un/vai respiratorās saslimšanas vai paaugstinātu mirstību. Tāpat PVD aicina pārliecināties, ka novietnēs nodarbinātie cilvēki ir veseli, bez Covid-19 raksturīgajiem simptomiem. Dzīvnieku inficēšanās ir ļoti satraucošs fakts. Patēriņam audzēto lopu un zvēru slimošanu vēl var apkarot ar industriālām metodēm. Kaut vai tos izkaut.

Bet, ja slimot sāks arī lolojumdzīvnieki, viņi var kļūt par koronavīrusa otrā viļņa cēloni. Tāpēc veterinārās klīnikas ir jāsargā īpaši. Pagaidām tās apdraud tikai cilvēki.

Nemelot un sadarboties!

Latvijas Veterinārārstu asociācija izplatījusi paziņojumu dzīvnieku īpašniekiem – neslēpt, ja kāds slimo ar Covid-19 vai bijis kontaktā ar slimajiem: «Godīga un atklāta komunikācija ļaus pasargāt veterināro klīniku darbiniekus un citus klientus no saslimšanas riska. Katrai situācijai ir risinājumi, un arī tad, ja dzīvnieka īpašnieks ir saslimis ar Covid-19, veidi, kā dzīvniekam sniegt veterināro palīdzību, tiks meklēti. Galvenais ir nemelot un sadarboties.» Tad klīnikas varēs lietot piemērotākos drošības pasākumus. Piemēram, ja dzīvnieku pie ārsta patiešām neviens cits nevar aizvest kā tikai potenciāli infekciozais saimnieks, tad viņu pieņems dienas beigās kā pēdējo klientu, lai pēc tam telpas var dezinficēt. Biedrības pārstāve Lita Konopore stāsta, ka viņas klīnikā visi veterinārārsti un asistenti jau četras nedēļas strādā pilnā aizsargekipējumā. Maskas, sejsargi vai brilles un cimdi. Arī citas klīnikas cenšoties maksimāli nodrošināties, cik nu ļauj aizsarglīdzekļu pieejamība valstī. Ir tādas, kur arī klientus lūdz pieņemšanas telpā nākt ar sejai uzliktu masku, lai savstarpējo drošību pastiprinātu. Un tomēr vienu lielu klīniku vīruss ir skāris. Kāds klients ievazāja. Labi vismaz, ka, ievērojot ārkārtas situācijas vadlīnijas, klīnikas personāls bija sadalīts divās maiņās, ceļi nekrustojās, un iestādi nenācās slēgt uz darbinieku karantīnas laiku. Pietika ar pilnu dezinfekciju.

Nagi būs jāapgriež pašiem

Pagaidām ar esošajiem ierobežojumiem pietiek, lai nodrošinātu faktiski visu veterināro pakalpojumu spektru. Taču, epidēmijai pieņemoties spēkā, klienti tiks šķiroti, un vienkāršākas vainas tiks ārstētas attālināti vai arī gaidīs uz koronakrīzes beigām. Piemēram, Lielbritānijā jau pašlaik veterinārās klīnikas atrodas dīkstāvē, bet dzīvnieki cieš, jo pieņemt klātienē drīkst tikai tādus, kuru dzīvība ir apdraudēta – bezsamaņa, smaga asiņošana, apgrūtinātas dzemdības un tamlīdzīgi. Ja epidēmija vērsīsies plašumā vai vēl ļaunāk ‒ vīruss iegūs spēju no slima dzīvnieka pārceļot uz cilvēku, arī kaķi vairs nevarēs nest uz klīniku, lai apgrieztu nagus. Būs jātiek galā pašiem.

Imants Vīksne

Pievienot komentāru