autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Valdībai jārīkojas: Vienīgais mājoklis nodokļu spīlēs

Iedzīvotāju iniciatīva vietnē manabalss.lv par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) nepiemērošanu vienīgajam īpašumam beidzot izkustējusies no nulles punkta. Valdībai tuvāko trīs mēnešu laikā ir jāsagatavo priekšlikumi par iespēju atcelt vai vismaz samazināt nodokļa likmi vienīgajam īpašumam. Carnikavas novada dome tikmēr jau ir nolēmusi sava novada iedzīvotājiem piemērot NĪN atlaidi 50% apmērā par vienīgo mājokli. Jaunā kārtība Carnikavā stāsies spēkā nākamgad, pašvaldību vēlēšanu gadā.

Ja Saeima ieklausīsies tautas balsī un nolems neaplikt vienīgo īpašumu ar nodokli, šīs izmaiņas labākajā gadījumā varētu staties spēkā nākamgad. Šogad iedzīvotājiem par savu vienīgo īpašumu ir jāmaksā pilnā apmērā, ja vien viņi neietilpst kādā no atbalstāmajām iedzīvotāju grupām. Finanšu ministrijas (FM) rīcībā esošā informācija liecina, ka šā gada piecos mēnešos nekustamā īpašuma nodoklī iekasēti 129,6 miljoni eiro, kas pārsniedz plānoto par 8,7 miljoniem eiro jeb 7,2%. Salīdzinot ar pērnā gada pirmajiem pieciem mēnešiem, ieņēmumi kāpuši par 13,3 miljoniem eiro jeb 11,5%. Desmit miljonu eiro pieaugumu nodrošināja kārtējā saimnieciskā gada ieņēmumi par zemi, tajā skaitā Rīgā vērojams pieaugums 6,9 miljoni eiro apmērā. FM to skaidro ar kadastrālās vērtības izmaiņām lauksaimniecībā izmantojamai zemei un meža zemei, kas stājās spēkā šā gada 1. janvārī. Tāpat par 4,7 miljoniem eiro pieauguši NĪN ieņēmumi par mājokļiem, tajā skaitā Rīgā par 3,1 miljonu eiro, savukārt ieņēmumos par ēkām vērojams kritums par 1,4 miljoniem eiro.

Atlaides savējiem

Daļa pašvaldību arī līdz šim ir izmantojusi iespēju un piešķīrusi NĪN atlaides dažādām iedzīvotāju grupām, piemēram, Rīgā šogad mazāk par īpašumu ir jāmaksā ģimenēm ar bērniem. Jūrmalā jau kopš 2013. gada NĪN atvieglojumus 25 līdz 90% apmērā saņem 20 nodokļu maksātāju grupu, piemēram, Jūrmalas pilsētas administratīvajā teritorijā deklarētie iedzīvotāji saņem 70% atvieglojumus nekustamā īpašuma nodoklim par zemi. Arī vairākās citās pašvaldībās ar nodokļa atlaidi tiek atbalstīti tie zemes vai mājokļa īpašnieki, kas ir deklarējušies.

Carnikavas novada dome ir pieņēmusi lēmumu 2017. gadā sava novada iedzīvotājiem piemērot NĪN atlaidi 50% apmērā par vienīgo mājokli. «Cilvēkam var piederēt vairāki nekustamie īpašumi, bet 50% atlaide tiks piemērota par mājokli, kurā viņš kā tā īpašnieks būs deklarējis savu dzīvesvietu Carnikavas novadā,» skaidroja Carnikavas novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sandra Baltruka.

Lai saņemtu NĪN atlaidi 50% apmērā par vienīgo mājokli, iedzīvotājiem pašvaldībā būs jāvēršas ar iesniegumu. Turklāt jāņem vērā, ka 50% atlaide netiks piemērota ēkas daļai, kas tiek izmantota saimnieciskās darbības veikšanai. Pārējās nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, kas noteiktas pašvaldības saistošajos noteikumos, paliks spēkā tāpat kā līdz šim, vienīgi tās netiek summētas uz vienu īpašumu, bet tiek piemērota lielākā no atlaidēm.

Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Jurēvica uzsver, ka šāds lēmums ir pieņemts, lai iedzīvotājiem mazinātu nodokļu slogu un viņiem nebūtu jādodas prom no savām dzimtas mājām tikai tāpēc, ka vairs nevar samaksāt nodokļus. «Valdība tuvākajā nākotnē plāno būtiski paaugstināt nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības, tās tuvinot tirgus vērtībai, kas Latvijas iedzīvotājos ir izsaucis milzīgu rezonansi. Pierīgā jau šobrīd kadastrālās vērtības ir salīdzinoši augstas, savukārt iedzīvotāju maksātspēja ar katru gadu samazinās,» uzsver D. Jurēvica, norādot, ka nākotnē tiks izvērtētas iespējas Carnikavas novadā NĪN atlaidi vienīgajam mājoklim pakāpeniski palielināt līdz pat 70-90%. Saskaņā ar domes aplēsēm, 50% atlaižu piešķiršana vienīgajam mājoklim nākamgad pašvaldības budžeta ieņēmumus samazinās par aptuveni 170 000 eiro.

Grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos Par nekustamā īpašuma nodokli un nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošanu Carnikavas novadā, saskaņā ar kuriem piešķiramas NĪN atlaides 50% apmērā par vienīgo mājokli, vēl vērtēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Kur pazudušas solītās izmaiņas?

Carnikavas novada domes iniciatīva, protams, skars tikai šajā pilsētā un novadā dzīvojošos, taču arī citos novados un pilsētās dzīvojošie vēlas, lai vismaz vienīgais mājoklis tiek pasargāts no nodokļu nastas. Tāpēc Latvijas iedzīvotājiem tik cerīgs šķita vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda (VL!-TB/LNNK) 19. aprīļa paziņojums, ka viņš uzdevis sagatavot grozījumus likumā par nekustamā īpašuma nodokli, kas nosaka, ka vienīgo mājokli nedrīkst aplikt ar nodokli lielāku par 0,2%, 0,4% vai 0,6% atkarībā no mājokļa kadastrālās vērtības. Kopš ministra rīkojuma jau ir pagājuši vairāk nekā divarpus mēneši, bet iespējamais likuma grozījumu projekts tā arī atklātībā nav nonācis. Kā izriet no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieka Oskara Vizbuļa NRA.lv skaidrotā, dokuments nekur nav pazudis. «VARAM sagatavoja un nosūtīja iniciatīvas vēstuli finanšu ministrei un tieslietu ministram, kurā tika pausta VARAM ieinteresētība jautājuma risināšanā par iespēju paredzēt atvieglotu nekustamā īpašuma nodokļa režīmu nodokļa maksātājiem par vienīgo īpašumu, kas tiek izmantots kā mājoklis, un izteikts ministra viedoklis par nepieciešamajām izmaiņām nodokļa politikā, tajā skaitā par grozījumiem likumā Par nekustamā īpašuma nodokli,» skaidroja O. Vizbulis.

Finanšu ministrija ir uzaicinājusi VARAM piedalīties grozījumu izstrādē likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, un līdz šim brīdim

Ministru kabineta dotā uzdevuma izpildes ietvaros ir notikušas divas starpinstitūciju sanāksmes.
VARAM savas kompetences ietvaros līdzdarbojas jautājuma risināšanā, paužot atbalstu iedzīvotājiem labvēlīgas nodokļa politikas izstrādei, kas vienlaikus neradītu būtisku negatīvu ietekmi uz pašvaldību budžetiem, atklāja O. Vizbulis.

Meklē labākos risinājumus

Vienlaikus aprīlī rekordīsā laikā vietnē manabalss.lv tika savākti vairāk nekā 10 000 parakstu iniciatīvai atcelt NĪN vienīgajam īpašumam. Pirms Līgo svētkiem to vērtēja Saeimas deputāti, kuri nolēma uzdot Ministru kabinetam vērtēt iespēju mainīt nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu vienīgajam īpašumam. Valdībai līdz 1. oktobrim Saeimā jāiesniedz informatīvs ziņojums par iespējām izdarīt grozījumus normatīvajos aktos, lai īstenotu principus, kas ļautu nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam nepiemērot vai arī piemērot vienoto samazināto procentu likmi no nekustamā īpašuma vērtības.

Valdībai, meklējot labākos risinājumu, varbūt vajag palūkoties, kādu nodokli par savu vienīgo īpašumu maksā citās Es valstīs. Neatkarīgā jau rakstīja, ka Swedbank Finanšu institūta veiktais pētījums atklāj, ka Latvijā iedzīvotāji maksā augstāku NĪN salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm. Četru cilvēku ģimene, kas dzīvo sev piederošā 70 kvadrātmetru plašā mājoklī daudzdzīvokļu namā Tallinā vai Viļņā, NĪN nemaksā vispār. Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa skaidroja, ka Tallinā netiek piemērots nodoklis vienīgajam mājoklim, savukārt Viļņā NĪN jāsāk maksāt, īpašumam sasniedzot noteiktu kadastrālo vērtību.

Ilze Šteinfelde

Foto:hermaion/https://pixabay.com/en/users/hermaion-2204574//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru