autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Tiesības celt Stradiņus izcīna pat ar tiesas palīdzību

Vairāk nekā divarpus gadi bija nepieciešami, lai izvēlētos un publiski izziņotu lēmumu par Paula Stradiņa klīniskās universitātes jaunā korpusa otrās kārtas būvnieku. Lēmumu kavēja gan objektīvi iemesli, gan sākotnējas neskaidrības par finansējumu šim pašlaik vislielākajam celtniecības projektam veselības nozarē. Tiesības celt Stradiņus ieguvis uzņēmums “Velve”, kas pirms diviem gadiem pat bija izslēgts no iepirkuma procesa, ko par likumīgu atzina arī Iepirkumu uzraudzības birojs. Taču uzņēmums šo lēmumu apstrīdēja tiesā, tiesu uzvarēja un nu ir ieguvis nepilnu 90 miljonu eiro vērtu pasūtījumu. Kopējās projekta izmaksas pārsniedz 140 miljonus eiro, vēsta NRA.lv.

Liela interese

Pēc astoņu pretendentu iesniegto tehnisko un finanšu piedāvājumu izvērtēšanas P. Stradiņa slimnīcas iepirkumu komisija par saimnieciski izdevīgāko atzinusi uzņēmuma “Velve” piedāvājumu. Slimnīca saņēmusi Iepirkumu uzraudzības biroja atzinumu, kas apstiprina, ka slimnīcas organizētais iepirkums par A korpusa otrās kārtas būvdarbu veikšanu ir noritējis atbilstoši Publisko iepirkumu likuma prasībām.

“Pamatojoties uz saņemto atzinumu, Iepirkuma komisija pieņēmusi galīgo lēmumu par konkursa rezultātiem un iesniegto piedāvājumu par kopējo summu 88 364 300 eiro bez PVN un būvdarbu veikšanas periodu 30 mēneši no būvlaukuma nodošanas dienas izpildītājam,” ar slimnīcas pieņemto lēmumu iepazīstināja P. Stradiņa slimnīcas valdes loceklis Jānis Komisārs. Uzvarētājs tika izvēlēts konkursa procedūrā ar sarunām, un tās noritēja divos posmos – vispirms noritēja pretendentu kvalifikācijas pārbaude, bet otrajā posmā notika sarunas ar pretendentiem par iesniegtā piedāvājuma saturu un cenām, lai gala rezultātā panāktu piedāvājumu, kas vislabāk atbilstu pasūtītāja interesēm.

Iepirkuma komisija nolēma, ka saimnieciski izdevīgākais piedāvājums bijis tieši no “Velve”, kas piedāvāja veikt otrās kārtas būvdarbus par 88,3 miljoniem eiro bez PVN. “Šis piedāvājums izmaksu ziņā bija lētākais, tomēr uzvarētāju noteica ne tikai tas,” uzsver J. Komisārs. Iepirkuma komisija vērtēja piedāvājumus pēc trim kritērijiem ‒ iepirkuma cena, būvdarbu veikšanas termiņš, kas “Velve” gadījumā ir 30 mēneši, un garantijas termiņš veiktajiem darbiem – pieci gadi.

Konkursā sākotnēji nepielaiž

Uzņēmums “Velve” gandrīz netika pielaists konkursam par šo finansiāli apjomīgo valsts pasūtījumu. Kad Stradiņa slimnīca 2018. gadā veica sarunas ar vairākiem būvniecības uzņēmumiem, kuri bija pieteikušies konkursā, sākotnēji “Velve” bija atraidīta. Jāatgādina, ka konkursa procedūra ar sarunām ir iepirkuma procedūra, kas notiek divos posmos, un tajā visi ieinteresētie piegādātāji var pieprasīt tiesības piedalīties, bet sākotnējos piedāvājumus, kas ir jau otrais posms, var iesniegt tikai tie kandidāti, kurus pasūtītājs uzaicina. Šādu iepirkumu organizē, jo tas dod iespēju sarunu laikā uzlabot piedāvājumu saturu atbilstoši pasūtītāja vajadzībām.

Iepirkuma pirmā daļa tika izsludināta jau 2018. gada februārī. Jauno korpusu vēlējās būvēt SIA “Arčers”, pilnsabiedrība “LNK Industries Group”, SIA “Merk”, “Monum&LitCon”, piegādātāju apvienība “UPB-Abora”, pilnsabiedrība SBRE un SIA “Velve”. Par konkursa nolikumu netika saņemtas nekādas sūdzības, Neatkarīgajai toreiz atzina Stradiņa slimnīcas speciālisti. Tomēr, vērtējot pieteikumus,

komisija pieņēma lēmumu izslēgt vienu kandidātu, t.i., “Velve”, no turpmākās dalības iepirkumā, jo tā pieteikumu atzina par neatbilstošu kvalifikācijas prasībām.

Stradiņa slimnīca skaidroja, kāpēc toreiz tika pieņemts šāds lēmums. Lai kvalificētos konkursam, uzņēmumiem bija jāuzrāda trīs objekti (kādus tie ir realizējuši celtniecībā, ‒ lai pārliecinātos par pieredzi), taču “Velve” sākotnēji uzrādījusi tikai divus objektus. Tiesa, vēlāk pēc papildu skaidrojumiem uzrādīja vēl virkni objektu. Uzņēmums iesniedza Iepirkumu uzraudzības birojā iesniegumu, lūdzot atcelt iepirkuma komisijas lēmumu par tā izslēgšanu no iepirkuma, taču birojs atļāva slimnīcai turpināt iepirkuma procedūru. “Velve” savukārt 2018. gada novembrī vērsās Administratīvā rajona tiesā ar pieteikumu ierosināt lietu, kā arī uzlikt slimnīcai aizliegumu turpināt iepirkumu un noslēgt iepirkuma līgumu. Administratīvā rajona tiesa lēma par labu uzņēmumam, un tas varēja piedalīties konkursā.

Vai kavējas celtniecība?

Lai arī Stradiņa slimnīca bija paredzējusi, ka iepirkumi varētu nenoritēt tik raiti, tāpēc projektā paredzēta laika rezerve, tomēr uztraukums, vai visus darbus laikus uzsāks un laikus pabeigs, saglabājās. Iepazīstinot ar celtniecības darbu veicējiem, Jaunās būvniecības daļas vadītājs Gundars Vārna gan optimistiski paziņoja, ka darbi noslēgsies 2023. gada aprīlī. Saskaņā ar līgumu par Eiropas Savienības finansējumu, jaunajai ēkai pilnībā savu darbību jāuzsāk 2023. gada decembrī. Tātad pagaidām slimnīcas vadība neredz pamatu satraukumam par kavējumiem saistībā ar slimnīcas celtniecību.

Būvniecības darbi sāksies šajā septembrī. Tie maksās 88 miljonus eiro, taču kopējās A korpusa otrās kārtas projekta izmaksas plānotas 140,4 miljonu eiro vērtībā, tajā skaitā 65 procenti jeb 91,7 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļi, 32 procenti jeb 44,2 miljoni eiro ir līdzekļi no valsts budžeta, bet trīs procenti jeb 4,5 miljoni eiro ir slimnīcas pašfinansējums. G. Vārna norādīja, ka no šīm izmaksām vislielākā daļa būs atvēlēta būvdarbiem – 77 procenti, bet 20 procenti – iekārtām un slimnīcas aprīkojumam. G. Vārna arī iezīmēja, kāda izskatīsies jaunā ēka – tai būs pieci stāvi un to veidos trīs slimnīcas korpusi. Ēkā būs pagrabstāvs. Saskaņā ar projektu abas A korpusa ēkas būs savienotas. Jaunajā ēkā atradīsies moderns neatliekamās medicīnas centrs, ķirurģijas nodaļas, neiroloģijas klīnika, kā arī dzemdību nodaļas, kuras pārcelšanos uz jaunām, modernām telpām gaida kā neviens cits.

Nākotnē slimnīca plāno būvēt B korpusu – vietā, kur pašlaik atrodas 32. korpuss, taču tas ir tālākas nākotnes jautājums. Tāpat slimnīcai ir jāatjauno vēsturiskās slimnīcas ēkas, kurās plānots vairāk izvietot ambulatoro palīdzību.

Inga Paparde

Foto: F64

Pievienot komentāru