“Takši” joprojām ārzemniekiem prasa paaugstinātu samaksu par braucienu
Daļa taksometru firmu jau faktiski nodibinājušas karteli un nofiksējušas paaugstinātas pārvadājumu cenas ārzemniekiem. Savukārt politiķi, kas panāca taksometru pakalpojuma tarifu griestu atcelšanu rada iespaidu, ka strādā pie tā, lai sakārtotu nozari.
Pirms kāda laika, neinformējot par to sabiedrību, valdībā tika izlobēts lēmums par tarifu griestu atcelšanu. Tādējādi 1. martā sākās pasažieru legāla aptīrīšana, un vissmagākajā formā tā izpaužas lidostā “Rīga”.
Labi uzturēts haoss
Agrāk lidostā varēja strādāt tikai kompānijas, kas izpilda tās izvirzītus kvalitātes nosacījumus. Tādas bija divas – sarkanie un zaļie takši. Taču tagad pēc Augstākās tiesas un Konkurences padomes pieprasījuma barjera ir novākta. Lidostā pakalpojumus drīkst piedāvāt gan lielās kompānijas, gan individuāli komersanti, būtībā – ikviens, kas to vēlas.
Automašīnasa reizēm ir sliktā stāvoklī, šoferi – arī izskatās tā, it kā vakar no cietuma iznākuši, bet cenas kā par aizlidošanu uz otru Eiropas galu. 70 eiro no ārzemnieka paņem par aizbraukšanu līdz Vecrīgai, un tikpat maksā lidojums uz Tenerifi.
Paziņojumi, ka taksometru nozarē valda katastrofāla situācija, periodiski atkārtojas, taču rodas iespaids, ka šis haoss ir mērķtiecīgi uzturēts. Satiksmes un Ekonomikas ministrija pašas organizēja tarifu griestu atcelšanu, un tāpat arī pašas atļāva tikpat kā neregulēto “takšu” biznesu, kas praksē nozīmē nodokļu nemaksāšanu Latvijai. Tagad atkal plāno mainīt noteikumus, jo takšu skandāls nonācis valdības darba kārtībā un nodibināta speciāla darba grupa labāka regulējuma izveidei. Tā sanāca kopā piektdien un nāks atkal kopā šonedēļ.
Priekšlikumi sakārtošanai
Satiksmes ministrs Uldis Augulis (LZS) aicinājis Ekonomikas ministriju sniegt priekšlikumus braukšanas maksas noteikšanai, kā arī vienlīdzīgas konkurences apstākļu veicināšanai starp šo pakalpojumu sniedzējiem.
Ekonomikas ministrija savā atbildē iesaka noteikt maksimālos tarifu griestus, definēt taksometru pakalpojumu kvalitātes kritērijus un paaugstinātus kritērijus īpašas nozīmes vietās, paredzēt īpašas nozīmes objekta teritorijā noteiktu vietu, kur izlaist un uzņemt pasažierus citiem pārvadātājiem, noteikt papildu prasības licences saņemšanai un anulēšanai, nodrošināt katrā transportlīdzeklī ierīci, kas jau pirms brauciena informē klientu par provizorisko maksu, stiprināt nozares uzraudzību un kontroli un veikt patērētāju informēšanu.
Par darba grupas augļiem varēsim spriest, kad būs notikušas reālas izmaiņas, bet pārmaiņas šajā nozarē nav bijušas ilgu laiku.
Cenu nofiksējusi kabatas biedrība
Mazākas taksometru firmas vēlas maksimālu nozares brīvību, lai lieki nemaksātu dažādas licences un nodokļus. Lielās kompānijas grib stingru regulējumu un piekristu arī vienota pakalpojuma tarifa noteikšanai. Savukārt mazās kompānijas, ko sarunās ar valdību pārstāv Latvijas Taksometru arodbiedrība, vēlas personiskās atbildības ieviešanu šoferiem – licences atņemšanu par krāpšanu. Attiecībā uz cenu – tai esot jābūt nevis zemai, bet taisnīgai.
Reaģējot uz taksometru negatīvo publicitāti, arodbiedrība ārkārtas sapulcē nolēmusi piemērot tarifus tā, lai kopējā maksa par braucienu no lidostas līdz Majoriem Jūrmalā būtu ne vairāk kā 25 eiro, bet līdz dažādiem Rīgas pilsētas rajoniem – ne vairāk kā 30 eiro. Pasūtot taksometru pa tālruni, cena ir vismaz par trešdaļu zemāka.
Bažas par arodbiedrības vienošanos jau paudusi Konkurences padome – konkrēta ieteicamā maksa par braucienu taksometrā rada cenu paaugstināšanas riskus. Taču te būtisks jautājums, cik daudziem nozarē strādājošajiem biedrības lēmums ir vēlams un izdevīgs.
Foto: F64