autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Stradiņa slimnīca atkarīga no Pasaules Bankas

Pasaules Bankas eksperti joprojām nav iesnieguši pētījumu Veselības tīklu attīstības vadlīnijas, kavējot termiņu par vairāk nekā mēnesi. Taču tieši šis dokuments valdībai jāņem vērā, lai lemtu par slimnīcu nākotni. Viena no šīm ārstniecības iestādēm ir Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, kas cer jau drīzumā saņemt apstiprinājumu A korpusa otrās kārtas būvniecībai. Nav apstiprinājuma no Pasaules Bankas un Eiropas Komisijas (EK), nav naudas slimnīcas celtniecībai.

NRA.lv viesojās Stradiņa slimnīcā pirms nedēļas, kad slimnīcas jaunā A korpusa pirmās kārtas celtniecības norisi pētīja arī Saeimas deputāti. Slimnīcas vadība aicināja Saeimas deputātus apskatīt arī vecos korpusus, lai parādītu katastrofālo situāciju un apliecinātu nepieciešamību turpināt A korpusa būvniecību, īstenojot otro kārtu. Taču deputātiem todien laika neatlika, tāpēc uz Stradiņiem viņi devās vēlreiz. Deputātus interesē jautājums, kāpēc vispirms ir uzbūvēta A korpusa pirmā kārta, lai gan steidzami jaunas telpas nepieciešamas tieši tām nodaļām, kurām pirmajā kārtā uzceltajā ēkā vietas nebūs. Saeimas deputāts Romualds Ražuks (Vienotība) pat lietoja apzīmējumu, ka tiek celta «pacientu viesnīca», ne slimnīca.

Apstājās krīzes laikā

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa pirmo kārtu plānots pabeigt šā gada rudenī, jaunajās telpās būs vieta daudzām nodaļām, taču vecajās un kritiskā stāvoklī esošajās ēkās turpina strādāt dzemdību un jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas, neatliekamā medicīna, operāciju bloks. Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis teica: «Kad plānoja jaunās slimnīcas celtniecību un visu sadalīja pa kārtām, neviens nedomāja, ka uzcels tikai vienu korpusu.»

Nav skaidrs, kāpēc atsevišķi deputāti ir sašutuši par Stradiņa slimnīcas celtniecības vairākām kārtām, jo tas bija valdības un toreizējā veselības ministra lēmums – īstenot jaunās slimnīcas būvi pa kārtām, ņemot vērā pieejamos finanšu resursus. 2013. gada februārī toreizējā veselības ministre Ingrīda Circene teica: «Esam piezemējušies atbilstoši reālajai situācijai.»

No vēstures. Stradiņa slimnīcas attīstības projekts aizsākts 2006. gadā. 2008. gada nogalē noslēdzās jaunā korpusa būvniecības publiskā apspriešana, 2009. gada martā saņemts Rīgas domes apstiprināts projektēšanas un arhitektūras uzdevums. 2010. gada februārī svinīgi tika ielikts pamatakmens slimnīcas jaunajam korpusam.

Vienprātības nav

Stradiņa slimnīca vēlas A korpusa celtniecību turpināt, taču tam nepieciešams politisks lēmums. Iepirkums tika izsludināts uz visa A korpusa celtniecību, taču līgums noslēgts tikai par pirmo kārtu. Slimnīcas vadība interesējas, vai ir iespējams turpināt būvniecību esošā iepirkuma ietvaros.

Pašlaik galvenās domstarpības ir starp Finanšu (FM) un Veselības ministriju (VM). VM uzskata, ka tas būtu iespējams, īpaši tāpēc, ka otrās kārtas būvniecībai ir kritiska nozīme slimnīcas attīstībā. Ja būtu jāizsludina jauns iepirkums, celtniecība ievilktos vismaz līdz 2025. gadam. VM piedāvā vēl vienu risinājumu – būvprojekta izstrādi veikt esošajā līgumā, savukārt būvniecībai izsludināt jaunu iepirkumu.

FM savā nostājā gan ir strikta – nevaram dot pozitīvu atzinumu par tiesībām slēgt līgumu arī otrās kārtas celtniecībai, jo tas var radīt augstu risku vismaz 115 miljonu eiro apmērā, ja EK uzskatītu, ka projekta izmaksas nav attiecināmas.

Jāsaskaņo ar komisiju un banku

Jauna konkursa izsludināšana par otrās kārtas būvniecību būtu jāsaskaņo ar EK, jo, kā zināms, Stradiņa slimnīcas celtniecību līdzfinansē arī Eiropa. Kā skaidro VM speciālists Jevgeņijs Blaževics, Pasaules Bankai jau līdz 15. maijam bija jāiesniedz vadlīnijas jeb jaunais māsterplāns, kā attīstīt veselības aprūpi Latvijā. «Mēs esam ierobežoti savā rīcībā, jo ir jāsagaida plāns, lai rīkotos tālāk,» atzina ierēdnis. To, ka lēmuma pieņemšanu par Stradiņiem noteiks plāns, apliecina arī FM speciālisti. «Eiropas Komisijas nosacījums ir balstīt visas iniciatīvas veselības aprūpē uz Pasaules Bankas secinājumiem,» teica Diāna Rancāne no FM. No Pasaules Bankas jāsaņem vērtējums par veselības jomas investīciju stratēģiju. Nekādas soda sankcijas pret Pasaules Banku par pētījuma kavējumu piemērot nevar, lai arī Latvija bankai par to maksā.

Inga Paparde

Foto:Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca

Pievienot komentāru