autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Strādājošo deficīts ceļ veikalu darbinieku algas

Kvalificēta darbaspēka trūkumu izjūt gandrīz visas tautsaimniecības nozares, īpaši akūti tas ir mazumtirdzniecībā. Lai ieinteresētu potenciālos darbiniekus, uzņēmumi līdzās pamatalgai piedāvā dažādus labumus, piemēram, piemaksas atkarībā no sasniegtajiem rezultātiem, veselības apdrošināšanu, bezmaksas pusdienas, elastīgu darba laiku/grafiku, transporta izdevumu kompensāciju. Daži mazumtirdzniecības uzņēmumi pat maksā prēmiju par jaunu darbinieku piesaisti.

Izpētot sešu mazumtirdzniecības uzņēmumu – Rimi, Kesko Senukai Latvia, Depo, TN Kurši, Elvi un IKEA – stratēģiju darbinieku piesaistē, Neatkarīgā secināja, ka sekmīgāk darbiniekus izdodas atrast uzņēmumiem ar labu reputāciju, pamatalgas likmi virs vidējās un pievilcīgu bonusu sistēmu.

Pārdevēji un kasieri – uz izķeršanu

Neatkarīgās aptaujātie mazumtirgotāji atzīst, ka darbaspēka trūkums pašlaik ir viena no aktuālākajām problēmām. Kesko Senukai Latvia personāla vadības biznesa partnere Irēna Unda Neatkarīgajai atzīst, ka kvalificētu darbinieku trūkums ir nozares pašreizējais izaicinājums, ar kuru saskaras arī Kesko Senukai Latvia. «Visvairāk darbinieku meklējam pārdevēja amatam dažādās veikalu nodaļās (vispārīgie celtniecības materiāli, apdare, sadzīves tehnika, santehnika un ventilācija u.c.) un noliktavas darbinieka amatam. Tam, ka trūkst tieši pārdevēju, ir objektīvs skaidrojums – šajā amata kategorijā strādā skaitliski visvairāk cilvēku,» skaidro I. Unda. To apliecina arī Valsts ieņēmumu dienesta dati – šā gada aprīlī mazumtirdzniecības veikalos bija nodarbināti 27 109 pārdevēji, 5034 kasieri.

Kesko Senukai Latvia šobrīd ir nodarbināti 658 darbinieki, no kuriem 90 procenti strādā klientu apkalpošanā desmit K Senukai veikalos Rīgā un lielākajās Latvijas pilsētās. Brīvo vakanču īpatsvars, kurās tiek meklēti darbinieki, parasti ir 5% apmērā no darbinieku skaita.

«Lai uzvarētu konkurences cīņā par labāko darbinieku piesaistīšanu, uzņēmumam pirmām kārtām ir jādomā par konkurētspējīga atalgojuma piedāvāšanu. Atalgojums K Senukai darbiniekiem veikalos ir augstāks nekā vidēji nozarē, turklāt visiem veikalu darbiniekiem līdzās fiksētajam atalgojumam ir iespēja papildus nopelnīt vēl līdz 35% katru mēnesi. Papildus nodrošinām visiem darbiniekiem nepieciešamās apmācības (ugunsdrošības, elektrodrošības, darbs ar pacēlājiem un iekrāvējiem, augu aizsardzības apmācības, klientu apkalpošana, produktu apmācības utt.), tādējādi sniedzot iespēju uzsākt darba gaitas Kesko Senukai Latvia arī bez iepriekšējas pieredzes. Otrkārt, svarīga ir cieņpilnu attiecību veidošana ar darbiniekiem. Lai pateiktos visai komandai par kopīgi sasniegto, vismaz divas reizes gadā rīkojam svētkus, kuros iespējas ir piedalīties visiem darbiniekiem bez izņēmuma, ne tikai uzņēmuma administrācijai, kas mazumtirdzniecības sektorā nav tik bieži sastopama prakse, vēl jo vairāk – vasaras sporta spēles tiek organizētas ne tikai uzņēmuma darbiniekiem, bet arī viņu ģimenēm,» stāsta Irēna Unda.

Arī Rimi visvairāk darbinieku trūkst pārdevēja-kasiera, pārdevēja (vitrīnas zonā) amatos. Pašlaik Rimi strādā apmēram 5500 darbinieku un uzņēmumā ir aptuveni 200 vakanču. Lai piesaistītu jaunus darbiniekus, Rimi sola piemaksu 60 eiro apmērā darbiniekam, kas ir atvedis draugu strādāt uz Rimi.

IKEA, kas veikalu Rīgā atvēra pagājušā gada augustā, joprojām strauji aug un meklē papildinājumu savai 370 darbinieku lielajai komandai Latvijā. IKEA Latvia Cilvēkresursu nodaļas vadītāja Laura Lustika Neatkarīgajai atklāj, ka pašlaik ir pieejamas vairāk nekā 20 brīvas darba vietas. Lielākā daļa no tām ir ēdināšanas un loģistikas nodaļā. «Tā kā šobrīd paplašinām loģistikas nodaļu, ir izsludinātas noliktavas darbinieku/-ču, preču komplektētāju un preču papildinātāju vakances. Būtiski, ka loģistikas nodaļas darbinieki strādā ar jaunu un modernu tehniku, tāpēc šo šķietami smago darbu var darīt gan vīrieši, gan sievietes. Mēs ļoti nopietni attiecamies pret darba drošību, tāpēc nodrošinām darbiniekiem pilnvērtīgas apmācības, kā arī ērtu un drošu darba vidi, piemēram, visiem darbiniekiem ir drošības apavi, kā arī nodrošināts praktiskas un ērts darba apģērbs. Loģistikas nodaļai ir būtiska loma IKEA darbībā, tāpēc arī šajā nodaļā ir ļoti labas karjeras izaugsmes iespējas. Piedāvājam darbu dažādās maiņās – dienas, nakts, rīta -, lai darbu varētu savienot ar mācībām vai citām aktivitātēm,» uzsvēra L. Lustika.

SIA ELVI Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine NRA.lv atzīst, ka veikalu tīklā ELVI esošie veikali varētu nodarbināt lielāku strādājošo skaitu, nekā tas reāli notiek – visvairāk trūkst pārdevēju, taču ik pa laikam ir nepieciešami arī krāvēji, konditorejas darbinieki, pavāri un citi speciālisti. «Darbinieku piesaistei esam iesaistījušies dažādos projektos, piemēram, sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru nodrošinām darbinieku apmācību pie darba devēja, vasaras periodā piedāvājam arī darba vietas skolēniem. Darbinieku trūkumu vairāk izjūtam lielajās pilsētās. Reģionos, kur bezdarba līmenis ir salīdzinošu augsts, darbiniekus atrast ir vieglāk un arī personāla mainība nav tik liela – tur daudzi cilvēki veikalos strādā ilgi, ir pat tādi, kas ELVI tīklu par savu darbavietu sauc jau vairāk nekā piecpadsmit gadus,» stāsta L. Vārtukapteine.

Pārdevēji pelna no 3,10 līdz 7 eiro stundā

Viena no svarīgākajām lietām, uz ko skatās potenciālais darba ņēmējs, ir samaksa par darbu. Aptaujājot mazumtirgotājus un izpētot darba sludinājumus, kuros saskaņā ar pašreizējo likumdošanu ir jānorāda arī amata alga, Neatkarīgā secināja, ka stundas likme pārdevējam svārstās no 3,10 līdz 7 eiro stundā.

Kesko Senukai Latvia pārdevējiem K Senukai veikalos Rīgā maksā no 4,40 eiro stundā līdz 7 eiro stundā (atkarībā no iepriekšējas pieredzes, zināšanām, kvalifikācijas), kasieriem – no 4,17 eiro līdz 5,00 eiro stundā. Turklāt papildus fiksētai stundas likmei visiem Kesko Senukai Latvia veikalu darbiniekiem – no palīgstrādnieka līdz veikala vadītājam – ir iespēja katru mēnesi nopelnīt algas pielikumu (bonusu) līdz pat 35 procentu apmērā no mēneša darba algas. Šī piemaksa tiek izmaksāta kopā ar darba algu katru mēnesi.

Rimi, Depo, TN Kurši veikalu pārdevējiem algas ir pieticīgākas, piemēram, Rimi Latvia darbinieku pamatalgas stundas likme kasieriem, krāvējiem, zāles darbiniekiem ir no 3,10 līdz 4,50 eiro stundā, atkarībā no amata un pienākumiem. Arī Rimi ir ieviesta motivācijas sistēma. «Piemaksas un bonusus var saņemt ikviens uzņēmuma darbinieks, balstoties uz darbinieka profesionālajām kompetencēm, darba sniegumu vai izpildoties citiem piemaksu vai bonusu piešķiršanas kritērijiem,» Neatkarīgajai skaidro Rimi Latvia personāldaļas vadītāja Gundega Kirilka. Turklāt pēc pārbaudes laika, trim mēnešiem, darbinieku gaida algas pieaugums.

Rīgas un Pierīgas veikalos strādājošajiem alga ir nedaudz augstāka nekā citu pilsētu to pašu tirdzniecības tīklu veikalos. Piemēram, Depo veikalos Rīgā pārdevēja alga ir 4,60 eiro, Valmierā – 4,50 eiro, Liepājā, Rēzeknē, Jēkabpilī – 4,00 eiro stundā.

To, cik saņem ELVI pārdevēji, neizdevās uzzināt, jo, kā skaidroja L. Vārtukapteine, atšķirībā no citiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem ELVI, kas darbojas pēc franšīzes principa, nav noteiktas vienotas likmes visā veikalu ķēdē. Katrs franšīzes partneris pats nosaka, kādu atalgojumu maksās savā uzņēmumā strādājošajiem, tādēļ ELVI tīklā strādājošo saņemtais darbinieku atalgojums ir atšķirīgs. «Algas apmērs darbiniekam ir atkarīgs no veicamajiem darba pienākumiem, atbildības līmeņa, amata pildīšanai nepieciešamo kompetenču apjoma, darbinieka pieredzes un citiem faktoriem. Atalgojuma līmenis dažādās Latvijas vietās atšķiras – nelielā apdzīvotā vietā esošā veikalā, kura mēneša apgrozījums ir apmēram tāds pats kā lielpilsētas tirdzniecības vietas apgrozījums nedēļas laikā, nevar atļauties saviem darbiniekiem maksāt tādas pašas algas, kā par līdzīgu darbu saņem cilvēki lielā pilsētā. Te gan jāsalīdzina arī ikdienas sadzīvei nepieciešamo izdevumu līmenis dažādās Latvijas vietās, un tad bieži var secināt, ka dažādos reģionos dzīvojošie un strādājošie par savu algu var sev nodrošināt līdzvērtīgu dzīves līmeni, līdz ar to atalgojums ir adekvāts, lai arī absolūtos skaitļos atšķirīgs. Ir svarīgi saprast, ka darba samaksa ir ekonomiski pamatots lielums, nevis uzņēmuma labvēlības izpausme,» skaidroja L. Vārtukapteine.

Bonusos dāvanas un apdrošināšana

Alga ir tikai viens no darbinieku piesaistes kritērijiem, lai gan nenoliedzami – svarīgs. Taču uzņēmumi savus darbiniekus mēdz motivēt un piesaistīt arī ar citiem labumiem, piemēram, papildu brīvdienām, bezmaksas pusdienām, svētku pasākumiem utt.

«Investēšanu savos darbiniekos uzskatām par vienu no svarīgākajiem uzņēmuma uzdevumiem. Veicam regulāras apmācības (gan sistēmas, gan procesu, klientu apkalpošanas un produktu apmācības), nodrošinām bezmaksas kafiju, tēju, atlaides pusdienām. Mūsu darbiniekiem ir iespēja iepirkties K Senukai veikalos par īpaši izdevīgām cenām un saņemt īpašas atlaides pie sadarbības partneriem. Maksājam pabalstus darbiniekiem svarīgos dzīves brīžos un pasniedzam dāvanas dzimšanas dienās. Darbinieku bērni Ziemassvētkos un uzsākot skolas gaitas saņem dāvanas no uzņēmuma. Darbinieku bērniem, ja vien viņiem ir tāda vēlēšanās, dodam iespēju pastrādāt veikalos vasaras brīvlaikā. Organizējam kolektīvam arī kopīgus komandas saliedēšanas pasākumus (gan iekšēji veikalos, gan arī visiem uzņēmuma darbiniekiem), piemēram, šogad visi kopā piedalījāmies arī Tet Riga maratonā. Esam ieviesuši motivācijas sistēmu, kas dod iespēju labākajiem Kesko Senukai Latvia darbiniekiem saņemt ne tikai naudas prēmijas, bet arī ceļot – gan Latvijā, gan arī uz ārvalstīm. Piemēram, apmeklēt SPA centrus Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, doties kruīzā vai atpūtas braucienā,» stāstīja I. Unda. Visi Kesko Senukai Latvia darbinieki (gan veikalā strādājošie, gan administrācija) pēc uzņēmumā nostrādātā pirmā gada saņem arī veselības apdrošināšanas polisi. «Šogad pavasarī pirmo reizi Kesko Senukai darbiniekiem tika sniegta iespēja veikt bezmaksas veselības pārbaudes sadarbībā ar MFD Veselības grupu, kas nodrošina mobilās diagnostikas pakalpojumus. Pie bonusiem jāpiemin arī iespēja darbiniekiem saņemt piemaksu gadījumā, ja tie ir ieteikuši draugu darbam K Senukai veikalos. Protams, Kesko Senukai Latvia mudina un atbalsta darbinieku izaugsmi, vienmēr dodot priekšroku esošajiem darbiniekiem, tādēļ uzņēmumā ir iespēja augt un attīstīties no pārdevēja līdz veikala vadītājam,» turpina I. Unda.

Starp Rimi nosauktiem papildu labumiem darbiniekiem ir atlaides līdz 15 procentiem pirkumiem Rimi veikalos un īpašas atlaides no sadarbības partneriem (Neste, Benu aptieka u.c.) darbiniekam un viņa tuviniekam; bezmaksas maltīte; kafija un tēja; apmaksāts transports un viesnīca, braucot strādāt uz Rīgu; veselības apdrošināšana pēc viena gada – nelaimes gadījumu apdrošināšana; dāvanas īpašos notikumos un svētkos (darba stāža jubilejās, dodoties pensijā, absolvējot augstskolu, Ziemassvētkos u.c.); pabalsti (piemēram, bērna piedzimšanas gadījumā – 200 eiro); komandas saliedēšanas pasākumi, iekšējie pasākumi (labākā darbinieka, labākā veikala, labākā kasiera apbalvošana, Rimi Ģimenes diena, Ēnu dienas, Rimi Veselības mēnesis u.c.); stipendijas studijām līdz pat 80 procentu apmērā no studiju gada maksas; absolventu sveikšana; apmācības kvalifikācijas celšanai; apmaksāta dalība Tet Riga maratonā un Rimi Bērnu dienā; skolas soma pirmklasniekam utt.

L. Vārtukapteine atzīst, ka atalgojums, protams, ir galvenais stimuls, kādēļ cilvēki vispār dodas uz darbu, tomēr pētījumi pierāda, ka darba alga un dažādi materiāli bonusi ilgtermiņā nebūt nemotivē darbiniekus strādāt produktīvāk. «Tāpēc ELVI tīklā darbiniekiem ir iespēja gan iegūt finansiālus bonusus, gan citas priekšrocības – tās dažādiem franšīzes partneriem, protams, atšķiras, taču vairumā gadījumu darbiniekiem ir pieejama veselības apdrošināšana, bezmaksas ēdināšana, saliedēts kolektīvs, karjeras izaugsmes iespējas, sakārtota darba vide un dažādas apmācības. Lai darbinieki iegūtu finansiālus bonusus, vērtējam ne tikai darba pienākumu izpildi, bet arī darbinieka iniciatīvu, attieksmi, ieguldījumu uzņēmumā, produktivitāti, elastīgumu. Ja cilvēks ar savu attieksmi un darbu parāda, ka ir lojāls uzņēmumam un ieinteresēts kopējo mērķu sasniegšanā, viņš var nopelnīt vairāk. Īstenojot šādu pieeju, atalgojuma pieaugums tiešām kļūst motivējošs produktivitātes celšanai. Mūsdienu darba ritms nosaka to, ka labākai savu amata pienākumu izpildīšanai nepietiek ar smagu darbu – daudz svarīgāk ir strādāt gudri. Tas ir liels izaicinājums, un visa pamatā ir efektīva komunikācija, kas nodrošina to, ka darbinieks zina uzņēmuma mērķus un savu lomu šajā kompānijā. Viņš apzinās, ko var darīt, lai šos mērķus sasniegtu un par padarīto darbu saņemtu gan materiālo, gan nemateriālo novērtējumu,» uzsvēra L. Vārtukapteine.

Savukārt IKEA darbiniekiem ir garantēta darba stabilitāte, veselības apdrošināšana pēc pārbaudes laika un sociālās garantijas, turklāt visiem ēdināšanas nodaļas darbiniekiem ir nodrošinātas bezmaksas ēdienreizes. «IKEA no citiem darba devējiem atšķiras ar unikālo darba kultūru. Apvienojot tādas zviedru vērtības kā kopības sajūta un vienkāršība, uzņēmumā ir radīta demokrātiska darba vide, kurā nepastāv tradicionālā hierarhija. Mēs piedāvājam konkurētspējīgu atalgojumu (publicējot pieejamās vakances, norādām arī atalgojuma apmēru), veselības apdrošināšanu pilnīgi visiem darbiniekiem pēc pārbaudes laika beigām (gan pilnas, gan nepilnas slodzes darbiniekiem), kā arī regulāras apmācības, daļēji apmaksātas ēdienreizes, karjeras izaugsmes iespējas un citas priekšrocības,» stāstīja L. Lustika.

Konkurence par darbiniekiem būs arvien asāka

Paredzams, ka tuvākā gada laikā cīņa par darbiniekiem tirdzniecības nozarē arvien pieaugs. Jauno tirdzniecības projektu vidū ir outlet veikalu pilsēta Via Jurmala Designer Outlet, tirdzniecības centru Origo un Alfa paplašināšana.

Par ieceri 2020. gadā ienākt Latvijā un līdz šā gada beigām trīskāršot darbinieku skaitu ir paziņojis veikalu tīkls LIDL. Šogad novembrī Rīgā jaunajā tirdzniecības centrā Ozols durvis vērs lielākais K Senukai veikals Latvijā, kurā strādās līdz pat 200 darbiniekiem. «Pusi jau esam atraduši, taču 100 vakances darbam šajā veikalā vēl ir atvērtas,» sacīja Irēna Unda. K Senukai jaunā koncepta veikalam Rīgā nepieciešami darbinieki astoņpadsmit amata kategorijās. Tā kā pircēji jau tradicionāli vēršas K Senukai ne tikai pēc precēm, bet arī pēc ekspertu ieteikumiem savas mājvietas labiekārtošanā vai būvniecībā, uzņēmums meklē gan mazumtirdzniecībā jau pieredzējušus speciālistus, gan tos, kuri dārzkopības, interjera vai celtniecības jomas uzskata par savu aicinājumu un vēlas apgūt darbu, attīstot savas prasmes starptautiskā uzņēmumā.

«Darbinieki ir mūsu prioritāte. Mēs vienmēr ieklausāmies savos darbiniekos, idejās un priekšlikumos, kā uzlabot procesus un atvieglot darbu, tāpēc jaunajā veikalā TC Ozols papildus inovatīvajiem IT risinājumiem būs pieejamas arī pašapkalpošanās kases. Papildus jau uzskaitītajām priekšrocībām – konkurētspējīgam atalgojumam, kopīgiem atpūtas pasākumiem un ceļojumiem – piedāvājam elastīga darba laika iespēju. K Senukai veikalu darbinieki var izvēlēties savas slodzes apmēru – no dažām stundām nedēļā līdz pilnai slodzei. Šo iespēju labprāt izvēlas gan jaunieši, gan seniori, kā arī jaunās māmiņas. Esam uzņēmums, kas savus darbiniekus novērtē, ņem vērā katra individuālās iespējas un vajadzības, kā arī vēlmi saglabāt līdzsvaru starp darbu un privāto dzīvi. Tādēļ esam optimistiski noskaņoti par izredzēm laikus nokomplektēt kvalificētu un motivētu darbinieku komandu darbam jaunajā veikalā,» saka Irēna Unda.

Ilze Šteinfelde

Foto: Pixabay

Pievienot komentāru