autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Sludinājumu dēlis atspoguļo ekonomikas pelēcību

Sludinājumu portālā ss.com iespējams gan pirkt un pārdot lietas un pakalpojumus, gan iegādāties blēdīgas shēmas, lai biznesu taisītu, apejot nodokļu inspektorus. Ikkatra tautsaimniecības nozare te parāda savu pienesumu Latvijas ēnu ekonomikā, sākot no kucēnu tirdzniecības un beidzot ar firmu čaulu piedāvājumu.

Lai krāptos pa vienkāršo, pietiek ar ievietotu sludinājumu un atrastu klientu, kurš vēlas nopirkt zagtu vai lētāku mantu. Bet lielākām blēdībām nepieciešams nopietnāks aprīkojums, un to iespējams noskatīt sludinājumu portāla sadaļā biznesa, kompāniju pārdošana – jau gatavus uzņēmumus, uz kuru pamata taisīt nodokļu shēmas un karuseļus.

Zicpriekšnieks nomā

Ilustrācijai ideāli noder sludinājums, kurā «vietējie investori» piedāvā pārņemt SIA ar jebkādiem parādiem, likvidēt uzņēmumus, mainīt īpašniekus, juridisko adresi un pat nominālo direktoru – zicpriekšnieku patiesā labuma guvēja slēpšanai un anonimitātes nodrošināšanai. Izrādās, pieejama arī firmu noma. Sludinājuma licējs NRA.lv skaidro, ka 700 eiro ir pirmā iemaksa, un tad 350 eiro mēnesī par pilnu komplektu – reģistrācijas numuru, grāmatvedību un nominālo direktoru.

Uzņēmumu reģistrā tikmēr konstatē, ka pārdot firmas nav aizliegts un uzraugošajām iestādēm taču nav pamata uzreiz uzskatīt, ka šī firma uzreiz nodarbosies ar nelegālu uzņēmējdarbību. Taču daudzos gadījumos nodarbojas gan.

Arī pēdējā laikā plaši aprunātajos auto karuseļos tiek izmantota mašīnas pārreģistrācija secīgi uz vairākām firmām gan Latvijā, gan ārzemēs – tā lai beigās ne tikai nesamaksātu PVN, bet arī atprasītu naudu atpakaļ no valsts. Tātad ne tikai neiemaksātu savu nodokļa artavu, bet nozagtu citu cilvēku jau samaksātos nodokļus. Šī shēma pamatā tiek izmantota jaunu un dārgu mašīnu tirdzniecībā, kurā arī dīleri iejaukti. Izbijis nodokļu inspektors Neatkarīgajai stāsta, ka pats reiz izsekojis tādai ķēdei uz Igauniju un atpakaļ, bet trīs mašīnas no Latvijas plača pat izkustējušās nebija – ceļoja tikai reģistrācijas dokumentos. Firma dabūja auditu un kārtīgu uzrēķinu.

Sarežģītāka ir situācija, kad nodokļu krāpšana ir skaidri redzama, taču ķēdes galā nav, no kā paprasīt, jo paraksttiesīgā persona ir nominālais direktors – kāds students, «kuru palūdza par 100 eiro», vai pilsonis no draudzīgās Ukrainas.

Visa Eiropa karuseļos

Vēl viens populārs veids, kā tiekot izmantotas parādos ieslīgušas firmas, ir zaudējumu pārņemšana. Mātesfirma iegādājas tādu meitu ar parādu, un par attiecīgo summu mātei tiek samazināta ar nodokļiem apliekamā summa. Eksperts gan piebilst, ka šī nav īsti krāpšana, bet nodokļu optimizēšana, legāla. Taču valsts budžetam visas šīs puslegālās shēmas un slēptās metodes kopumā nodara lielu kaitējumu. Kāpēc tās netiek ātri un efektīvi apkarotas? Izrādās, ne mēs vienīgie ar tām mokāmies. «Visā Eiropā ar šīm shēmām miljardi no valstīm tiek izpumpēti. Mums vēl PVN nemaz nebija ieviests, kad viņi jau tās shēmas grieza – Francijā, Vācijā, Itālijā. Domāju, ka tām ir atbalsts visaugstākajos politiskajos līmeņos, un tāpēc neko pret tām nevar izdarīt.»

Un tāpēc puisis ar maznodrošinātā statusu var braukāt apkārt smalkā mašīnā un sievu uz Maldivu salām vest, jo visi gali firmā norakti. Neatkarīgās papētītajam sludinājumam ir arī krāšņa ilustrācija – ūsains vīrs plātās pie Bentley stūres, un līdzās viņam laimīgs mopsis. Laikam sievas vietā.

Auto vietā dzīvnieks

Dzīvnieku tirdzniecība ir vēl viena joma, kas ar sludinājumu starpniecību izaugusi par lielu nelegālu biznesu. Veterinārārste Lita Konopore to raksturo kā īpaši netīru un nežēlīgu, jo komplektā nāk slimības. Kucēnu fermas un nelegālās audzētavas netiek kontrolētas. Kailā ēde ir bīstama arī cilvēkiem; no bruņurupuča var dabūt salmonellozi. Bet ar eksotiskiem dzīvniekiem tiek ievestas arī eksotiskas slimības. Prioritātes, kādēļ nelegālajam dzīvnieku biznesam vajadzētu pievērst uzmanību, uzskaita biedrības Dzīvnieku draugs vadītāja Solvita Vība. Pirmajā vietā ir cilvēku drošība, otrajā dzīvnieku labturība un trešajā nodokļi. Principā dzīvnieku bizness esot ļoti līdzīgs automašīnu biznesam – dzīvniekiem jābūt reģistrētiem, legāli ievestiem, veseliem. Audzētavai jābūt reģistrētai un no darījumiem jāmaksā valstij nodokļi. Ja Austrijā franču buldogs maksā 1600 eiro, bet pie mums vidēji 675, ir skaidrs, ka zināma komponente izpaliek. Ja nu šīs summas nešķiet apspriešanas vērtas, tas ss.com tiek piedāvāts iegādāties arī greznākus turības apliecinājumus – plēsēja karakala kaķēnus par 10 000 eiro.
Te jāatgādina, ka sludinājumu portāls pats ne par ko neatbild, ne mašīnu, ne dzīvnieku shēmām, tas izriet no lietošanas noteikumu punkta 7.2. «Uzņēmums, administrators, kā arī sludinājumu servisa SS.COM īpašnieks nenes atbildību par sludinājumu saturu, kā arī par iespējamiem zaudējumiem un neērtībām, kas saistīti ar portāla darbību (..)». Valsts ieņēmumu dienests acīmredzot ir citās domās.

Imants Vīksne

Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru