autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Skats pāri valsts robežām

Latvijai vairāk jāattīsta izglītības eksports – šāda frāze ik pa brīdim izskan publiskajā telpā. Itin sekmīgus soļus šajā lauciņā spērusi Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija (RPIVA).

Akadēmijai ir plaša starptautiskā zinātniskā sadarbība, regulāri lekcijas un meistarklases piedāvā viesprofesori, studenti un docētāji aktīvi izmanto akadēmiskās apmaiņas iespējas Eiropas Savienībā, bet studiju jomā pēdējā gadā vēlmi sadarboties izrādījušas arī Ķīna, Japāna, Turcija, akcentē RPIVA rektore Dace Markus.

Rektore norāda, ka viens no akadēmijas nākotnes mērķiem ir vēl vairāk paplašināt starptautisko sadarbību. Jau izstrādāta maģistrantūras studiju programma kopā ar Austrijas un Vācijas mācībspēkiem. “Esam gandarīti, ka ar nākamo akadēmisko gadu īstenosim Eiropas izglītības vadības maģistra studiju programmu, studijas tajā notiks trīs valstīs. Tas nozīmē, ka ne tikai pie mums brauks mācīties ārvalstu studenti, bet arī Latvijas jaunieši studēs ārpus valsts robežām,” teic D. Markus. Ir iecere kopā ar Vācijas un Ķīnas kolēģiem izveidot arī starptautisku studiju programmu kreativitātes jomā. Rektore uzskata, ka jāveido inovatīvas starpdisciplināras studiju programmas, jo “darba tirgū ir pieprasīti darbinieki, kuri ir apguvuši ne tikai vienu konkrētu arodu, bet ir ar pēc iespējas plašāku zināšanu bagāžu, prot tās radoši izmantot”.

Kopumā šobrīd RPIVA īsteno 30 studiju programmas, to galvenie virzieni ir pedagoģija, psiholoģija, izglītības darba vadība, karjeras konsultēšana, cilvēku resursu vadība, sabiedriskās attiecības un komercdarbība. “Prieks, ka ir jaunieši, kas izvēlas apgūt skolotāja profesiju, un, kā liecina uzņemšanas rezultāti, tādi nav retums. Konkurence ir liela, piemēram, studiju programmās, kas sagatavo pirmsskolas un sākumskolas pedagogus, uz vienu budžeta vietu šogad pretendēja septiņi reflektanti. Katras attīstītas valsts pamats ir izglītoti cilvēki, un tuvākais palīgs izglītošanās procesā ir skolotājs. RPIVA pamatmisija ir palīdzēt izglītoties topošajiem pedagogiem un izglītības darba vadītājiem. Un mēs apzināmies šīs misijas nozīmīgumu,” uzsver rektore.

Viņa stāsta, ka liels konkurss šogad bija arī citās akadēmijas piedāvātajās studiju programmās: “Neraugoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju valstī un katrā ģimenē individuāli, jaunie cilvēki saprot izglītības vērtību kā ilgtermiņa ieguvumu. Arī mēs cenšamies būt pretimnākoši studētgribētājiem, piemēram, šogad vidēji par 30 procentiem samazinājām studiju maksu. Radījām apstākļus, lai pilnveides iespējas nebūtu liegtas cilvēkiem ar kustību traucējumiem, tāpēc ierīkojām speciālu liftu un, piesaistot Eiropas finansējumu, pilnveidojām mācību materiālo bāzi, izveidojām mūsdienīgu dabas zinātņu laboratoriju, arī sakoptā akadēmijas apkārtne rudens daudzkrāsainībā priecē gan pašus, gan ciemiņus.”

D. Markus teic, ka šā gada uzņemšanas rezultāti iezīmēja tendenci – izvēlēties studijas pēc iespējas tuvāk mājām, tādējādi ietaupot gan laiku, gan finanšu līdzekļus. RPIVA ir plašs filiāļu tīkls, kas sniedz iespēju iegūt kvalitatīvu izglītību, nedodoties uz galvaspilsētu. Saprotot izglītības nozīmi, šo filiāļu darbu atbalsta novadu pašvaldības.

Šo gadu RPIVA strādāja jaunā – akadēmijas statusā. “Tas ir mērķtiecīga darba rezultāts, kas nenozīmē tikai nosaukuma maiņu, bet liecina par būtisku kvalitātes paaugstināšanos. Atbilstoši Augstskolu likumam akadēmijā jāstrādā 30 procentiem pedagogu, kam iegūts zinātņu doktora grāds. Sagaidot Latvijas valsts gadadienu, jūtam gandarījumu, ka mūsu akadēmijas zinātņu doktoru skaits strauji tuvojas 50 procentiem. Jau vairākus gadus īstenojam īpašu finansiāla atbalsta programma tiem docētājiem, kuri studē doktorantūrā. Papildus saņemam arī Eiropas struktūrfondu stipendijas un dažas budžeta vietas, tāpēc zinātniskā kvalifikācija akadēmijā aug ļoti strauji,” ar lepnumu teic D. Markus.

Jāatzīmē, ka RPIVA savas durvis studētgribētājiem ver ne tikai vasarā, bet aicina savam pulkam, ko šobrīd veido ap 3000 studentu, pievienoties ar ziemā. “Drīzumā gaidāma jauna uzņemšana, aktuālāko informāciju var atrast akadēmijas mājas lapā [www.rpiva.lv],” norāda rektore, piebilstot, ka no jaunajiem studējošajiem gaida degsmi iegūt ne tikai labu izglītību, bet arī iesaistīšanos daudzveidīgajā akadēmijas kultūras dzīvē.

Autors: Līga Nestere / NRA.LV

Pievienot komentāru