autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“Saskaņa” plāno Ušakova atkāpšanās ceļu. Par mēru var kļūt Rozentāle

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) turpina izvērtēt iespēju par pārkāpumiem Rīgas pašvaldības darbībā no amata atstādināt Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu vai pat visu Rīgas domi. Taču Saskaņa varētu apsteigt ministriju un pati atsaukt galvaspilsētas mēru, viņa vietā virzot Baibu Rozentāli. Par to organizācijas valdē tiks lemts šonedēļ.

Stājoties amatā, jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (Attīstībai/Par!) solīja izvērtēt sava priekšgājēja, Nacionālo apvienību pārstāvošā Kaspara Gerharda virzīto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu. Jaunais ministrs neslēpa, ka ideja par visas domes atlaišanu viņu nepārliecina, taču ļoti iespējama varētu būt paša N. Ušakova atstādināšana.

Ministra padomniece Agnese Vārpiņa NRA.lv pastāstīja, ka ministrija ar Rīgas domi un N. Ušakovu veicot intensīvu saraksti, kurā tā vēlas saņemt izsmeļošus paskaidrojumus par Rīgas transporta infrastruktūras attīstībā nelietderīgi izmantotajiem 5,3 miljoniem eiro, uz kuriem norādījusi Valsts kontrole, un par to, kā, būdams SIA Rīgas satiksme kapitāldaļu turētājs, viņš pārvaldījis uzņēmumu. Tāpat ministriju interesē Rīgas domes un N. Ušakova paskaidrojumi par starptautiskās auditorkompānijas Ernst&Young veikto auditu, kura gala ziņojums saskaņā ar Rīgas satiksmes pagaidu valdes priekšsēdētāja Anrija Matīsa vārdiem varētu kalpot par pamatu vairāku miljonu eiro zaudējumu piedziņai no atbildīgajām amatpersonām.
Ministrijai sarakste ar Rīgas domi gan nevedas, jo atbildes esot pārlieku formālas un nesniedzot pieprasīto informāciju pēc būtības, stāsta A. Vārpiņa.

Neoficiāla informācija liecina, ka Attīstībai/Par! un tās VARAM vadītājs domu par Rīgas domes atlaišanu atmetuši, taču mērķtiecīgi tiekot strādāts pie tā, lai lēmums par N. Ušakova atstādināšanu būtu juridiski perfekts un nepārsūdzams.

Attīstībai/Par! politiskie konkurenti, atsaucoties uz kuluāru sarunām, lēš, ka organizācijai pašlaik nav brīva pietiekami spēcīga līdera, lai ārkārtas Rīgas domes vēlēšanās spētu kapitalizēt lēmuma par domes atlaišanu nestos reitingu punktus. Bez sava līdera Attīstībai/Par! būtu jānolūkojas, kā tās paveiktā darba augļus plūc esošā Rīgas domes opozīcija.

Taču Saskaņa gatavojas apsteigt J. Pūci un VARAM. Kuluāru sarunas vedina domāt, ka Saskaņas līderi apzinās to, cik sarežģītu situāciju partijai kopumā saistībā ar N. Ušakovu padarījuši notikumi Rīgas satiksmē un Valsts kontroles konstatētie pārkāpumi pilsētas ceļu uzturēšanas sistēmā.

Saskaņas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs un partijas valdes loceklis Jānis Urbanovičs Neatkarīgajai apliecina, ka plānotajā valdes sēdē paredzēts apspriest situāciju Rīgas domē un izvērtēt iespējamos tās risinājuma variantus. Sniegt izvērstāku informāciju par sēdes darba kārtību un iespējamajiem lēmumiem pirms sēdes beigām viņš nevēlas. «Tas nebūtu pareizi no manas puses, es nevēlos ietekmēt partijas biedrus,» saka politiķis.

Tomēr Neatkarīgajai kļuvis zināms, ka Saskaņas valde varētu izvērtēt Rīgas domes Sociālo lietu komitejas priekšsēdētājas Baibas Rozentāles kandidatūru mēra amatam. Partijā pastāv uzskats, ka viņa ir pietiekami pieredzējusi, lai varētu tikt galā ar N. Ušakova atstāto mantojumu. Tam, kā Saskaņa varētu atsaukt N. Ušakovu, ir vairāki scenāriji. Viens no tiem paredz, ka Rīgas mērs vienkārši atkāpjas no amata un paliek strādāt pašvaldībā. Taču ne mazāk iespējams scenārijs, kurā Saskaņa veic rokādi savos Eiropas Parlamenta vēlēšanu plānos un saraksta pirmo numuru, kurš pašlaik rezervēts partijas premjerministra amata kandidātam Vjačeslavam Dombrovskim, atvēl N. Ušakovam. Daudz pieklusinātākā tonī, taču netiek izslēgta arī iespēja, ka N. Ušakovs Saskaņu pamet pavisam un organizācijas priekšsēdētāja amats tiek nodots Vj. Dombrovskim.

Savukārt par labu versijai, ka N. Ušakovs ir noguris no sabiedrības un tiesībsargājošo iestāžu uzmanības un pats vēlas pamest Rīgas domi, liecina politologa Filipa Rajevska vērtējums tam, vai N. Ušakova noņemšana no politiskās skatuves pirmā plāna palīdzētu Saskaņai.

«Nepalīdzētu, jo domāju, ka Ušakovs lielākajai daļai Saskaņas vēlētāju ir tas simbols, kāpēc viņi balso par šo partiju. Turklāt viņam diezgan labi nelīp tās problēmas. Cits politiķis jau sen būtu nogrimis, bet viņš ar tik smagu nastu vēl spēj izdzīvot. Tas liek domāt, ka viņa nomaiņa jaunus sekotājus neradīs, bet atgrūdīs Ušakova fanus,» vērtē politologs.

Jautāts, kā šādu Rīgas mēra nomaiņu vērtētu viņš, viens no redzamākajiem Rīgas domes opozicionāriem, Vilnis Ķirsis neslēpj, ka tas būtu solītis tuvāk opozīcijas mērķim – Saskaņas un Gods kalpot Rīgai (GKR) nonākšanai opozīcijā. «Mēs būtu spēruši pirmo solīti, bet pilnībā apmierināti būsim, kad Saskaņa un GKR sēdēs opozīcijā, bet tas ir ārkārtas vai kārtējo vēlēšanu jautājums,» saka V. Ķirsis.

Jānis Lasmanis

Foto: F64

Pievienot komentāru