autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Sarunās ar Saeimas deputātiem Gauss ir sācis jaunu taktiku – biedēšanu

airbatlic

Nacionālas lidsabiedrības “airBaltic” vadītājs Martins Gauss sācis biedēt deputātus: ja uzņēmuma darbība sašaurināsies, šeit aviobiznesu pārņems Krievijas “Aeroflot”, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Lidsabiedrības “airBaltic” padomei ir plašas tiesības. Bez padomes atļaujas valde nevar pirkt lidmašīnas, slēgt vairāk kā miljons eiro vērtus darījumus un lielākus nomas līgumus. Padomes pilnvaras paplašināja pēc bēdīgās pieredzes ar aviokompānijas vadītāju Bertoldu Fliku, kurš lidsabiedrībā saimniekoja vienpersoniski.

Šis “airBaltic” padomes priekšsēdētājs ir Nikolajs Sigudrs Bulmanis, mecenāta Viļa Vītola znots, Kanādas latvietis, Jaunā laika veterāns. Bulmanis ir vadījis Jaunā laika finansiālo atbalstītāju organizāciju. Premjerministrs Einars Repše viņu pirms 10 gadiem sūtīja ieviest kārtību Rīgas brīvostā. Vēlāk Bulmanis Jaunajam laikam paziņojis, ka partija vairs nav demokrātiska un pieslējies Nacionālajai apvienībai. No 2010.gada oktobra Bulmanis ir “airBaltic” valdes loceklis, bet no šā gada februāra arī padomes vadītājs.

Latvijas vēstniecības Zviedrijā trešo sekretāru Kasparu Briškenu satiksmes ministrs Aivis Ronis 2012.gadā uzaicināja strādāt par padomnieku. Briškens izrādījis interesi par aviāciju un par viņu labi atsaucies arī “airBaltic” vadītājs. Un tā 2012.gadā Briškens kļuvis par “airBaltic” padomes locekli.

Visneilgāk – no šā gada pavasara padomē ir Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš. Viņu satiksmes ministram Anrijam Matīsam ieteicis finanšu ministrs Jānis Reirs. Bet oficiāli amatā iecēlis valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš. Ozoliņš ir aviokompānijas valsts pilnvarnieks, bet viņa tiesības ir ierobežotas. Viņš drīkst lemt par gada pārskatu apstiprināšanu vai neapstiprināšanu un iecelt vai atcelt lidsabiedrības padomi. Gauss savukārt atskaitās padomei, nevis valsts pilnvarniekam. Līdz šim Gausam ar padomi būtisku domstarpību nav bijis. Tas arī nodrošinājis to, ka kompānijas vadītājs ir juties drošs savos lēmumos.

Pēc politiskā spiediena šonedēļ beidzot parādījusies pirmā plaisa harmoniskajās “airBaltic” valdes un padomes attiecībās. Padome nolēmusi sarīkot pati savu auditu par to, vai Gauss reģionālo lidmašīnu iepirkuma konkursu ir rīkojis atbilstoši “airBaltic” interesēm. Gauss jau atzinis, ka visizdevīgāk būtu iepirkt Sukhoi. Audita rezultātiem jābūt uz galda pēc divām nedēļām, pirms padomes locekļiem jālemj, kādus lidaparātus iepirkt.

Gauss savu enerģiju nu iegulda sabiedrības pārliecināšanā, ka viņa izvēlētais ceļš ir pareizākais un jāatbalsta atrastais. Jo tikai tā varot tikt pie labākām – Kanādas lidmašīnām.

Pēdējā laikā “airBaltic” vārds tiek saistīts ar Sukhoi superjet lidmašīnām un Krievijas avioražotājiem. Lai pierādītu, ka “airBaltic” iestājas par rietumu vērtībām, Martins Gauss ir pierunājis Bombardier atvest parādīt vienu īstu lidmašīnu. Taču, vai šo lidmašīnu pirks, Gauss nesola.

Gauss jau apstaigājis Saeimas frakcijas, lai paskaidrotu, cik ļoti kļūdas tie, kas šaubās par viņa atrasto investoru. Šonedēļ pabija Saeimas Pieprasījumu komisijā, pie frakcijas Saskaņa un Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa.

Sarunās ar Saeimas deputātiem Gauss ir sācis jaunu taktiku – biedēšanu. Ja “airBaltic” darbība sašaurināsies, šeit Latvijā aviobiznesu pārņemšot Aeroflot.

Pat, ja Gausam izdosies pierunāt uzņēmuma padomi, kapitāla daļu turētāju Ozoliņu un vairākumu Saeimas deputātu, ka jāņem par akcionāru Ralfs Girmess un jāpērk Sukhoi superjet, aviokompānijai vēl būs jātiek galā ar Civilās aviācijas aģentūras iebildumiem.

Abās slēgtajās valdības sēdēs aģentūras speciālisti vērsuši politiķu uzmanību uz to, ka Krievijas iznīcinātāju un pasažierlidmašīnu ražotnei Sukhoi nav Eiropas sertifikāta. Adatas acs, caur ko Sukhoi superjet virpār iespējams piegādāt Eiropā, ir 1994.gadā noslēgtais Krievijas un Itālijas savstarpējais aviācijas produktu atzīšanas līgums. Šie apstākļi paredz, ka, lai Sukhoi superjet nonāktu “airBaltic” flotē, tiem sākumā būs jāiziet garš dokumentu kārtošanas process Itālijā. Neviena Eiropas aviokompānija to līdz šim nav darījusi.

Vai piešķirt 80 miljonus valsts naudas aviokompānijai, Saeimas deputāti lems pēc budžeta pieņemšanas. Sarunās ar dažiem deputātiem Gauss esot minējis par savu plānu B – iepirktos Sukhoi superjet lidaparātus izīrēt kādai citai aviokompānijai un par iegūto naudu jau februārī “airBaltic” floti nodrošināt ar tādiem Bombardier lidaparātiem, kāds šonedēļ bija iebraucis Rīgas lidostā. Vai tā plāno rīkoties, Gauss tieši neapstiprināja.

Pievienot komentāru