autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“Sarkanajā režīmā” būs pieejamas tikai pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi

No šodienas, 15. novembra, lielie veikali, tai skaitā pārtikas un higiēnas preču veikali, strādās tikai “zaļajā režīmā”. Savukārt brīvdienās tirdzniecības centros būs pieejamas tikai pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi.

No šodienas epidemioloģiski drošā vidē jeb t.s. “zaļajā” drošības režīmā, t.i. visi tirdzniecības vietu darbinieki un visi pircēji ir ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, tirdzniecības pakalpojumus varēs sniegt jebkurā tirdzniecības vietā iekštelpās, nosakot tādu maksimālo apmeklētāju skaitu, lai nodrošinātu ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju, kā arī lietojot mutes un deguna aizsegus.

Epidemioloģiski nedrošā vidē jeb t.s. “sarkanajā” drošības režīmā, t.i. pircēji ir bez sadarbspējīgiem Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem, vai ar tiem, tirdzniecības pakalpojumus IEKŠTELPĀS, ja kopējā apmeklētājiem publiski pieejamā telpu platība nav lielāka par 1500 m2 un ja ir atsevišķa ieeja no ārtelpas, var šādās tirdzniecības vietās:

• pārtikas veikalos (70% no sortimenta ir pārtikas preces, higiēnas preces, dzīvnieku barība un preses izdevumi);
• medicīnas preču tirdzniecības vietās, kur vismaz 90 % no preču sortimenta ir medicīnas preces, un aptiekās (tai skaitā veterinārās aptiekas);
• optikas veikalos;
• dzīvnieku barības veikalos;
• preses tirdzniecības vietās; 
• higiēnas preču veikalos (70% no sortimenta ir higiēnas preces);

Šajās tirdzniecība vietās (izņemot aptiekas) jānosaka tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 25m2 no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju. Savukārt aptiekās, kas veic vakcināciju pret Covid-19 vai izsniedz testēšanas sertifikātus, noteikta prasība vienai personai nodrošināt ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības.

Tāpat epidemioloģiski nedrošā vidē jeb t.s. “sarkanajā” drošības režīmā strādās:

• degvielas uzpildes stacijas;
• autoostas un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes maršrutiem;
• kā arī tirgi ārtelpās un ielu tirdzniecības vietas, tirdzniecības pakalpojumu sniedzējam un pircējiem ielu tirdzniecības vietās un atklātā tirgus teritorijā tirdzniecības laikā lietojot sejas maskas.

Visās tirdzniecības vietās iepirkšanās līdzekļu, tai skaitā grozu, ratu vai tirdzniecības dalībnieka nodrošināto iepirkšanās somu skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā. Ja tirdzniecības vietā tiek nodrošināta iepirkšanās līdzekļu pieejamība apmeklētājiem, atrašanās tirdzniecības vietā bez iepriekš minētajiem iepirkšanās līdzekļiem ir aizliegta.

Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darba laiks noteikts no plkst. 6.00 līdz plkst. 21.00, izņemot pirmās nepieciešamības preču veikalus, kas drīkst darboties bez darba laika ierobežojumiem.

Uz visu ārkārtējās situācijas laiku aizliegta ielu tirdzniecības organizēšana, piemēram, gadatirgu, Ziemassvētku tirdziņu un tam līdzīgu tirdzniecības pasākumu organizēšana.

Savukārt brīvdienās un svētku dienās aizliegta tirdzniecības pakalpojumu sniegšana TIRDZNIECĪBAS CENTROS (telpu platība virs 1500 m2 un vismaz 5 tirdzniecības vietas), izņemot iepriekš minētās pirmās nepieciešamības tirdzniecības vietas un pirmās nepieciešamības pakalpojumu sniegšanas vietas. Vienlaikus tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās atļauta būs arī tādu pakalpojuma sniegšanas vietu un tirdzniecības vietu darbība, kurām ir atsevišķa ieeja no ārtelpas un tiek nodrošināta apmeklētāju plūsmas nodalīšana no tirdzniecības centra koplietošanas telpām.

Vienlaicīgi paredzēts, ka saimnieciskos pakalpojumus klātienē var sniegt un saņemt tikai epidemioloģiski drošā vidē, izņemot vitāli nepieciešamos pakalpojumus vai pakalpojumus, kas ir saistīti ar cilvēku pamattiesību nodrošināšanu, kuri noteiktos gadījumos būs pieejami arī epidemioloģiski nedrošā vidē.

Joprojām pakalpojumu sniegšanai ir paredzēti stingri epidemioloģiskās drošības pasākumi, tai skaitā sejas masku lietošana, distances ievērošana, darba laika ierobežojumi, platības nosacījumi uz vienu personu un kopējā personu skaita ierobežojumi. Ierobežojumi ir attiecināmi gan uz pakalpojumiem, kas tiek sniegti epidemioloģiski drošā vidē, gan arī uz pakalpojumiem, kas tiek sniegti epidemioloģiski nedrošā vidē.

Lai pakalpojuma sniegšana un saņemšana saglabātos pēc iespējas epidemioloģiski drošāka, saimnieciskos pakalpojumus, tostarp, skaistumkopšanas un labsajūtas pakalpojumus, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus, tirdzniecības izstādes, ar izklaidi un atrakcijām saistītus pakalpojumus ārtelpās u.tml., var sniegt epidemioloģiski drošā vidē, tātad tikai personām ar derīgu sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Bērns līdz 12 gadu vecumam var saņemt pakalpojumu bez sertifikāta, savukārt, bērns no 12 gadu vecuma var saņemt pakalpojumu ar negatīvu laboratoriski vai izglītības iestādē veiktu testu, kas nav vecāks par 72 stundām, taču bērnu pavadošai personai ir jāspēj uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Vienlaikus pakalpojumu sniedzējiem jānodala apmeklētāju plūsma ar bērniem laikā vai telpā. Piemēram, “nodalīšana telpā” būtu ar sienu, nodrošinot, ka apmeklētāju plūsmas ar bērniem nepārklājas ar pieaugušo plūsmām bez bērniem, vai “nodalīšana laikā” – nodrošinot, ka epidemioloģiski drošā vide ar bērniem strādā līdz plkst.15.00, bet pēc plkst. 15.00 – tiek apkalpoti tikai pieaugušie.

Papildus minētajām vispārējām epidemioloģiskās drošības prasībām un vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta verifikācijai, saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam pakalpojuma sniegšanas vietā vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības, savukārt ārtelpās jānodrošina pietiekama platība, lai būtu iespējams ievērot 2 metru distanci starp individuāliem apmeklētājiem vai dažādām mājsaimniecībām.

Saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietā, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 15 m2, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs. Tāpat pakalpojuma sniegšanas vietā jānodrošina 3 metru distance starp darba vietām, ja telpā tās ir vairākas un 2 metru distance starp individuāliem apmeklētājiem vai mājsaimniecībām. Izstāžu norises vietās eju platumam starp izstāžu stendu rindām vai distancei starp vairākām vienā telpā esošām pakalpojuma sniegšanas vietām ir jābūt vismaz 3 metriem.

Papildus, saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas darbu klātienē uzsāk ne agrāk kā plkst.6:00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 21:00.

Lai mazinātu cilvēku kontaktēšanos un infekcijas izplatību, arī pēc 15. novembra ir aizliegta klātienes saimniecisko pakalpojumu sniegšana iekštelpās, kas saistīta ar izklaidi, azartspēlēm, derībām un atrakcijām (tostarp akvaparkos, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos).

Bez sadarbspējīga sertifikāta uzrādīšanas klātienē var saņemt būtiskos pakalpojumus, tostarp, pasta, finanšu un apdrošināšanas, remonta, apkopes, neatliekamos komunālos pakalpojumus, telekomunikāciju un atsevišķus individuālos vai mājsaimniecības pakalpojumus (izmitināšanas pakalpojumus un fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem), ēdienu saņemšanu līdzņemšanai, kā arī pakalpojumus, kuri ir saistīti ar cilvēku pamattiesību nodrošināšanu. Šie pakalpojumi pēc iespējas sniedzami ar iepriekšēju pierakstu. Papildus, šādu pakalpojuma sniegšanas vietās vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības, jālieto sejas maskas un jāievēro 2 metru distance starp individuāliem apmeklētājiem vai dažādām mājsaimniecībām.

Tāpat no š.g. 15. novembra līdz ārkārtējās situācijas beigām brīvdienās un svētku dienās aizliegta pakalpojumu sniegšana tirdzniecības centros (telpu platība virs 1500 m2 un vairāk kā 5 tirdzniecības vietas), izņemot augstāk minētās vitāli svarīgās saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas, ja tās sniedz pakalpojumu atbilstoši epidemioloģiski drošas vides prasībām, un saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās, kurām ir atsevišķa ieeja no ārtelpas un tiek nodrošināts, ka apmeklētāji nevar piekļūt tirdzniecības centra koplietošanas telpām.

Arī sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus turpmāk gan iekštelpās, gan arī ārtelpās var sniegt epidemioloģiski drošā vidē (pakalpojuma sniedzējs ir ar derīgu sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, savukārt saņēmējs – ar derīgu sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un šīs personas pavadošie bērni līdz 12 gadu vecumam bez sertifikātiem, no 12 gadu vecuma ar negatīvu laboratoriski vai izglītības iestādē veiktu testu, kas nav vecāks par 72 stundām). Plūsmām ar bērniem jābūt nodalītām laikā vai telpā.

Papildus jau iepriekš noteiktajām vispārējām epidemioloģiskās drošības prasībām un vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu verifikācijai, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietā jānodrošina, ka pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četras personas un starp personām, kas sēž pie dažādiem galdiņiem, ir vismaz 2 metru attālums, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus valsts akciju sabiedrības “Starptautiskā lidosta “Rīga”” lidostas termināļos var sniegt, ja ir nodrošināts, ka starp personām, kas sēž pie dažādiem galdiņiem, ir 3 metru attālums, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena, un pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četri apmeklētāji, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi.

Savukārt ēdināšanas pakalpojumus sporta komandu dalībniekiem to uzturēšanās vietā sniedz komandu “burbuļu” ietvaros, ievērojot, ka personu grupas, kurām nav ikdienas saskares, tiek nodalītas atsevišķās plūsmās, kas nepārklājas.

Bez sadarbspējīga sertifikāta uzrādīšanas var saņemt ēdienu līdzņemšanai vai ar piegādi, ja pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk ciešā kontaktā ar pakalpojuma saņēmēju ir derīgs sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Ja sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietā netiek sniegti ēdināšanas pakalpojumi klātienē jeb uz vietas, pakalpojuma saņemšanas vietā vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamo iekštelpu platības, visām personām jāievēro distance un jālieto sejas maskas.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji, izņemot ēdināšanu līdzņemšanai vai ar piegādi un valsts akciju sabiedrības “Starptautiskā lidosta “Rīga” lidostas termināļos, darbu uzsāk ne agrāk kā plkst.6:00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 21:00.

Pievienot komentāru