autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Sakārtot Latviju. Vai Lembergam tas būtu pa spēkam?

Šajās dienās iesniegšanai parlamentā sagatavots likumprojekts, kas piedāvā pārskatīt Valsts prezidenta ievēlēšanu. Viens no piedāvātajiem variantiem paredz, ka prezidentu ievēlētu elektoru kolēģija, bet otrs variants – tauta. Lielā daļā republiku šāda prakse ir pieņemta un veiksmīgi darbojas. Ja šāda kārtība tiktu pieņemta arī Latvijā, vai mums būtu par ko balsot, vai ir kaut viens kandidāts, ko atbalstītu iedzīvotāju vairākums?

Nesen uz šādu jautājumu atbildi piedāvāja un savu skatījumu pamatoja Latvijas Universitātes vēstures un filozofijas fakultātes profesors, vēstures doktors Harijs Tumans. Profesoram žurnāliste Elita Veidemane jautāja: “Ko tauta, jūsuprāt, ievēlētu, ja Latvijā notiktu tiešas prezidenta vēlēšanas?” Sekoja tikai viena un pārliecinoša atbilde – Aivaru Lembergu! Tumans uzsver, ka uz šo jautājumu jāskatās no tautas acīm. “Cilvēki brauc uz Ventspili un redz, cik brīnišķīgi ir attīstījusies šī pilsēta, pateicoties tam, ka tai ir saimnieks. Un laba komanda, protams. Turpretī Rīgu, kur mainās valdošie grupējumi, tā arī nav izdevies sakopt. Bet Ventspils ir pacelta, un cilvēki to novērtē, viņi spriež, ka tas, kurš spēj sakopt vienu pilsētu, spēs sakopt arī visu valsti.”

Protams, viena cilvēka viedoklis nav mēraukla, pēc kuras varētu lemt par visai valstij tik vitāli svarīgu jautājumu, kā prezidenta vēlēšanas. Taču jebkurš viedoklis ir ieklausīšanās vērts.

Turpinot Harija Tumana teikto par to, ka Ventspils uzplaukusi, pateicoties tās saimniekam, patiešām var secināt, ka neapšaubāmi, Ventspils ir piedzīvojusi strauju attīstību un šodien ir ne tikai viena no skaistākajām un sakoptākajām Latvijas pilsētām, bet arīdzan ar visaugstāko iedzīvotāju labklājības līmeni.

Tā pārsteidz ar dažādajām izklaides iespējām un krāšņiem apskates objektiem, kā arī sakoptu un gaumīgi iekārtotu pilsētvidi. Zilā karoga pludmale un kāpas, moderna teleskopu aprīkota observatorija, mazbānītis, un daudzas citas izklaides vietas ir labi zināmas kā Latvijas iedzīvotājiem, tā arī ārvalstu tūristiem. Laika gaitā pilsēta ir attīstījusies kā starptautisks nozīmes tranzīta centrs Latvijā, draudzīga dzīvesvieta un iecienīts ceļotāju galamērķis.

Arī ekonomikas rādītāji runā paši par sevi – Ventspils pašvaldībā salīdzinājumā ar citām pašvaldībām ir vismazākie aizņēmumi. Iespējams vairāk nekā citur, Ventspilī vērība tiek pievērsta arī uzņēmējdarbības attīstībai un atbalstam. Ventspils starp lielajām Latvijas pilsētām uzrāda otro augstāko rādītāju ārvalstu tiešo investīciju piesaistē uz vienu iedzīvotāju, būtiski pārsniedzot vidējo rādītāju valstī. Ventspilī ir viens no augstākajiem iedzīvotāju labklājības līmeņiem. Salīdzinājumā ar citām Latvijas pilsētām, Ventspils uzrāda labus rezultātus.

Protams, neviens neņemas apgalvot, ka pašreizējais Ventspils mērs Aivars Lembergs visus šos labos darbus paveicis viens pats, neapšaubāmi viņam izdevies nokomplektēt lielisku komandu, kas palīdz realizēt visus labos darbus un stiprināt Ventspils pilsētas attīstību un kaldināt pilsētas slavu.

Raugoties uz plaukstošo Ventspili un Aivara Lemberga darba spējām, un aizrautīgo darba sparu, nerodas šaubas, ka ar tikpat lielu sparu Lembergs varētu nodoties visas Latvijas attīstīšanai un spodrināšanai, kā līdz šim to veiksmīgi darījis savā pilsētā. Bet vai viņam tas būtu pa spēkam un vai tiešām tā domātu pietiekami liela sabiedrības daļa, lai pēc laika Lembergu varētu saukt par prezidenta kungu?

Jau Sengrieķu vēsturnieka Hērodota darbos aprakstīta situācija, kad Milētas pilsētas iedzīvotāji bija noguruši no pilsoņu kara, tie pasauca par šķīrējtiesnešiem kaimiņus, un tie, apstaigājuši pilsētu, nolēma nodot varu tiem nedaudzajiem pilsoņiem, kuru saimniecības bija uzturētas labā kārtībā. Savu lēmumu viņi pamatoja ar to, ka tie, kas spēj rūpēties par savu saimniecību, spēs rūpēties arī par valsti. Arī mēs esam noguruši no biežām nekārtībām valsts pārvaldē, tad kāpēc gan mums neuzticēt valsti cilvēkam, kurš sevi pierādījis, uzturot savu saimniecību kārtībā? Atliek vien cerēt, ka ar šādu uzdevumu veiktos tikpat labi, kā ar saimniekošanu savā pilsētā.

Foto: F64

Pievienot komentāru