Saeima pieprasa atbrīvot Navaļniju
Saeima ceturtdien, 4. februārī, pieņēma paziņojumu par tiesas sprieduma pasludināšanu Alekseja Navaļnija lietā un demokrātiskās opozīcijas, pilsoniskās sabiedrības un mediju apspiešanu un vajāšanu Krievijas Federācijā. Paziņojumā deputāti pieprasa nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot A.Navaļniju, kā arī veikt izmeklēšanu saistībā ar viņa saindēšanu.
“Reaģējot uz A.Navaļnija aizturēšanu un viņam 2.februārī piespriesto cietumsodu, kā arī balstoties uz pieņemto Eiropas Savienības globālo cilvēktiesību sankciju režīmu, aicinām Krievijas valsts iestādes nekavējoties izbeigt politisko oponentu, mediju un sabiedrisko aktīvistu vajāšanu, iebiedēšanu un apspiešanu, kā arī citus viņu cilvēktiesību pārkāpumus,” uzsver Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.
Tāpat iesakām Latvijas Ārlietu ministrijai aicināt starptautiskos partnerus ieņemt aktīvu nostāju šajā jautājumā un būtiski pastiprināt Eiropas Savienības (ES) atbildes soļus, ieviešot ierobežojošus pasākumus. Aicinām arī ES un Eiropas Padomes dalībvalstu parlamentus ieņemt aktīvu nostāju šajā jautājumā, atsaucoties uz paziņojumu, norāda R.Kols.
Saeima paziņojumā stingri nosoda Krievijas varas iestāžu veikto prettiesisko, politiski motivēto A.Navaļnija aizturēšanu un tiesas sprieduma pasludināšanu pēc viņa atgriešanās Krievijā, tādējādi cenšoties apklusināt opozīciju un valdošās iekārtas kritiķus.
Dokumentā atgādināts par Krievijas starptautiskajām saistībām, kas prasa tiesiskuma principu ievērošanu un cilvēka tiesību un brīvību aizsardzību, kā arī tas, ka politiskās opozīcijas pārstāvju aizturēšana ir pretrunā ar šīm saistībām.
Deputāti paziņojumā norāda, ka jau pagājušā gada augustā A.Navaļnijs Krievijas teritorijā kļuva par nežēlīga nozieguma upuri — viņu mēģināja noindēt, izmantojot valstī izstrādātu nervus paralizējošu kaujas vielu no “Novičok” grupas, — un Krievija vēl joprojām šajā sakarā nav uzsākusi kriminālizmeklēšanu.
Paziņojumā arī atgādināts, ka saskaņā ar Ķīmisko ieroču konvenciju jebkuru mēģinājumu noindēt personu, izmantojot neiroparalītisku vielu, uzskata par ķīmisko ieroču izmantošanu. Šādu ieroču izmantošana — neatkarīgi no tā, kas un kādos apstākļos tos izmanto, — ir nopietns starptautisko tiesību un cilvēktiesību standartu pārkāpums.
Tāpat deputāti paziņojumā mudina Krievijas Federāciju kā Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes pastāvīgo locekli un tās Cilvēktiesību padomē ievēlētu valsti rūpēties par šīs organizācijas statūtos nostiprināto principu un cilvēktiesību ievērošanu savā valstī.
Foto: F64