autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

RTAB vairāk nekā 300 000 eiro pārskaitījis aģentūrām Vācijā, Spānijā un Zviedrijā

TV3 raidījuma “Nekā personīga” rīcībā nonākusi informācija, kas ļauj skaidrāk izprast, kāpēc pirmdien, 13. maijā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturēja Rīgas domes nodibinājuma Rīgas tūrisma attīstības birojs (RTAB) vadītāju un darbinieci.

Izmeklētāju rokās nonākuši dokumenti, kas atklāj, ka pirms iepriekšējās Saeimas vēlēšanām šis Rīgas domes nodibinājums, kas saņem naudu no Rīgas budžeta, veicis vismaz 10 pārskaitījumus vairākiem politiskās komunikācijas konsultantiem no Vācijas, Zviedrijas un Spānijas. Viens no viņiem savulaik gatavojis kampaņu Vācijas kanclerei Angelai Merkelei.

Ja KNAB izdosies pierādīt, ka šādi apmaksāta nevis Rīgas reklamēšana, bet politiskie konsultanti partijai “Saskaņa”, tas smags likuma pārkāpums. Iespējams, šī izmeklēšana ir iemesls, kāpēc atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) no domes gaiteņiem ir pazudis. Un viņa partijas biedrs Maksims Tolstojs pēkšņi sasirdzis un nonācis slimnīcā Maskavā.

Pērnā gada 26.maijā, Melngalvju namā uz “Saskaņas” priekšvēlēšanu kongresu ieradās partijas Saeimas deputāti, domnieki no Rīgas un citām pilsētām. Pasākums šoreiz neierasti dinamisks, atraktīvs un paredzēts nevis būtiskiem lēmumiem, bet reklāmas rullīšu filmēšanām. Politiskajās aizkulisēs jau tobrīd runā, ka “Saskaņai” pirms vēlēšanām kampaņas veidošanā piesaistīti kādi speciālisti no ārzemēm. Daudzi no biedriem pat īsti nespēj atbildēt uz “Nekā personīga” jautājumu, kāpēc kongress vispār sarīkots.

Sarunās ar “Nekā personīga” pirms vēlēšanām “Saskaņas” kampaņas rīkotāji bija pieticīgi. Viņi apgalvoja, ka reklāmas, videorullīšus, tikšanos ar vēlētājiem, partijas politiķu fotogrāfēšanu un citus darbus organizē viņu pašu jaunieši un nekādas lielas naudas kampaņas rīkošanā netiek tērētas.

Īsi pirms vēlēšanām “Nekā personīga” rīcībā nonāca ASV lobista Deivida Merkela sūtīts e-pasts vairākiem vietējiem politiķiem ar aicinājumu Vašingtonā satikt Nilu Ušakovu. Tad raidījums uzzināja, ka tikai uz partijas jauniešu pleciem “Saskaņa” kampaņas plānošana nebalstās. Merkels palīdzējis Ušakovam satikt konsultantu no ASV Kristianu Feriju. Viņš pirms 11 gadiem strādājis ar ASV prezidenta amata kandidātu Džonu Makeinu. Kā palīgi no ASV atrasti un cik viņu pakalpojumi “Saskaņai” izmaksā, Ušakovs “Nekā personīga” toreiz neatklāja.

Lielāku skaidrību neievieš arī pirms mēneša Ušakova KNAB iesniegtā “Saskaņas” pagājušā gada ieņēmumu un izdevumu deklarācija. Tajā redzams, ka partija reklāmās iztērējusi 721 000 eiro. Visvairāk izmaksājuši reklāmu stendi. Otra dārgākā pozīcija – ”citi reklāmas pakalpojumi”. Tad kampaņas rīkošana, reklāmas internetā, laikrakstos, radio, dažādu materiālu izdošana un tikai 17 000 eiro par reklāmu televīzijā. Zem kuras no pozīcijām paslēpušies maksājumi konsultantiem no ASV un cik lieli tie bijuši, no deklarācijas nav nojaušams.

“Saskaņas” ieņēmumu un izdevumu deklarācija (avots: KNAB)

Reklāmas pakalpojumi kopā – 721 822 eiro
Tajā skaitā: reklāmu stendi telpās un publiskajās vietās – 241 609 eiro;
citi reklāmas pakalpojumi – 141 557 eiro;
vēlēšanu kampaņas organizēšana – 122 547 eiro;
reklāmas internetā – 99 060 eiro;
reklāmas laikrakstā – 50 596 eiro;
reklāmas radio – 24 937 eiro;
dažādi reklāmas materiāli – 23 831 eiro;
reklāmas TV – 17 685 eiro.

Pirmdien no rīta ar saviem atklājumiem par nesaimniecisku rīcību ar 20 miljoniem eiro RTAB klajā nāk Valsts kontrole. Drīz pēc tam KNAB darbinieki maskās no savas darba vietas uz izolatoru aizved Rīgas tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāju Vitu Jermoloviču. Aiztur arī biroja vadītāju Ingunu Priedīti. Kratīšanas notiek vairākās vietās vienlaikus. KNAB vēlāk publiski sniegtā informācija liecina, ka darbības notiekot arī Vācijā, Zviedrijā un Spānijā.

Iespējams atslēgas figūra KNAB aktivitātēm ir Lucs Meijers (Lutz Meyer) – komunikācijas un sabiedrisko attiecību konsultants no Vācijas. Vada savā vārdā nosauktu firmu (”Lutz Meyer & Company”). Lepojas, ka veidojis kampaņu Vācijas kanclerei Angelai Merkelei. Tobrīd reklāmas un PR speciālista rosīšanās “Saskaņas” kongresā paliek bez plašākas uzmanības. Meijera klātbūtni neafišē arī partijas līderi.

Lucs Meijers redzamas arī video, kur septembrī – mēnesi pirms vēlēšanām – Nils un Iveta Ušakovi viesojas Berlīnē. Tiekas ar vietējiem politiķiem un vēlētājiem. Kopā ar Ušakovu pāri braucienā uz Berlīni bija devusies arī mēra padomniece Iveta Sers. Iepriekš Latvijas Ārlietu ministrijas darbiniece un ģenerālkonsulāta vadītāja Sanktpeterburgā, kur viņas karjera gan negaidīti aprāvās. Neoficiāli zināms, ka tieši viņas kontakti Ušakovam ļāvuši satikt politisko konsultantu Meijeru no Vācijas. Un KNAB šonedēļ veiktajās kratīšanās paviesojies arī pie viņas.

“Nekā personīga” zināms, ka KNAB uzgājis vairākus maksājumus, ko tieši laikā pirms vēlēšanām RTAB veicis Meijeram un vairākiem viņa sadarbības partneriem Spānijā un Zviedrijā. Un visticamāk birojs nav algojis šos politisko komunikāciju speciālistus, lai ārzemēs reklamētu gurķus Rīgas centrāltirgū vai Rīgas zoodārzu. Visticamāk šādi slēpti apmaksāta “Saskaņas” priekšvēlēšanu kampaņa. Maksājumu kopsumma, kas izskaitīta no RTAB, pārsniedz 300 000 eiro. Šādu summu kā birojam noziedzīgu darbību rezultātā nodarītos zaudējumus minējis arī KNAB.

Vismaz vienu maksājumu 41 000 eiro apmērā saņēmusi Zviedrijas PR firma ”Friends Agenda” un tās direktore Sara Morge. Vācietis Lucs Meijers 41 000 eiro, bet ar viņu saistīts uzņēmums ”Fullberry” vismaz trīs maksājumus katru arī ap 40 000 eiro. Divi maksājumi ap 39 000 eiro no Rīgas tūrisma attīstības biroja aizskaitīti vēl kādam uzņēmuma Vācijā. Spānijā divi maksājumi 38 000 eiro katrs Meijera sadarbības partnerei no kompānijas “Everythink PR boutique” Virdžinijai Sancai (Virginie Sanz).

“Friends Agenda” (Zviedrija)

41 400 eiro – jūnijs
LUTZ MEYER

41 700 eiro – jūlijs
“Fullberry” (Vācija)

39 800 eiro – maijs
41 800 eiro – maijs
40 300 eiro – maijs un jūnijs
“Wilde Beissel von Schmidt” (Vācija)

39 600 eiro – augusts
39 400 eiro – augusts
“Everythink PR boutique” (Spānija)

38 100 eiro – jūnijs
38 100 eiro – jūnijs

Ja KNAB izdosies pierādīt, ka šie maksājumi ārvalstu konsultantiem notikuši, lai viņus algotu “Saskaņas” priekšvēlēšanu kampaņas vajadzībām, tas būs krimināli sodāms likuma pārkāpums par nelikumīgu partijas finansēšanu. Jānis Urbanovičs, Ļubova Švecova un Vjačeslavs Dombrovskis atceras, ka Lucs Meijers bijis iesaistīts partijas kampaņā. Urbanovičs viņu saticis, kad notikusi fotosesija reklāmām, ko vēlāk izvietoja uz sabiedriskajiem autobusiem Rīgā.

KNAB piektdien ziņoja, ka kriminālprocess par šiem notikumiem sākts 5.aprīlī. “Nekā personīga” zināms, ka izmeklētāju darbs sācies jau pagājušā gada rudenī. Tieši tobrīd darbu birojā pēc ievēlēšanas Saeimā pameta viena no trim valdes loceklēm Regīna Ločmele – Luņjova. Iepriekš minētie līgumi slēgti laikā, kad viņa vēl strādā birojā. Ločmele – Luņjova sarunā ar “Nekā personīga” apgalvo, ka neko par tiem nezinot.

Agrākā Luņjovas priekšniece Vita Jermoloviča šonedēļ pēc izlaišanas no izolatora darbā neieradās. KNAB pēc Jermolovičas un biroja vadītājas atbrīvošanas publicēja divas fotogrāfijas ar kratīšanu laikā izņemtām mantām un vairākām kastēm alkoholisko dzērienu. Neoficiāli zināms, ka alkohols bez akcīzes zīmēm, kas tālāk nodots Valsts ieņēmumu dienestam, atrasts kratīšanā domes deputāta un Rīgas tūrisma attīstības biroja valdes locekļa Maksima Tolstoja dzīvesvietā. Tolstojs gan bija devies pēkšņā komandējumā uz Krieviju un tur arī palicis. Kā “Nekā personīga” stāsta birojā atlikušie darbinieki, viņi saņēmuši ziņas, ka Tolstojam esot problēmas ar sirdi un biroja valdes loceklis informējis, ka atrodas kādā no Maskavas slimnīcām. Nedēļas sākumā gan informācija bija nedaudz cita – neoficiāli bija zināms, ka Tolstojs līdz otrdienai paredzēto komandējumu pagarinājis. Sazināties ar viņu nebija izdevies pat abiem domes vicemēriem.

Savukārt partijai Gods kalpot Rīga, no kuras rindām nāk arī Jermoloviča, pēc pēdējo dienu notikumiem izvirzījuši ultimātu savam sadarbības partnerim “Saskaņai”. Esot notikušas neformālas sarunas ar vairākiem saskaņiešiem, kuriem nodota nepārprotama vēsts, ka nākamais Rīgas mērs nebūs no “Saskaņas”, bet Amerika un Burova partijas.

Nils Ušakovs, viņa ārlietu padomniece Iveta Sers, kura ir arī projektu vadītāja Rīgas tūrisma attīstības birojā un Maskavas slimnīcā sirgstošais biroja valdes loceklis Maksims Tolstojs uz “Nekā personīga” zvaniem neatbildēja.

“Nekā personīga” nosūtīja arī jautājumus no biroja naudas algotajiem ārvalstu speciālistiem no Vācijas, Spānijas un Zviedrijas, vaicājot vai KNAB bijis pie viņiem un veicis kratīšanas. Un vai Rīgā sāktajā kriminālprocesā arī šiem konsultantiem piemērots kāds statuss. Neviens no viņiem uz “Nekā personīga” jautājumiem tā arī neatsaucās.

Foto: Unplash

Pievienot komentāru