autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Rosļikovs: Ušakovs dzīvē un Ušakovs TV ir divi dažādi cilvēki

Partija “Saskaņa” jau kādu laiku vairs nav monolīts veidojums. Tai izveidojušies divi ietekmīgi partijas spārni – Rīgas domē, kur galvgalī sēdēja Nils Ušakovs. Saeimā – Jānis Urbanovičs. Publiski – saskanīgs tandēms. Kuluāros – viens otru piecieta ar sakostiem zobiem, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Uz jautājumu, vai nav tā, ka Ušakovs Rīgā ir ”nolaidis uz grunti plaukstošu uzņēmumu”, “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs norāda: “Es domāju, ka “Saskaņa” ir ideoloģiski stipra un grūtības bijušas arī iepriekš. Kādas bez šaubām ir arī tagad. Es domāju, ka mugurkauls ir gana stiprs, lai uzaudzētu vēl lielākus muskuļus.”

Bijušais mērs uz jautājumu, cik ļoti viņš saredzat savu vainu tajā, ka krīze ir radusies, Ušakovs atbild, ka noteikti līdzatbildība kā valdes priekšsēdētājam viņam noteikti ir.

“Kas attiecas uz Rīgas domi – es nevaru zināt, kas tur notiek. Es lasu avīzes, skatos TV, internetu. Cik man iznāk laika – uzdot jautājumus. Bet es nevaru būt kompetents. Man jābūt apmierinātam ar to informāciju, ko es saņemu. Man nekas cits neatliek,” norāda “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs.

Vācijas konsultanta Luca Meiera, iespējams, slēptu algošanu partijas vajadzībām no Rīgas tūrisma attīstības biroja naudas maka šobrīd izmeklē KNAB. Korupcijas apkarotāji par šīs pārbaudes un izmeklēšanas gaitu komentārus nesniedz.

“Nekā Personīga” zināms, ka īsi pirms KNAB ierašanās, Tūrisma biroja darbinieki bija sagatavojuši dokumentu, lai arī ar 50 000 eiro atbalstītu jūnija sākumā iecerēto ikgadējo Jāņa Urbanoviča “Baltijas forumu”. Bet finanšu “piešprici” izjauca KNAB izmeklētāju kratīšanas. Naudu pasākumam šogad neiedeva arī “Latvijas dzelzceļš” vai tā meitas uzņēmumi. Jānis Urbanovičs diplomātiski izvairās stāstīt vai šogad foruma vēriens pietrūcis.

Neierasti ilgi – kopš pagājušā gada maija nav sasaukts “Saskaņas” kongress – pasākums jau divreiz atlikts un pārcelts. Pēdējo reizi tas tika plānots jūnija sākumā. Bet pēc mēra un domnieku kratīšanām un aizturēšanām partijas vadība nolēma nogaidīt. Sanākšana pārcelta uz oktobri. Tas gan būs pats pēdējais brīdis, lai “Saskaņa” nepārkāptu likumu par partijām – tajā teikts, ka kongresi obligāti jārīko reizi kalendārajā gadā.

“Tas tiek atlikts dažādu iemeslu dēļ. Varbūt arī tāpēc, ka telpas nav atrastas pareizās vai laicīgi netika… Es to nezinu. Jo mums tagad ir ļoti daudz notikumu un viss kas, ko darīt,” norāda “Saskaņas” valdes loceklis, Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis.

118 653 eiro un 7 eiro centi. Tā ir nauda, kas pēc 13 Saeimas vēlēšanām no valsts budžeta katru gadu pienākas partijai Saskaņa. Formula ir – 71 cents par katru vēlētāja atdoto balsi. Lai arī KNAB izmeklē kā “Saskaņa” algojusi konsultantus, pagaidām draudu, ka partijai varētu valsts finansējumu atņemt, nepastāv. Šādu sodu var piemērot tikai pēc tam, kad galīgajā instancē stājies spēkā tiesas spriedums par partijas finanšu pārkāpumiem.

Partijā negrib piekrist, ka pieļautas nelikumības. Tomēr “Saskaņas” spice gatavojas arī sliktākajam scenārijam. Kuluāros tiek aplūkota iespēja veidot jaunu partiju vai reanimēt kādu no tām, kas veido Saskaņas apvienību. Urbanovičs gan to pieļaut negrib.

“Cik es saprotu, arī pirms vēlēšanām KNAB pateica, ka pret Nilu nav nekādu viņiem pretenziju. Cerams, ka nebūs. (NP: Un par Vācijas un citu valstu konsultantiem. Vai nepastāv bažas, ka partiju gluži vienkārši nāksies slēgt? Tāpēc, ka būs lielas problēmas no KNAB puses?) Ja būs, tad skaidrs, ka mēs rīkosimies. Taču konkrētajā situācijā, cik mums bija informācija no mūsu cilvēkiem, kas nodarbojas ar finansēm, viņš pateica, ka visi tie līgumi, kas bija noslēgti, ir nodoti KNAB,” norāda Saeimas priekšsēdētājas biedrs Andrejs Klementjevs (S).

“Kas attiecas uz to, kādas grūtības mums nāksies pārvarēt – to nezina neviens no “Saskaņas”, kurš strādā Saeimā, Rīgas domē vai kur citur. Ceram, ka mums būs problēmu liste drīz redzama, saprotama. Tad arī ķersimies klāt. Pagaidām mēs pacietīgi gaidām visu pārbaužu rezumējumu,” norāda “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs.

Tas, ka partijai pienākuši finansiāli spiedīgi laiki, apliecina arī Spīķeros izvietotā partijas biroja būtiska sašaurināšana. “Saskaņieši” izvākušies no 178 kvadrātmetru lielajām telpām, kur vēl pirms Eiroparlamenta vēlēšanām svinīgi izziņoja, ka saraksta vilcējs būs Ušakovs. Uz durvīm vien palikusi plāksne ar “Saskaņas” simboliku. Partijas rīcībā nu ir tikai kabinets bez jebkādām norādēm, kas aiz slēgtajām durvīm atrodams.

“Briselē dzīvojošie Dombrovskis, Zīle un citi ir biežāk sastopami Rīgā nekā Briselē, protams, to jau varētu. Es vienalga uzskatu, ka mums ir izaudzis ļoti perspektīvs līderis Vjačeslavs Dombrovskis. Paaudžu maiņai jānotiek ne jau tāpēc, ka tas paliek vecs vai pagurst. Tai jānotiek, jo atsevišķu līderu personu nomaiņa pati par sevi vajadzīga partijai kā dzīvam organismam. Tā ir ļoti simboliska. Desmit gadi ir garš periods, lai pēc tam nāktu atkal nākošais un vilkme nezustu,” uzskata Urbanovičs.

Aleksejs Rosļikovs bija viens no “Saskaņas” jaunpienācējiem, kurš bija cerējis darbā domē izsisties. Izvērsa plašu personīgo kampaņu sev par labu izmantojot arī paša vadīto Policistu arodbiedrību. Nils Ušakovs par jauno kolēģi domē teica tikai pašu labāko – jauns, aktīvs un talantīgs. Jaunais un talantīgais nu no partijas izslēgts, jo pārkāpa “Saskaņas” disciplīnu. Viņaprāt visu problēmu cēlonis partijā bija Ušakova ambīcijas un nespēja uzklausīt citus viedokļus. Pēc Rosļikova teiktā Ušakovs dzīvē un Ušakovs televizorā esot divi dažādi cilvēki un deputāts mērā esot vīlies.

Pirms neilga laika KNAB beigusies izmeklēšana par vēl kādu skandālu, kurā bija iekļuvis “saskaņietis” Maksims Tolstojs. Pirms divarpus gadiem jau vēstīts, ka vairāki “Saskaņas” biedri, kuriem bija uzsākti privātpersonas maksātnespējas procesi, pamanījās prāvas summas ziedot partijai. Viņu vidū arī Tolstojs, kurš “Saskaņai” un tai draudzīgām biedrībām īsā laikā bija atvēlējis 26 422 eiro, kas krietni pārsniedza viņa tā brīža uzrādītos ienākumus.

KNAB pagaidām neatklāj, kas draud deputātam. Bet kā “Nekā personīga” apliecināja birojā – šobrīd tiekot lemts par pretlikumīga ziedojuma atmaksāšanu valsts budžetā, neprecizējot ziedojuma apmēru: “Pārbaude par Maksima Tolstoja ziedojumu atbilstību Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumam ir pabeigta un šobrīd tiek lemts par pretlikumīga ziedojuma apjoma atmaksāšanu valsts budžetā.”

“Man attiecības Rīgas domē ir tikai ar vienu cilvēku – Nilu Ušakovu. Ar ko es tiekoties pārrunāju. Es uzdodu viņam jautājumus, viņš uzdod man jautājumus. Un viss. (NP: Ar Ivetu Strautiņu neesat runājis?) Esmu runājis. Protams. (NP: Domnieki pat no “Saskaņas” ir dusmīgi, ka viņai pārāk liela teikšana bijusi un sūtītas SMS vēlu vakaru stundās. Par to – kā kam kas jādara.) Man mājās arī sievai pār mani ir liela teikšana. Arī bērniem. Es to varētu tā iedomāties,” norāda Urbanovičs.

Uz jautājumu, vai viņam nav bail, ka KNAB nāks viņam pakaļ ar rokudzelžiem, Ušakovs norādīja, ka “mēs dzīvojam apstākļos, kad var notikt dažādi pavērsieni. Otrkārt – man nav no kā baidīties.”

Kā apliecināja KNAB, tad pēc Saeimas vēlēšanām birojs saņēmis visu pieprasīto informāciju no soctīkliem un vietnēm internetā “Youtube”, “Twiter” un “Facebook”. Salīdzinot šos datus ar ziņām, ko birojam bija iesniegusi partija “Saskaņa”, nekāda krāpšanās nav tikusi atklāta. Lai arī internetā “Saskaņai” bija viena no skaļākajām un pamanāmākajām priekšvēlēšanu kampaņām.

Foto: F64

Pievienot komentāru