autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Rīgas domes koalīcija demonstrē politiskā brieduma trūkumu

Partija Saskaņa un deputātu bloks Rīgai! joprojām grib saglabāt vietas Rīgas domes koalīcijā, bet nevēlas strādāt Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova (Gods kalpot Rīgai) pakļautībā. Viņi labprāt gāztu O. Burovu, savukārt Rīgas pašvaldības opozīcijas deputāti tikpat labprāt atbrīvotos no abiem vicemēriem – Annas Vladovas (Saskaņa) un Druvja Kleina (Rīgai!), vēsta NRA.lv.

Nevis amatu dalīšana, pārdalīšana un vēršanās pret personālijām ir svarīgākais, kas koalīcijai jādara, bet gan jāpieņem pašvaldības budžets, saka politologs Juris Rozenvalds. Un budžeta apspriešana nebūt nesokas. Pagājušajā nedēļā O. Burovs Neatkarīgajai sacīja, ka koalīcijas partneri ir pametuši pusratā budžeta apspriešanu, kaut gan paredzēti rīdziniekiem nozīmīgi jautājumi: atlaides sabiedriskajā transportā, skolēnu ēdināšana, bērnudārzu audzinātāju algu palielināšana, parku attīstības programma, pilsētas apzaļumošana, nelegālo izgāztuvju rehabilitācija, skolu un bērnudārzu remonti, bērna piedzimšanas pabalsta palielināšana.

Saskaņas un Rīgai! deputāti ir savākuši parakstus, lai domes ārkārtas sēdē steidzamības kārtā rosinātu O. Burova gāšanu no amata. Vakar A. Vladova sacīja, ka Saskaņa ir gatava sagaidīt Gods kalpot Rīgai (GKR) piedāvājumu, kā notiks darbs Rīgas domē, un tikai pēc tam lems par parastu atsaukšanu, kas ļautu O. Burovam saglabāt amatu. Kad būšot saņemts GKR piedāvājums, tad to vērtēs gan frakcijā, gan partijas valdē. Saskaņai neesot pretenziju pret sadarbību ar GKR, bet pret O. Burovu gan – viņš uzņēmies vienpersonisku vadību, tādējādi pārkāpjot koalīcijas vienošanos. Koalīcijas partneri vēlas sadarbību, lasi, ietekmi, kas politikā ir likumsakarīgi.
GKR nepiekritīs koalīcijas partneru piedāvājumam un nebalsos par sava partijas biedra Burova nomaiņu, vakar pēc GKR frakcijas sēdes teica partijas priekšsēdētājs Andris Ameriks. Šī partija ir gatava sēsties pie sarunu galda, lai izrunātu nesaskaņas. Viņš partijas vārdā atvainojās visiem tiem koalīcijas partneriem un aicināja turpināt darbu kopā – gan pašreizējam mēram, gan abiem viņa vietniekiem. A. Ameriks neuzskata, ka GKR būtu pārkāpusi koalīcijas līgumu.

Tuvākajās dienās Rīgas domes koalīcija tikšoties vēlreiz. J. Rozenvalds piebilst – ja koalīcijai ir kaut kādas prāta spējas un pašsaglabāšanās instinkts, tad tai būtu jāvienojas par sadarbības turpināšanu. Opozīcija ir vāja, tāpēc daļa valdošas koalīcijas var atļauties tā spēlēties, viņš komentēja notikumus Rīgas domē. Saskaņai un Rīgai!, pievienojot arī neatkarīgo deputāti Baibu Broku, ir tikai 20 balsis, bet mēra nomaiņai vajadzīga vismaz 31 viena balss. Bez opozīcijas neiztikt. Ja izdosies no amata nomest O. Burovu, tad opozīcija iedurs savu dunci mugurā abiem mēra vietniekiem.

J. Rozenvalds izsaka prognozi – ja Rīgas domes valdošā koalīcija turpinās spēlēties līdzīgā manierē, kā to dara beidzamajās nedēļās, tad tas ir ceļš uz nekurieni. Ārkārtas vēlēšanas Rīgā būs neizbēgami, vēlētāji atcerēsies pašlaik valdošo haosu pašvaldībā un koalīcijas partijas nākamajās pašvaldību vēlēšanās nesavāks papildu punktus, lai gan varētu to izdarīt. Nemaz tik īsa atmiņa elektorātam nav.

O. Burovs vakar sacīja, ka viņa vadītā koalīcijas kuģa nosaukums nav Titāniks un koalīcija var turpināt strādāt, ja būtu mazāk emocionāla. Viņš ir gatavs kompromisiem, taču tikai tādiem, par kuriem var atklāti stāstīt sabiedrībai un kuri nav panākti slepenās vienošanās. O. Burovs pateica, ka neatjaunos Emīlu Jakrinu darbā Pilsētas attīstības departamentā, jo tuvākajās dienās uz trīs departamentu direktoru amatiem tiks sludināts atklāts konkurss.

J. Rozenvalds uzsver, ka O. Burovs ir parādījis sevi kā zinošu profesionāli, ko nenoliedz arī viņa oponenti, tomēr mēra amatā viņam jārīkojas kā politiskai figūrai. Pašvaldības deputātiem, kuri jau ilgu laiku dala amatus, maina partijas un dibina savas domubiedru grupas, apvainojas un rīkojas, emociju vadīti, viņš iesaka apzināties, cik nepareizi ir sadzīvisku rīcību pārcelt uz tik lielu pašvaldību kā Rīgas dome un nesaskaņas publiskot. Tas neliecina par politisku briedumu. «Šaubos, vai cīņa domes iekšienē jāpadara publiska,» saka politologs.

Antra Gabre

Pievienot komentāru