autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Rīgas cirka tāme šķiet bezcerīga

Tropu fantāzija bija pēdējās Rīgas cirkā izrādītās izrādes nosaukums, un jāpiemīt vēl lielākai fantāzijai, lai izdomātu, kā savilkt kopā tiesvedību un karojošo vegānu sagrautā mākslas žanra finanses. Cirka provizoriskā glābšanas tāme lēšama daudzos miljonos.

Kultūras ministrija šobrīd gatavo ziņojumu Ministru kabinetam par cirka finansiālo situāciju. Prasīs naudu zaudējumu segšanai, kas radušies saistībā ar cirka ēkas neparedzētu slēgšanu un izrāžu darbības apturēšanu.

Druķa pirksts

Pagaidām runa nav par ēkas pilnu rekonstrukciju, bet tikai neatliekamajiem darbiem. Fasādes sienas nostiprināšanu un ēkas padziļinātu izpēti. Cirks, sezonas pusē pārtraucot darbību, palicis arī parādā Tropu fantāzijas māksliniekiem. Šo vajadzību segšanai nepieciešami 288 110 eiro. Agrāk cirks bija varbūt ne gluži pašpietiekams, taču visai veiksmīgi spēja nopelnīt naudu ar biļešu tirdzniecību. Gadā budžeta dotācija veidoja vien 30% no kopējā budžeta. Taču pērn situācija strauji mainījās, un būtiska loma te bija Būvniecības valsts kontroles birojam – vēl pirms cirka slēgšanas. Iestādes vadītājs Pēteris Druķis ik pa brīdim publiski apšaubīja ēkas drošība, taču oficiāli cirkam strādāt neaizliedza. Cirka ieņēmumi, protams, kritās, jo cilvēkiem bija bail nākt pašiem un vēl jo vairāk vest savus bērnus uz šejieni. Arī pati cirka slēgšanas procedūra bijusi nekorekta. Tas izriet no Ekonomikas ministrijai un Latvijas Būvniecības padomei iesniegtās sūdzības, ko parakstījuši nozīmīgi būvniecības nozares spēlētāji – Latvijas Arhitektu savienība, Latvijas Būvinženieru savienība, vēl citas organizācijas un komersanti.

Citāds cirks

Ekonomikas ministrijai aprīlī nosūtītajā vēstulē minēts sekojošais: «Vairākkārt ir izskanējuši skaļi, tendenciozi un uz pierādījumiem nebalstīti BVKB paziņojumi presē par Rīgas cirka un Palladium ēku nedrošumu, bet tam nav sekojusi nekāda veida BVKB profesionālā reakcija. Mūsu ieskatā šāda rīcība ir vērtējama kā destruktīva un maldinoša un nav pieļaujama (..) Lēmums jeb administratīvais akts tika sagatavots vairākas nedēļas pēc tam, kad Rīgas cirks jau tika slēgts. Teorētiski varēja izveidoties situācija, ka gala lēmumā ir cits risinājums (piemēram – slēgt daļu no ēkas vai veikt kādas darbības u.tml.), taču Rīgas cirks tika slēgts, izrādes atceltas un darbinieki atlaisti.» Arī eksperti, kas veica aprēķinus, izrādās nemaz nav bijuši nekādi eksperti. «Oskaram Caunem nav tiesību veikt būvkonstrukciju aprēķinus. Tāpat ekspertīzē piedalījās Jānis Broņka, kuram vispār nav būvprakses sertifikāta.» Protams, šī sūdzība par biroju vērtējama galvenokārt kā rēķinu kārtošana starp konfliktējošiem būvniecības nozares dalībniekiem, un ar cirku tai lielāka saistība pārnestā nozīmē.

Kādam ļoti jāgrib

Bet īsto cirku šobrīd spēj glābt vien brīnums, piemēram, dāsna mecenāta veidolā, un neizskatās, ka šo lomu alktu uzņemties valsts, vēsta NRA.lv. Ēkas rekonstrukcija varētu izmaksāt ap astoņiem miljoniem eiro. Detalizēts aprēķins vēl nav veikts, taču, kā skaidro Kultūras ministrija, līdzīgiem kultūras objektiem pārbūve izmaksā vidēji 2000 eiro kvadrātmetrā. Cirka platība ir 3800 kvadrātmetri. Ministrija arī nelolo cerības, ka valdība varētu piekrist finansēt visu uzreiz. «Ņemot vērā valsts budžeta finansiālās iespējas, reālākais scenārijs ir Rīgas cirka rekonstrukciju dalīt kārtās, vispirms koncentrējoties uz fasādes daļas un skatītāju zonas sakārtošanu,» vēsta preses dienests.

Vēl pavasarī tika domāts par cirka izrādīšanu stacionārā teltī. Taču tagad ministrijai bažas rada telts piemērotība Latvijas klimatiskajiem apstākļiem rudens un ziemas periodam, kā arī salīdzinoši lielās uzstādīšanas un ekspluatācijas izmaksas. Vienlaikus cirka direktorei dots uzdevums «izstrādāt cirka darbības plānu jaunajos apstākļos – cirka izrāžu norise ārpus cirka ēkas, kā arī nākotnes darbība bez savvaļas dzīvnieku priekšnesumiem». Abi gandrīz neizpildāmi.

CIRKAM VAJAG NAUDU

126 500 EUR – Fasādes sienas nostiprināšanai
45 000 EUR – Padziļinātai ēkas tehniskajai apsekošanai
116 610 EUR – Zaudējumu segšanai saistībā ar mākslinieciskās darbības apturēšanu
8 000 000 EUR – Provizoriskā summa ēkas pilnīgai rekonstrukcijai

Imants Vīksne

Foto: Rīgas cirks

Pievienot komentāru