autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Rīga par Latvijā ražotām ielu laternām maksā trīs reizes dārgāk nekā Viļņa

Rīgas pašvaldība aģentūra “Rīgas Gaisma” 2.oktobrī noslēdza 2 miljonu līgumu par 2700 ielu laternu nomaiņu un viedas vadības sistēmas ieviešanu. Pašvaldība maksā 40%, bet 60% finansē valsts no naudas, kas paredzēta klimata izmaiņu mazināšanai.

Pārbaudot tāmes, ir redzams, ka šajā projektā lampas maksā uz pusi dārgāk, nekā citos Rīgas konkursos. Salīdzinot ar Viļņu, cenas ir pat trīskārt augstākas. Tāda starpība bija pamats, lai konkursu pārtrauktu taču Rīgas gaisma līgumu noslēdza.

Pirms diviem gadiem Vides investīciju fonds izsludināja konkursu par viedo tehnoloģiju ieviešanu pilsētu apgaismojumā. Pašvaldības varēja pieteikt laternu nomaiņas un to vadības sistēmas uzstādīšanas projektus un saņemt līdz pat 70% līdzfinansējumu.

Par viedajām tehnoloģijām konkursā tiek uzskatīta apgaismojuma sistēma, kas regulē gaismas intensitāti atbilstoši satiksmes vajadzībām. Sensori vāc informāciju par gaisa piesārņojumu, veic video kontroli un ziņo par bojājumiem tiešsaistes režīmā.

Fonda konkursā pieteicās arī aģentūra “Rīgas Gaisma”, kas 2700 vecās nātrija augstspiediena lampas pret viedo LED apgaismojumu vēlas nomainīt Pļavniekos, Purvciemā un Juglā.

Lampu piegādātāju aģentūra nevarēja izvēlēties vairāk nekā pusotru gadu. Prasības pretendentiem bija tik specifiskas, ka par nolikumu nācās taisnoties Iepirkumu uzraudzības birojā. Piemēram, Rīga gribēja, lai pretendentam būtu pieredze divos ielu apgaismojuma maiņas projektos, kuru summa pārsniedz pusmiljonu eiro. IUB noskaidroja, ka tādas ir tikai divas firmas un šo prasību atcēla.

2019.gada pavasarī uzsāktais iepirkums noslēdzās tikai 2020.gada 2.oktobrī. Dienā kad uz pirmo sēdi sanāca jaunievēlētā dome, aģentūra Rīgas gaisma parakstīja līgumu ar vienīgo konkursā startējušo pretendentu – firmu “Lucidus” un “RECK” apvienību.

Par 2 miljoniem eiro apvienība apņēmās nomainīt 2716 vecās laternas pret jaunām Latvijas firmas Vizulo ražotām, aprīkot tās ar kontroles iekārtām un nodrošināt vadības programmu. Pirms pāris nedēļām apvienība darbu pabeidza.

“Nekā personīga” rīcībā esošā informācija liecina, ka, salīdzinot vismaz ar diviem citiem laternu nomaiņas projektiem, Rīgas pašvaldība šajā iepirkumā ir pārmaksājusi vismaz pusmiljonu eiro.
Aģentūra “Rīgas Gaisma” pagājušajā gadā mainīja ielu laternas Eduarda Smiļģa ielā. Prasības lampām ir identiskas, taču šajā projektā viena lampa maksāja 240 eiro. Tas ir par 150 eiro mazāk, nekā viedo tehnoloģiju projektā.

Konkurss par 40 laternu nomaiņu Pārdaugavas ielā beidzās maijā, bet līgums ar piegādātāju noslēgts 5.oktobrī. Nolikumā laternām ir tādas pašas prasības, kā viedo tehnoloģiju iepirkumā – pelēks alumīnija lējuma korpuss, ne smagāks par deviņarpus kilogramiem, jādarbojas arī mīnus 40 grādu temperatūrā un tai jābūt savienojamai ar viedajiem sensoriem.

Firma ”Triveko” par lampu nomaiņu prasīja 19 eiro, bet vienu ražotāja “Schreder” laternu pilsētai pārdeva par 240 eiro. Tas ir par 150 eiro lētāk, nekā piegādā “RECK” un “Lucidus” apvienība. Montāža viedo tehnoloģiju projektā arī bija četras reizes dārgāka. Salīdzinot ar Smiļģa ielas projektu, “Lucidus” un “RECK” apvienības projektā “Rīgas Gaisma” ir pārmaksājusi piecus, sešus simtus tūkstošus eiro.

Rīgas domes deputāts Valters Bergs (Jaunā konservatīvā partija) norāda: “Iepirkumu komisijas locekļiem uzreiz, skaidrs ka bija jāorientējas cenās. Ja tirgus cena vienā iepirkumā ir daudz mazākā un nākamā iepirkumā cena ir uz pusi daudz dārgāka, attiecīgi tas jau bija “Rīgas Gaismas” amatpersonu uzdevums konstatēt šo sadārdzinājumu un neslēgt pirkuma līgumu.”

Aģentūra “Rīgas Gaisma” ar viedo tehnoloģiju konkursa uzvarētāju Lucidus sadarbība ir jau no 2009.gada. Desmit gadu laikā noslēgti ap četrdesmit darījumi par vairākiem miljoniem eiro. Visu šo laiku pašvaldības aģentūru vada Jānis Drulle. Viņš uzskata, ka cena noteikta godīgā konkursā.

“Nekā personīga” saruna ar Jāni Drulli
Drulle: Tur nav tik vienkārši. Specifikācijas gaismeklim ir tādas pašas, bet viedajā projektā gaismekļi ir aprīkoti arī ar tiem Zhaga konektoriem, kas nodrošina visu to viedumu, bet tajā Smiļģa un tajā otrā ielā tāda prasība nebija.

“Nekā personīga”: Bet es paskatījos specifikācijā, tur viens pret vienu!

Drulle: Tad man jāpaskatās ir.

“Nekā personīga”: Un tā summa 150 eiro par vienu papildus funkciju, tas taču ir stipri par dārgu!

Drulle: Nu bet saprotiet, ir atklāts konkurss, un piedāvājumi tādi kādi ir.

Drulle neuzskata, ka no līguma vajadzēja atteikties, kaut arī bija redzams, ka cenas ir uz pusi lielākas. Pašvaldībai pat esot izdevies ieekonomēt divsimt tūkstošus, jo sākotnējās aplēsēs darījums bijis plānots vēl lielāks.

Klimata naudas izmantošanu organizē un kontrolē sabiedrība ar ierobežotu atbildību Latvijas Vides investīciju fonds. Tā galvenokārt skatās, vai naudas ieguldīšanas rezultātā samazinās CO2 izmeši. Darījumu izdevīgums valstij un pašvaldībām tai nerūp. Galvenais ka papīri kārtībā.

“Nekā personīga” saruna ar SIA ”Latvijas Vides investīciju fonds” valdes priekšsēdētāju Egilu Zariņu
“Nekā personīga”: Ja viņi tajā pašā laikā pērk vienā objektā lampas par 240 eiro, bet otrā objektā, kur ir jūsu nauda, nauda, par ko jūs esat atbildīgs, par 390 vai viņiem nevajadzēja to konkursu apturēt, redzot, ka tas sadārdzinājums ir par lielu?

Zariņš: Es vēlreiz saku. Šo informāciju no jums es dzirdu pirmo reizi. Es papētītu arī sīkāk, kas tur ir, un ja tiešām tur būs kāds pārkāpums, likumpārkāpums, tad mēs attiecīgi rīkosimies.

“Nekā personīga”: Nu tur jau tāds pārkāpums tiešā vārda nozīmē nebūs. Tas ir konkurss kurā…

Zariņš: To jau mēs ar jums runājām apmēram pirms gada. Tajos gadījumos, kad nav tiešā pārkāpuma, kad mēs nevaram fiksēt, kad kāds normatīvais akts nav ievērots, tad mūsu iespējas kaut kādā veidā reaģēt ir stipri vien ierobežotas.

Vides investīciju fonds paļaujas, ka pašvaldības pašas zina, kas tām ir izdevīgi un kas nav, tāpēc shēmas iepirkumos nemeklē. Viedo tehnoloģiju iepirkumu “Rīgas Gaisma” sāka organizēt 2018.gadā, kad diezgan stabili Rīgā valdīja Nila Ušakova un Andra Amerika tandēms. Konkursu neatcēla arī pagaidu administrācija, bet līgumu ar “RECK” un “Lucidus” apvienību Rīgas gaisma parakstīja brīdī, kad Rīgā faktiski bija varas vakuums.

Ielu apgaismojums ir Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas pārziņā. Tās jaunais vadītājs Olafs Pulks (“Jaunā Vienotība”) atzīst, ka Rīgas gaismas iepirkumi ir aizdomīgi, taču šobrīd nedomā par aģentūras Rīgas Gaisma vadības nomaiņu. Tās direktoram Drullem līgums beidzas vasarā, tāpēc drīzumā uz šo amatu būs konkurss.

“Es domāju, ka ir jāskatās uz priekšu. Šis ko jūs teicāt tiešām ir aizdomīgi, paskaidrojumā viņš min, ka tie gaismekļi bieži vien, ko EIS sistēmā var nopirkt lētāk, nav domāti ārtelpai, nav domāti ilglaicīgai lietošanai. Te ir runa par specifikāciju. Tāpēc vien jau mums ir vajadzīgs tāds vadītājs, kam var uzticēties. Jo ja mums ir nepārtraukti katrs iepirkums jāapšauba, tad šī sadarbība nesanāk un nesanāks, tāpēc tiešām centīsimies, lai būtu labāks vadītājs, kurš strādās kā rūpīgs saimnieks,” saka Pulks.

Izvērtēt Drulles atbilstību amatam Rīgas mēram Mārtiņam Staķim ir pieprasījis deputāts Bergs. Pēc viņa iesnieguma administratīvā pārkāpuma lietu par šo iepirkumu ierosinājis Iepirkumu Uzraudzības birojs.

“Tur norādīts uz vairākām iespējamām problēmām, gan uz vērtēšanas posmu, ka iespējams nav vērtēts atbilstoši, gan, iespējams, vēlāk jau pēc rezultātu paziņošanas ir izdarīti grozījumi līgumā un attiecīgi tiek piegādāts ne tas, kas paredzēts iepirkumā,” norāda Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Artis Lapiņš.

Birojs pārbauda nesakritības konkursa prasībās un noslēgtajā līgumā, jo, iespējams, atšķiras divu piegādājamo laternu veidu prasības specifikācijā un noslēgtajā līgumā. Birojs cer izmeklēšanu pabeigt pusotra mēneša laikā. Ja apstiprināsies iepirkumu komisijas pārkāpumi, komisijas locekļiem var piemērot 350 eiro naudas sodu. Ja izrādīsies, ka mainīts līgums, tad sods ir līdz 2000 eiro.

Pirms pusotra gada ielu apgaismojumu nolēma mainīt arī Lietuvas galvaspilsēta Viļņa. Konkursā uzvarēja Latvijas firma “Vizulo”. Viļņai viena Latvijā ražotā ielu laterna izmaksāja 119 eiro. Viļņai ielu apgaismojums izmaksājis divas un trīs reizes lētāk, kā vismaz pēdējo piecu gadu laikā šīs firmas ražojumus iepirkusi aģentūra Rīgas Gaisma.

“Nu es nezinu, man nav nekādas informācijas par Viļņu…Nu tad tur arī jāskatās, kādi gaismekļi, ar kādām funkcionalitātēm, kādām prasībām,” saka Drulle.

Brīdī, kad Vides un reģionālās attīstības ministrijas Vides investīciju fonds izsludināja klimata naudas projektu konkursu par viedajām apgaismes tehnoloģijām, Lucidus īpašniekos vēl bija skandalozā un politikā ietekmīgā uzņēmēja Māra Martinsona ģimene. 2019.gada viņš savas daļas pārdeva ģimenes draugiem.

Pievienot komentāru