autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ražotnes bankrota dēļ Gulbenē bez darba var palikt 170 šuvējas

Klusajā Gulbenes mazpilsētā pagājušajā nedēļā vēja ātrumā izplatījusies satraucoša ziņa – atlaišana draud SIA Nienhaus & Lotz Lettland 170 šuvējām.

Uzņēmums ir viens no lielākajiem darba devējiem novadā, turklāt nodarbina sievietes, kurām tagad būs pavisam maz izredžu dzīvesvietas tuvumā atrast citu maizes pelnīšanas iespēju. Vācu uzņēmums Nienhaus & Lotz Lettland Gulbenē faktiski jau gandrīz mēnesi ir apturējis apģērbu ražošanu, jo neesot pasūtījumu.

Darbinieki palaisti piespiedu atvaļinājumā, nav izmaksāta ne kārtējā alga, ne atvaļinājuma nauda. Izmisušās sievietes apskrējušas visas valsts iestādes, meklējot aizstāvjus un padomdevējus, lai saprastu, kā rīkoties tālāk. Piektdien, 22. aprīlī, Gulbenē steidzami kopā sapulcējās arī akciju sabiedrības Mitrāns akcionāri, lai pārrunātu izveidojušos situāciju, jo SIA Nienhaus & Lotz Lettland īrē Mitrāna telpas jau kopš 1995. gada. «Jautājums ir ļoti delikāts, tāpēc neko nekomentēšu,» laikrakstam teica akciju sabiedrības Mitrāns valdes priekšsēdētājs Valērijs Bautris. Pēc V. Bautra domām, šī situācija būtu pelnījusi tikpat lielu sabiedrības ieinteresētību un līdzdarbošanos, kā tas bija saistībā ar Liepājas metalurgu.

Sarīko «piketu» Gulbenes centrā

Ceturtdien, 21. aprīlī, apmēram 100 šā uzņēmuma šuvēju dienas vidū sapulcējās Gulbenes centrālajā skvērā iepretim novada domes ēkai. Viņas pašas šo saietu puspajokam dēvēja par piketu, taču faktiski tā bija neformāla savstarpēja tikšanās, lai vienotos par kolektīvās vēstules – sūdzības tekstu, ar kuru vērsties vispirms pie darba devēja, bet pēc tam, ja būs nepieciešams, arī tiesā. Sapulcējušās bija gandrīz vai vietējās varas durvju priekšā, taču no novada domes galvenās ēkas neviens tā arī neiznāca painteresēties, kas notiek pagalmā. Tajā pašā laikā vēsts par šūšanas fabrikas strādnieču piketu jau bija aplidojusi visu pilsētu.

«Visgrūtāk ir sadzīvot ar neziņu. Mums neviens nesniedz oficiālu informāciju par to, vai ražotne atsāks darbu. Viss ir miglā tīts. Mūsu ģimenes sāpīgi izjūt, ka neesam saņēmušas algu. Ir arī nesamaksāti komunālie maksājumi, nemaksāti kārtējie kredītu maksājumi,» NRA.lv sacīja viena no strādniecēm. Viņa bilda, ka 16 šuvējas nav izturējušas psiholoģisko spriedzi un jau labprātīgi aizgājušas no darba, lai meklētu citu nodarbošanos. Uzņēmumā izskanējušas dažādas baumas par to, ka SIA Nienhaus & Lotz Lettland pilnvarotā persona Nikola Vitvere no Vācijas it kā esot atlaista no darba, uzņēmuma konti, iespējams, esot bloķēti.

«Ir cerība, ka mūsu uzņēmumu Vācijā atkal jau varētu pārpirkt kāds bagātnieks. Iepriekš tā jau ir bijis. Taču Latvijā nav uzņēmējdarbībai draudzīga nodokļu politika. Mēs, šuvējas, atalgojumā saņemam grašus, bet uzņēmums kopumā līdz šim ir maksājis lielus nodokļus. Varbūt ražotne Latvijā ir kļuvusi neizdevīga?» prāto kāda no Gulbenes šuvējām. Šajā pilsētā atrodas pēdējā SIA Nienhaus & Lotz Lettland ražotne Latvijā. Pirms vairākiem gadiem otra ražotne, kas atradās Jūrmalā, Kauguros, savu pastāvēšanu jau beidza.

Visām darba nebūs

Sliktākās prognozes ir tādas, ka drīz visi uzņēmuma darbinieki stāsies bezdarbnieku rindās. «Ko ar mums iesāks Nodarbinātības valsts aģentūrā? Nespēs taču mums visām uzreiz piedāvāt citu darbu vai kvalifikācijas celšanas kursus?» šuvējas ir satrauktas. Tajā pašā laikā viņas vēl ķeras pie pēdējās cerības salmiņa un piemin, ka rūpnīcā taču katru gadu marts un aprīlis ir bijis pabrīvāks, kad uz kādu nedēļu ražošanu pārtrauca. Tas vienmēr bijis starpposms, pabeidzot vienu pasūtījumu un sākot jauno. Esot cerība lielāku skaidrību par šo situāciju gūt šodien, 25. aprīlī, jo pulksten 9 sasaukta uzņēmuma darbinieku kopsapulce, uz kuru solījušies ierasties arī vadības pārstāvji. Aprīļa algas izmaksa kavējoties par divām nedēļām. Arī martā situācija bijusi līdzīga.

Visticamāk, bankrots tiešām ir

Piektdien, 22. aprīlī, laikrakstam izdevās sazvanīt SIA Nienhaus & Lotz Lettland Gulbenē. Ražošanas vadītāja Ilze Boldāne, dziļi ievelkot elpu, godīgi atzina: «Bažas par uzņēmuma iespējamo maksātnespēju ir pamatotas. Mūsu īpašnieks ir Vācijas firma Apanage Fashion Group GmbH, kurai šā gada aprīlī ir pasludināta maksātnespēja. Kamēr viņu maksātnespējas administrators nav devis nekādu slēdzienu, mums nekādu ziņu nav, kas ar mums notiek tālāk. Tāpēc mēs sēžam bez informācijas, bez naudas un pagaidām arī bez darba. Mēs esam viņu īpašums. Kad viņi izlems, ko ar mums darīt, mums to darīs zināmu.»

Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiāles vadītājs Vladimirs Lituņenko laikrakstam pauda cerību, ka uzņēmums tomēr nepārtrauks darbību. «Oficiālas informācijas par kolektīva atlaišanu nav,» viņš teica, uzsvērdams, ka darba devējam šādas ziņas aģentūrai noteikti ir jāiesniedz 60 dienas iepriekš.

Valsts darba inspekcijā no SIA Nienhaus & Lotz Lettland darbiniekiem saņemti divi oficiāli iesniegumi sakarā ar aizturētajām algām, bijušas arī anonīmas sūdzības, laikraksts noskaidroja aģentūras Gulbenes birojā. Vairāki uzņēmuma pārstāvji mutiski ir konsultējušies inspekcijā. Inspekcija darba ņēmējiem izskaidrojusi viņu tiesības un to, kas notiek, ja sāksies uzņēmuma maksātnespējas procedūra, un kādā veidā būs iespējama neizmaksātās algas un atvaļinājuma naudas piedziņa. Kā pēdējā cerība ir paļaušanās uz tā saucamo Darbinieku prasījumu garantiju fondu. Taču tas nemēdz būt tūlītējs process, tam vajadzēs ilgu laiku.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andris Apinītis laikrakstam sacīja, ka tuvākajā laikā sazināsies ar uzņēmuma SIA Nienhaus & Lotz Lettland vadību un noskaidros situāciju. Viņš arī atzina, ka līdz šim komunikācija ar šūšanas firmas vadību nav bijusi veiksmīga. Tajā pašā laikā pašvaldība ir veikusi ieguldījumu, lai atvieglotu uzņēmuma strādnieku ceļu uz darbavietu. Ir izveidota bruģēta ietve no Litenes ielas fabrikas virzienā, ir noasfaltēta iela, sakārtots apgaismojums.

Monika Sila

Foto:Skyangel/https://pixabay.com/en/users/Skyangel-2092512//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru