autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Pūce ar Gulbi jau pārdala VID

Finanšu ministram Jānim Reiram ir laiks līdz 12. augustam domāt, vai izteikt par kaut ko aizrādījumu Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei, kā to ieteikusi FM komisija. Bet, kamēr Reirs ir atvaļinājumā, apvienības Attīstībai/Par! līderis Juris Pūce ar iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) padomnieku Māri Gulbi jau sākuši pārdalīt VID funkcijas par labu iekšlietu resoram, vēsta NRA.lv.

Abi politiķi ar savām atklāsmēm nāca klajā TV24 raidījumā Preses klubs. Jau desmit gadus tiekot runāts par finanšu policijas apvienošanu ar ekonomikas policiju, un beidzot tas esot jāizdara. Gulbja vārdiem izsakoties – īstais moments veikt reformas, izmantojot Vienotības vājumu.

VID atstās servisu

Ar finanšu policiju ir domāta VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde, ar ekonomikas policiju – Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, savukārt desmit un vairāk gadu par šo tematu ir runājis pats Gulbis. Neatkarīgā uzgāja kādu portāla TVNET 2003. gada publikāciju par policiju apvienošanas tematiku. Tajā laikā Gulbis bija iekšlietu ministrs. Lauksaimnieku organizācijas LOSP sēdē viņš skaidroja, ka divas policijas ir valsts līdzekļu šķērdēšana, jo darbības jomas esot līdzīgas. Savukārt bijušais finanšu policijas vadītājs un VID padomnieks Aivars Purmalis viņam oponēja. Tā nav laba doma, jo finanšu policija izmeklē noziegumus, kas saistīti ar kaitējuma nodarīšanu valstij, bet ekonomikas policija – noziegumus, kas saistīti ar kaitējuma nodarīšanu juridiskām un fiziskām personām: «Finanšu policijas darbinieki maz ko saprot no krāpšanas lietu izmeklēšanas, savukārt ekonomikas policijas darbinieki – no nodokļu noziegumu izmeklēšanas.»

Šobrīd tas pats vecais jautājums atkal nonācis politiskajā darba kārtībā, un Attīstībai/Par! līderis, vides un reģionālo lietu ministrs Juris Pūce pievienojas Gulbja viedoklim. Televīzijas raidījumā viņš pavēstīja, ka VID ir jānodarbojas tikai ar nodokļu administrēšanu un piedziņu. Kriminālnoziegumu izmeklēšana esot policijas funkcija: «Nākotnē mums jāiet uz to, ka policijas ir kopā.» Pūces skatījumā VID ir jābūt servisa iestādei, bet uz servisu vērstu domāšanu nevarot sagaidīt no iestādes, kas nodarbojas ar kriminālnoziegumu izmeklēšanu. Gulbis gan piebilda, ka pretestība šajā jautājumā iespējama no Finanšu ministrijas puses. Komplektā – viltus ziņa

Sarunas turpinājumā abi politiķi pakritizēja arī iekšējo izmeklēšanu VID un sprieda, ka tā jānodod iekšlietu sistēmas Iekšējās drošības birojam, kas «veidojas kā tāda ļoti spēcīga raķete noziedzības apkarošanai». Gulbis citastarp izplatīja arī vienu viltus ziņu, proti, ka VID Iekšējās drošības pārvaldē, kas izmeklē VID darbinieku pārkāpumus, strādā tikai trīs cilvēki. Patiesībā tur ir 21 darbinieks, un tā ir pilnvērtīgi funkcionējoša vienība.

Savdabīgi, ka ideja par Nodokļu un muitas policijas pārvaldes atdošanu iekšlietu sektoram publiski tiek apspriesta ēterā, tikmēr pašā Valsts ieņēmumu dienestā un arī Finanšu ministrijā par to ir pirmā dzirdēšana. VID ģenerāldirektores padomnieks Andrejs Vaivars Neatkarīgajai apliecina, ka nekādu oficiālu vai neoficiālu sarunu par šo tematu nav bijis, un arī Finanšu ministrijas preses dienestā saka to pašu. Ministrs Reirs gan šobrīd esot atvaļinājumā. Taču arī iepriekš iekšlietu ministra Sanda Ģirģena optimisms svešu funkciju pārņemšanā izrādījies priekšlaicīgs. Par VID darbinieku izdarīto noziegumu izmeklēšanas funkcijas atdošanu iekšlietu resoram Finanšu ministrija jāvārdu nav devusi un apgalvo, ka ministra līmenī konkrētas diskusijas par šo tematu nemaz vēl nav notikušas.

Būs aizrādījums par kaut ko

Šobrīd saspīlējums veidojas ne tikai starp finanšu un iekšlietu sistēmas kontrolējošajiem politiskajiem spēkiem. Rīvēšanās notiek arī pašā finanšu resorā starp VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi un finanšu ministru Reiru. Varbūt tādēļ, ka viņa vēlīgi izteikusies par iekšlietu ministra iecerēm palielināt ietekmi Vienotībai piekritīgajā resorā. To var tikai minēt, jo pētīšanas priekšmets dienesta pārbaudei, kas sākta saistībā ar kaut kādiem nezināmiem Jaunzemes izteikumiem, ir noslepenots. Tāpēc arī no Finanšu ministrijas skaidrojuma neko nevar saprast, izņemot to, ka ministrijā tika nodibināta īpaša komisija, kas pēta Jaunzemes izteikumus publiskās sanāksmēs «saistībā ar iniciatīvu virzību nodokļu maksātāju sloga mazināšanai». Komisija gan nav saskatījusi pamatu disciplinārlietas sākšanai pret Jaunzemi, taču ministra varā tagad ir sodīt Jaunzemi ar mutisku aizrādījumu, kā to ieteikusi komisija. Preses paziņojumā pašreizējā situācija skaidrota šādi:

«No VID ģenerāldirektores puses publiskajā telpā ir izskanējusi nepilnīga un pretrunīgi vērtējama informācija par sadarbības trūkumu starp valsts pārvaldes institūcijām, tāpēc dienesta pārbaudes komisija ierosināja izteikt VID ģenerāldirektorei mutisku aizrādījumu, aicinot vispirms izmantot visas sadarbības iespējas, lai neveidotu augsni konfliktiem, bet darbotos proaktīvi resora un visas valsts pārvaldes kopējo mērķu sasniegšanai. Atzinums ir iesniegts finanšu ministram.»

Imants Vīksne

Foto: F64

Pievienot komentāru