autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

PTAC piemēro sodu kosmētikas tirgotājam Latvijā

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pieņēmis lēmumu, ar kuru SIA “MP Latvija” piemērojis naudu sodu 50 000 EUR apmērā, kā arī uzlicis pienākumu nekavējoties izbeigt negodīgu komercpraksi un aizliegt realizēt paredzamu negodīgu komercpraksi arī turpmāk.

PTAC konstatēja, ka SIA “MP Latvija” īstenotā komercprakse, aicinot patērētājus uz bezmaksas matu un galvas ādas, kā arī sejas kopšanas kosmētikas līdzekļu prezentāciju un tās ietvaros piedāvājot patērētājiem iespēju iegādāties matu un galvas ādas vai sejas kopšanas komplektu mājas lietošanai, ir negodīga jo patērētājiem adresētajos pirkuma līguma piedāvājumos un noteikumos tiek noklusēta informācija par atteikuma tiesībām – to izmantošanas nosacījumiem, termiņu un kārtību, kā arī netiek izsniegta atteikuma veidlapa.

Šādas tiesības patērētājam tiek piešķirtas, jo patērētāja un SIA “MP Latvija” noslēgtie līgumi uzskatāmi par līgumiem, kas noslēgti ārpus patstāvīgās tirdzniecības vai pakalpojuma sniegšanas vietas patērētājiem tiek sniegta maldinoša un nepatiesa informācija par ārstiem un to noteiktajām diagnozēm vai veselības problēmām, salonu kā ārstniecības iestādi u.tml. patērētājiem rada iespaidu, ka tie nevarēs atstāt salona telpas vai tās būs jāatstāj neatbilstošā izskatā (kuru SIA “MP Latvija” darbinieks ir radījis apzināti, piemēram, neizžāvējot patērētājam matus, apstrādājot tikai pusi sejas u.tml.), ja netiks noslēgts līgums; rada spiedienu uz patērētājiem, lai tie noslēdz līgumu.

PTAC secinājis, ka pirkuma līgumi, kas tiek noslēgti starp SIA “MP Latvija” un patērētājiem, ir uzskatāmi par līgumiem, kas noslēgti ārpus SIA “MP Latvija” pastāvīgās saimnieciskās vai profesionālās darbības vietas, līdz ar to SIA “MP Latvija” ir likumisks pienākums nodrošināt patērētājiem atteikuma tiesības. Kaut arī SIA “MP Latvija” pēc PTAC aicinājuma ir labprātīgi divas reizes labojusi pirkuma līguma noteikumus, vēl aizvien SIA “MP Latvija” rīcība ir pretrunā normatīvajiem aktiem par atteikuma tiesību nodrošināšanu patērētājiem. Līdz ar to SIA “MP Latvija” komercprakse ir atzīstama par maldinošu un profesionālajai rūpībai neatbilstošu.

Vienlaikus PTAC pārbaudēs ir konstatējis, ka SIA “MP Latvija” īsteno maldinošu un agresīvu komercpraksi, jo patērētājiem sniedz maldinošu informāciju par ārstu esamību un kompetenci, piedāvājot un sniedzot patērētājiem “ārstu” pakalpojumus. Piemēram, tiek piedāvātas konsultācijas pie ārsta – trihologa, ārsta – dietologa u.c., tajā pašā laikā SIA “MP Latvija” skaistuma kopšanas salons nav reģistrēts ārstniecības iestāžu reģistrā kā ārstniecības iestāde, līdz ar to salonā nedrīkst tikt sniegti ārstnieciskie pakalpojumi, kā arī tā darbiniekiem nav tiesību sniegt ārstnieciskos pakalpojumus (piemēram, noteikt slimību diagnozes, ārstēšanās kursus u.tml.) un uzdoties par ārstiem.

Papildus PTAC secina, ka SIA “MP Latvija” izmantoja neatlaidīgas un agresīvas pārdošanas metodes – piespiešanu un nesamērīgu ietekmi pret patērētājiem, radot iespaidu, ka patērētāji nevarēs atstāt salonu, pirms nebūs noslēgts līgums, kas ir uzskatāma par agresīvu komercpraksi.

Par SIA “MP Latvija” realizēto komercpraksi PTAC ir saņēmis 17 patērētāju sūdzības, kur vidējā līguma summa ir vairāki tūkstoši Eiro, kā arī gandrīz 100 zvanus un elektroniskās pasta vēstules. Ņemot vērā iepriekš aprakstīto komercpraksi un kaitējumu patērētājiem, PTAC ir piemērojis 50 000 EUR naudas sodu.

Pieņemtais lēmums daļā par tiesiskā pienākuma uzlikšanu ir spēkā ar dienu, kad tas kļūst zināms SIA “MP Latvija”, un to var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas. Lēmuma pārsūdzēšana daļā par tiesiskā pienākuma uzlikšanu neaptur tā darbību.

PTAC aicina patērētājus būt uzmanīgus un apdomīgus, izvēloties preces un pakalpojumus, kas tiek tirgoti ārpus pastāvīgās tirdzniecības vietas (piemēram, prezentācijās kafejnīcās, salonos vai patērētāja mājās), un vajadzības gadījumā izmantot 14 dienu atteikuma tiesības.

Foto:Fotownetrza/https://pixabay.com/en/users/Fotownetrza-1855042//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru