Prof. I.Solomatins: Sievietes drosmīgākas izvēlē par labu redzes lāzerkorekcijai
Jau vairāk nekā divdesmit gadu pasaulē praktizē redzes lāzerkorekciju, un arī Latvijā cilvēku attieksme pret šāda veida operācijam kļuvusi atvērtāka – vēlme atbrīvoties no brillēm vai kontaktlēcām raksturīga arvien vairāk cilvēku ar redzes problēmām. Dr. Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra rīcībā esošie dati liecina, ka 66% redzes lāzerkorekcijas operāciju veic tieši sievietes un 34% vīriešu.
“Demogrāfiskie dati liecina, ka Latvijā ir 54% sievietes, un arī starp mūsu klientiem sievietes pacientu vidū dominē vairāk”, stāsta Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra vadošais speciālists Prof. Igors Solomatins. “No pieredzes varam secināt, ka sievietes gan pirms operācijas, gan operācijas laikā ir drosmīgākas nekā vīrieši. Interesanti, ka nereti ģimenēs, kur brilles lieto gan sieva, gan vīrs, sieviete tiek mudināta pirmā veikt šo operāciju un pēc tam dalīties savos iespaidos ar vīru.”
54% pacientu, kas veic redzes lāzerkorekcijas operācijas Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrā, ir 20-30 gadus jauni. Galvenokārt tas izskaidrojams ar to, ka mūsdienās jaunieši interesējās par jaunākajām tehnoloģijām un viņu vidū notiek strauja informācijas apmaiņa ar interneta un dažādu sociālo tīklu palīdzību, līdz ar to par redzes lāzerkorekciju jauniešiem ir pieejama plaša informācija no visdažādākajiem avotiem. Tādējādi jaunieši ir tie, kas, atnākot pie acu centra speciālistiem, ir viszinošākie un atvērtākie redzes lāzerkorekcijas veikšanai.
“Galvenās pacientu bažas, kas saistītas ar redzes lāzerkorekcijas operāciju riskiem, ir sāpes operācijas laikā, redzes pasliktināšanās vai pat tās zudums pēc operācijas, nenoturīgs operācijas rezultāts un citas, viņuprāt, iespējamās komplikācijas. Taču realitātē šīm bažām nav pamata – patiesībā operācijas laikā pacients neizjūt sāpes, ja nu vienīgi minimālu diskomfortu, kas galvenokārt saistīts ar plakstiņpletēja (speciāls instruments, kas ievietots zem plakstiņiem operācijas laikā, lai tie turētos vaļā) ievietošanu. Redzes lāzerkorekcijas laikā komplikācijas nav iespējamas, ja pacients tiek rūpīgi izmeklēts pirms operācijas. Tādēļ redzes lāzerkorekcija skaitās viena no pasaulē drošākajām operācijām – ASV katru gadu veic ap 1 miljonu šādu operāciju,” stāsta Prof. Igors Solomatins.
Balstoties uz Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra datiem, 59% pacientu, kas veic redzes lāzerkorekciju, ir no Rīgas, savukārt 10% pacientu – no ārvalstīm. Visvairāk t.s. medicīnas tūristu ir no Igaunijas (4% no visiem pacientiem), kas izskaidrojams ar Latvijas acu speciālistu augsto novērtējumu Baltijas valstīs.