autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Policijas šefs – jauns un mazzināms

Prognozes ir piepildījušās – Valsts policiju (VP) turpmāk vadīs Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieks Artis Velšs (36). Iekšlietu ministre Linda Mūrniece neslēpj, ka abiem ir līdzīgs domu gājiens, tāpēc no visiem kandidātiem par labāko viņa atzinusi tieši A. Velšu.

Ārpus iekšlietu sistēmas par Velšu nav zināms gandrīz nekas, līdz ar to argumenti par labu viņam ir skopi, raksta NRA.LV.

A. Velšs savulaik beidzis Bulduru dārzkopības vidusskolu, ieguvis maģistra grādu juridiskajās zinātnēs. Darbu policijā sācis 1993. gadā kā Jūrmalas policijas pārvaldes Patruļdienesta rotas kārtībnieks. 16 gadu laikā uzkalpojies līdz VP šefa vietnieka amatam un vada administratīvo pārvaldi, liecina A. Velša CV.

Loskutova skolnieks

Vecāka gadagājuma iekšlietu speciālisti izteikt viedokli par topošo policijas šefu Neatkarīgajai atsakās, norādot, ka viņu nepazīst. Svešs viņš ir gan bijušajiem iekšlietu ministriem Aloizam Vaznim un Dzintaram Jaundžeikaram, gan bijušajam Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītāja vietniekam Jurim Dobelim. Pašreizējais komisijas loceklis, agrākais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs Aleksejs Loskutovs atceras, ka savulaik Latvijas Policijas akadēmijā bijis A. Velša pasniedzējs. “Viņš bija mans students, vadīju viņam bakalaura vai maģistra darbu, citādi viņu nepazīstu,” atzīst A. Loskutovs. Arī viņa kolēģis Kārlis Seržants par A. Velša gaitām nav informēts. Robs tiks labots pēc apstiprināšanas amatā, kad A. Velšam Saeimas komisijā būs jāizstāsta savs redzējums par VP nākotni.

Policijai nepieciešams saimnieks

VP pašreizējais priekšnieks Valdis Voins savu vietnieku raksturo vislabākajiem vārdiem un ir pārliecināts, ka viņam būs pa spēkam sistēmu turēt grožos. V. Voins atzīst, ka jau no paša sākuma bijis par A. Velšu, jo viņš palīdzējis izveidot pašreizējo VP sistēmu.

L. Mūrniece uzsver, ka topošais policijas šefs līdz šim pierādījis sevi administratīvajā pārvaldē, tāpēc viņa skatījums uz VP attīstību būšot kā administratoram un netiks dota priekšroka kādam no atsevišķajiem policijas dienestiem. Turklāt viņa iesniegtais skatījums par policijas attīstību esot saskanējis ar viņas redzējumu. Atzinīgus un cerīgus vārdus A. Velšam velta arī Latvijas iekšlietu darbinieku arodbiedrība, kas līdz šim L. Mūrnieces izvēles asi kritizēja.

“Pie vājā nodrošinājuma jūtu līdzi jebkuram, kurš uzņemsies vadīt Valsts policiju, jo šeit lielā mērā jābalstās uz entuziasmu un sirdsapziņu. Par to, cik Velšs ir labs vai slikts, varēsim runāt pēc pāris mēnešiem,” vērtējumā atturīgs ir J. Dobelis.

Pazīstams tikai sistēmai

Vairāki Neatkarīgās eksperti uzskata, ka L. Mūrniece ar izvēli ir pārsteigusies. Zvērināts advokāts Aloizs Vaznis kā A. Velša lielākos trūkumus min faktu, ka viņš nav bijis saistīts nedz ar izmeklēšanas, nedz operatīvo darbu. “Tāpēc par viņu nevienam nekas sevišķi nav zināms, izņemot tos, kas strādā sistēmā,” saka advokāts. Viņš atgādina, ka senāk par iestāžu vadītājiem izvēlējās speciālistus, taču tagad par vadītājiem kļūst politiķi. “Pēc mana uzskata tas nav pareizi, bet varbūt esmu vecmodīgs,” saka A. Vaznis.

Parādījusies pat informācija, ka ministre policijas šefu izvēlējusies no ģimenes draugu loka, kam Neatkarīgā nevarēja iegūt apstiprinājumu. Ar ministri ne pārāk labās attiecībās līdz šim bijušais Dz. Jaundžeikars Neatkarīgajai pauda savas domas. “Kamēr es strādāju iekšlietu sistēmā, man ar Velšu nebija nekāda darīšana. Viņa pieredze nav liela, tāpēc grūti spriest, cik viņš ir labs. Bet tur jau visi amati tiek ieņemti pēc draugu principa, un Velšs ir Mūrniecei ļoti pietuvināts,” tieši saka Dz. Jaundžeikars.

Ministre presē noliegusi, ka A. Velša kandidatūra izraudzīta citu, ar darbu nesaistītu iemeslu dēļ. Nav zināms – sagadīšanās vai citu iemeslu dēļ L. Mūrniece sociālajā tīmeklī draugiem.lv nostiprinājusi virtuālu draudzību ar A. Velša septiņgadīgo dēlu Viesturu.

Jaunais VP vadītājs V. Voinu nomainīs 10. janvārī, kad par šo jautājumu lems valdība.

Autors: Edgars Gertners / NRA.lv

Pievienot komentāru