PNB banka cīnās pret likvidāciju
Kamēr krāpnieki internetā piedāvā par nelielu komisiju atgūt PNB bankā zaudētos noguldījumus, bet maksātnespējas administratoru cunfte berzē rokas drīzo dzīru gaidās, pati PNB banka nemaz negrasās tik viegli padoties un apgalvo, ka tai naudas pietiek. Jaunie īpašnieki, kas gan vēl nav saņēmuši uzraudzības institūciju akceptu bankas pirkuma darījumam, jau iedarbinājuši kontaktus ASV vēstniecībā, vēsta NRA.lv.
Datubāzē Lursoft pieejamā informācija liecina, ka uz šo brīdi bankas lielākais īpašnieks joprojām ir Krievijas baņķieris ar britu pasi Grigorijs Guseļņikovs. Taču viņš vairs nav patiesā labuma guvējs.
Īpašnieki acīs nerādās
Kopš 15. jūlija kā bankas patiesā labuma guvēji reģistrēti pieci citi ārzemnieki. No tiem četri ir Francijas pilsoņi – D’hombres Marc Jean-Louis, Fayad Michel, Mehraik Said un Šveicē dzīvojošais Mgaloblichvili George. Piektais un, iespējams, svarīgākais personāžs ir Tamraz Roger Edward. Apvienotajos Arābu Emirātos dzīvojošs ASV pilsonis. Miljardieris ar interesēm naftas un banku biznesā. Ar Emirātiem saistīti arī citi, un zīmīga nianse, ka visi viņi ir vienā 1953. gadā dzimuši – varbūt bērnības draugi no vienas klases vai kādas citas īpašas vienības. Kāpēc šos bagātniekus ieinteresēja viena veco ļaužu banka, kā to lielā klientu-pensionāru skaita dēļ dēvē Latvijā, nav zināms. Nedz Guseļņikovs, nedz arī jaunie bankas īpašnieki nav atbraukuši uz Latviju, nav atvainojušies klientiem par sagādātajām neērtībām, nav runājuši ar Latvijas sabiedrību. Klusē arī otra lielākā bankas slavenība pēc Guseļņikova – bijušais NATO ģenerālsekretārs, bankas padomes pirmā persona Anders Fogs Rasmusens. Viņa kontā tviterī pierastie ieraksti par Krievijas draudiem pasaulei, bet nekas par viņa pārstāvētās bankas radītajiem draudiem vai vismaz neērtībām noguldītājiem. Banka pēc darbības apturēšanas ir izplatījusi paziņojumu jauno akcionāru un bankas valdes vārdā, kurā nefigurē neviens uzvārds. Tas arī nav brīnums – FKTK jaunos īpašniekus vēl nav apstiprinājusi, jo tiek gaidīta darījuma svētība no Eiropas Centrālās bankas, bet bankas valdes priekšsēdētājs Olivers Ronalds Bramvels, sajutis sēra smaku, jūlija beigās no darba aizgāja.
Seniori dusmojas pie filiālēm
Uzraugošās institūcijas pavēstījušas, ka garantētās atlīdzības izmaksa sāksies 22. augustā. Tātad ceturtdien. Internetā, protams, ir pieejama informācija klientiem, kur jāvēršas, kāda būs izmaksu kārtība, kādas formalitātes jāaizpilda. Taču daudzi seniori nelieto datoru, tāpēc mēro ceļu uz filiālēm, stāv tur pie slēgtām durvīm un lasa pie stikla pielipinātos paziņojumus. Viņi lamā gan alkatīgos baņķierus, kas nejēdz apieties ar viņu naudu, gan Latvijas valdību, kas viņiem to atļauj, gan ASV valdību, kas te jaucas ne savās darīšanās. Šādu viedokli Neatkarīgajai pie bankas filiāles Raiņa bulvārī vakar pauda kāds ļoti dusmīgs vecāks vīrs, kam tagad jāapgrūtinās, lai pie savas naudas tiktu. Attiecībā par amerikāņiem daļa taisnības viņam varētu būt, jo bankas paziņojumā ASV vēstniecība un valdība patiešām tiek pieminētas. Zinot, ka bankas ABLV bank likteni izšķīra stratēģiskā partnera pieņemtie lēmumi, vēstniecības pieminēšana šajā preses relīzē varētu būt gan tukša draudēšana, gan arī patiešām vērā ņemams brīdinājums.
ASV vēstniecība jau apziņota
Paziņojumā, īsumā, teikts, ka banka šobrīd ir maksātspējīga un tās likviditāte ir pietiekama. (Tas ir pretrunā tam, ko pavēstījusi Eiropas Centrālā banka, Eiropas Vienotā noregulējuma valde un FKTK.) Jaunie akcionāri esot sagatavojuši investīciju plānu 146 miljonu eiro apmērā. Teikts arī, ka uzraudzības institūcijas pret banku piemēro atšķirīgu attieksmi salīdzinājumā ar citām. Jāatgādina, kad Guseļņikovs vēl bija pie teikšanas, līdzīgs izteikums nozīmēja, ka no viņa spiež kukuļus.
Banka darīšot visu, lai apstrīdētu jebkurus centienus uzsākt maksātnespējas procesu Latvijas tiesā, un šajā kontekstā piesaukts arī stratēģiskais partneris: «A/s PNB banka jaunie akcionāri un bankas valde patur visas savas tiesības un tiesiskās aizsardzības līdzekļus, kas paredzēti gan Latvijas, gan Eiropas līmenī un izriet arī no investīciju aizsardzības līgumiem. Tajā skaitā arī no investīciju aizsardzības līguma starp Latviju un Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV). Šajā sakarā jaunie a/s PNB banka akcionāri jau ir sazinājušies ar ASV vēstniecību Rīgā.»
Publiski vienīgais zināmais fakts, kas apliecina bankas esošu vai iecerētu saistību ar ASV, ir jaunā patiesā labuma guvēja Tamraz Roger Edward pilsonība.
Un nesnauž arī blēži
Būtisks ir fakts, ka patiesā labuma guvējus iereģistrē pati banka, turpretim akciju iegādes darījums, ar ko viņi kļūs par šā labuma guvējiem, nav spēkā bez Eiropas Centrālās bankas un FKTK piekrišanas. Kā informē PNB bankas preses sekretāre Vineta Vilistere-Lāce, termiņš, kad savu galavārdu teiks Eiropas Centrālā banka, ir 60 dienu pēc darījuma noslēgšanas, tas ir – nākamā pirmdiena. Taču joprojām nav skaidrs, vai FKTK vispār var sniegt pozitīvu atzinumu, ja bankas darbība ir apturēta un uzraudzības iestādes to gatavo likvidācijai.
Kamēr baņķieri un viņu pieskatītāji risina dažādus rēbusus, noguldītāji turpina gaidīt naudu, un tāpēc aktivizējušies visādi blēži un krāpnieki. Lūk, viens no viņu reklāmas tekstiem: «Jums ir problēmas ar PNB banku? Nesatraucieties, mēs par to parūpēsimies. Jums vajag atgūt bloķētos ieguldījumus ar Eiropas IBAN ar 100% garantēti zemu komisiju? Mūsu eksperti atbalsta klientus un asistē viņiem, kamēr noguldījumi ir drošībā.» Tulkojumā no angļu valodas tas nozīmē – mēs jūs apkrāpsim un atstāsim tukšā. Tātad drošāk šobrīd ir uzticēties FKTK sniegtajai informācijai.
Imants Vīksne