Piena ražotāji: Piensaimnieki ir panīkuši savā garā un būtībā
Eiropas Savienības (ES) atbalsts tiem piensaimniekiem, kuri īslaicīgi samazinās piena ražošanu, situāciju nozarē neuzlabos, otrdien intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ieva Alpa-Eizenberga.
Eiropas Komisija (EK) ir piešķīrusi 150 miljonus eiro atbalstu visu ES dalībvalstu piena ražotājiem, kuri, tirgus problēmu un finansiālo grūtību spiesti, apsver iespēju brīvprātīgi samazināt piena ražošanas apjomus 3 mēnešu periodā savā saimniecībā. Šā atbalsta mērķis ir kompensēt ražotājiem īslaicīgu piena piegādes samazināšanu. Atbalsta shēmas izmantošana ir brīvprātīga, un katram piena ražotājam pašam ļoti atbildīgi jāizvērtē nepieciešamība un iespējas ražošanu samazināt vismaz 3 mēnešu periodā.
Viņa norādīja, ka jau pēc Krievijas embargo ieviešanas lielākā daļa saimniecību strādā ar zaudējumiem, skaidrojot, ka, ja nebūtu ES un Latvijas atbalsta, tad jau šobrīd varētu runāt par “tukšākiem laukiem”. Taču 140 eiro piešķiršana par tonnas piena nesaražošanu, ko, visticamāk, otrdien atbalstīs valdība, situāciju neuzlabos, jo tas nebūs atbalsts tām saimniecībām, kas vēlas un ir gatavas arī turpmāk strādāt piensaimniecībā,
“Piensaimnieki ir panīkuši savā garā un būtībā,” pauda Alpa-Eizenberga, norādot, ka šobrīd viņi ir gatavi pieņemt savu likteni un paši cīnās par savu saimniecību.
Zemkopības ministrija jau ziņoja, ka šā gada 18. jūlijā ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē EK piešķīra 500 miljonus eiro ES piena ražotāju finansiālam atbalstam. No šīs summas 150 miljoni eiro piešķirti brīvprātīgajai piena ražošanas samazināšanai, savukārt 350 miljonus paredzēts sadalīt starp ES dalībvalstīm, lai dotu ieguldījumu tirgus stabilizācijā un veicinātu saimniecību ekonomisko ilgtspēju.
Latvijai no 350 miljoniem eiro ir piešķirti 9,76 miljoni eiro, ko Latvijas piena ražotājiem saskaņā ar EK nosacījumiem varēs piešķirt pēc objektīviem un nediskriminējošiem kritērijiem, lai rezultātā maksājumi neradītu konkurences izkropļojumus. Dalībvalstij ir jānosaka viena vai vairākas EK piedāvātās aktivitātes, kuru mērķis ir dot ieguldījumu tirgus stabilizācijā un veicināt saimniecību ekonomisko ilgtspēju un par kuru īstenošanu ražotāji var saņemt atbalstu (ražotājs atbalstu saņem tikai par vienu aktivitāti).
Foto:RyanMcGuire/https://pixabay.com/en/users/RyanMcGuire-123690//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/