autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Pētījums: Lauksaimnieki optimistiski par saimniecības izaugsmi

Kā liecina Swedbank jaunākais pētījums, lielākā daļa lauksaimnieku (58 %) ir pārliecināti par savu saimniecību attīstību tuvākajā nākotnē. Vispozitīvāk uz savas saimniecības attīstības iespējām nākotnē raugās graudkopības un gaļas liellopu audzētāju jomas pārstāvji, savukārt 54 % pienkopības pārstāvju galvenokārt uzskata, ka situācija būtiski nemainīsies.

Pētījums atklāj, ka 38 % lauksaimnieku, vērtējot savas saimniecības nākotnes izaugsmes perspektīvas, sliecas domāt, ka situācija īpaši nemainīsies, un negaida ne izaugsmi, ne lejupslīdi. Vien 4 % respondentu savās prognozēs ir pesimistiski, uzskatot, ka tuvākā nākotne nenesīs attīstības iespējas.

Lauksaimnieku aktuālie mērķi

Tehnikas parka atjaunošana (65 %), izmaksu optimizēšana (64 %) un saimniecību platības paplašināšanās iespējas (49 %) – TOP3 lauksaimnieku mērķi, domājot par savas saimniecības izaugsmi tuvāko trīs gadu laikā. Interesanti, ka par trīs svarīgākajām prioritātēm ir vienisprātis visu aptaujāto lauksaimniecības jomu (graudkopības, lopkopības, pienkopības un gaļas liellopu audzēšanas) pārstāvji.

“Mūsu kopējos projektos ar lauksaimniekiem redzam, ka katru gadu pieaug efektivitāte un ražīgums tajās saimniecībās, kas īsteno nozīmīgus ilgtermiņa attīstības un modernizācijas projektus efektivitātes uzlabošanai,” stāsta Swedbank lauksaimniecības eksperts Raimonds Miltiņš. Ļoti bieži mazās un vidējās saimniecības šos mērķus īsteno ar bankas finansējumu, un ir svarīgi, ka joprojām ir pieejami Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumi.

Tehnoloģijas ienāk arī lauksaimniecībā

Straujā tehnoloģiju attīstība ietekmējusi arī lauksaimnieku vēlmi modernizēt savas saimniecības, tiesa – tā nav starp trīs galvenajām prioritātēm. 36 % aptaujāto plāno saimniecības vadīšanā vairāk izmantot precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas. Atšķirībā no tradicionālās lauksaimniecības, precīzā lauksaimniecība ļauj noteikt, kad un kuros zemes nogabalos un ar kādām tehnoloģijām nepieciešams veikt konkrētus laukkopības darbus ražības pieauguma nodrošināšanai. Galvenokārt inovācijas plāno ieviest graudkopības jomas pārstāvji – 46 % respondenti atklājuši plānus vairāk izmantot precīzās tehnoloģijas. Tas arī saistīts ar faktu, ka tieši graudkopības nozarē ar precīzu tehnikas vadības sistēmu spēj efektīvi veikt mēslošanu, cīnīties ar nezālēm un slimībām, tādā veidā ceļot ražīgumu.

Swedbank finansētajos attīstības projektos digitalizācijas piemēri visbiežāk sastopami lopkopības un augkopības nozarē. Lopkopībā lauksaimnieki investē, piemēram, piena kvalitātes analīžu veikšanā, grūsnības un sēklošanas noteikšanā, barības sastāva un devu analīzē, klimata uzturēšanā fermās un citos procesos. Savukārt augkopībā piemēri efektivitātes uzlabošanai ir augu un augsnes skenēšana, dronu izmantošana lauku apsekošanai, digitāla graudu šķirošana, lieljaudas tehnikas automātiskā stūrēšanas sistēma un citi.

Arī tādi saimniecības konkurētspējas celšanas virzieni, kā jaunu nišas produktu radīšana un eksporta uzsākšana, netiek minētas starp pirmajām trīs prioritātēm. Tas galvenokārt ir saistīts ar to, ka vienam pārstrādātājam tās ir papildus esošajam biznesam un saistībām milzīgas investīcijas un parasti grūti nodrošināt pasūtītāja pieprasītos apjomus. Te nepieciešama kooperācija, kas savukārt nopietni sarežģī kvalitātes prasību ievērošanu, skaidro Swedbank lauksaimniecības eksperts Raimonds Miltiņš.

Swedbank paplašina lauksaimniecības ekspertu komandu

Lai sniegtu plašāku atbalstu lauksaimnieku attīstības plānu īstenošanā un ekspertu konsultācijas būtu pieejamas ikvienam lauksaimniekam, Swedbank turpina paplašināt savu lauksaimniecības ekspertu komandu un turpmāk informāciju no zinoša eksperta par savai saimniecībai svarīgiem jautājumiem ikviens varēs saņemt arī, zvanot pa telefonu 67449259 vai 67449265

“Lauksaimniecībā nekas nenotiek uzreiz. Mūsu nozarē viss kārtīgi jāsaplāno vismaz divus soļus uz priekšu. Tāpēc mūsu klienti novērtē Swedbank lauksaimniecības ekspertu sniegtās konsultācijas, jo mūsu eksperti ne tikai pārzina finanses, bet arī izprot lauksaimniecības nozares specifiku un labprāt kopīgi meklē piemērotākos risinājumus saimniecības izaugsmei. Tāpēc man liels prieks par mūsu komandas paplašināšanu, lai sniegtu atbalstu lauksaimniekiem, kam līdz šim nebija sava konsultanta,” saka Raimonds Miltiņš.

Pievienot komentāru