autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Pensiju otro līmeni jau manto

Vairāk nekā 70 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kuri ir pensiju 2. līmeņa dalībnieki, ir izdarījuši savu izvēli, kā rīkoties ar savu pensiju uzkrājumu gadījumā, ja viņi nomirst pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Lielākā daļa personu vēlas, lai pensiju 2. līmeņa uzkrājums paliek mantojumā Civillikuma noteiktā kārtībā, ko saņemtu mantinieki, vēsta NRA.lv.

Lielākā daļa iedzīvotāju – gandrīz 90 procenti, kuri izdarījuši izvēli – to paveikuši elektroniski, izmantojot portālu latvija.lv. Visvairāk – 67 procenti – iedzīvotāju izvēlējušies atstāt šo uzkrājumu mantojumā, bet trešā daļa – pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam. Pavisam neliela daļa nolēmuši atstāt to valsts pensiju speciālajā budžetā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati liecina, ka kopš šā gada sākumā miris 31 cilvēks, kas bija pensiju 2. līmeņa dalībnieks un kurš bija izdarījis savu izvēli, kā pēc nāves rīkoties ar viņa pensiju uzkrājumu. 18 personas uzkrājumu bija atstājušas konkrētai personai, kas nozīmē, ka šis uzkrājums tiks pieskaitīts šī cilvēka pensiju 2. līmeņa kapitālam. Pārējās personas atstājušas uzkrājumu mantojumā. VSAA atklājusi, ka septiņos gadījumos pieteikums bija iesniegts jau pēc personas nāves. Šādos gadījumos aģentūra šos pieteikumus anulē.

Ar pensiju 2. līmeņa atstāšanu mantojumā vai citas personas uzkrājuma palielināšanai ir saistīti daudzi jautājumi. Viens no jautājumiem ir šāds: kā rīkoties, ja cilvēks, kuram otra persona vēlas atstāt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu, tuvākajā nākotnē plānojis doties pensijā? Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā Neatkarīgajai skaidro: ja cilvēks vēlas, lai gadījumā, ja viņš nomirs, nesagaidot pensijas vecumu, viņa uzkrājumu pensiju 2. līmenī pievienotu cita cilvēka pensiju 2. līmenim, tad šai norādītajai personai pašai jābūt pensiju 2. līmeņa dalībniekam. Proti, tā nevar būt pati jau pensijā vai arī vēl nepilngadīga. Tomēr kas notiek situācijā, ja persona, kura varētu saņemt uzkrājumu gadījumā, ja persona, kas viņu ierakstījusi kā saņēmēju, dodas pensijā? «Ja norādītā persona vairs nebūs pensiju 2. līmeņa dalībnieks – pati pieprasījusi vecuma pensiju vai mirusi, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai nebūs iespējas mirušā uzkrāto kapitālu pievienot norādītās personas pensiju 2. līmeņa kapitālam,» likuma līkločus skaidro VSAA speciāliste Iveta Daine. Tomēr šādā gadījumā mirušā uzkrātais kapitāls tiks nodots mantošanai Civillikumā noteiktajā kārtībā un to varēs saņemt mantinieki. Teorētiski tā varētu būt tā pati persona, ja vien skaitīsies kā mantinieks. Savukārt, ja norādītā persona vēl nebūs pensiju 2. līmeņa dalībnieks, piemēram, bērns līdz 14 gadu vecumam, vai arī bērns ir jau pilngadīgs, bet nav vēl strādājis, proti, nav veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas un līdz ar to vēl nav kļuvis par pensiju 2. līmeņa dalībnieku, tad arī šādā gadījumā uzkrājums tiks nodots mantošanai jau Civillikuma noteiktā kārtībā. «Galvenais kritērijs, lai pievienotu norādītās personas pensiju 2. līmenim, ir nāves fakta reģistrēšanas brīdī iesniegumā norādītajai personai jābūt pensiju 2. līmeņa dalībniekam. Ja nav, tad uzkrājums tiek nodots mantošanai Civillikumā noteiktajā kārtībā,» skaidro I. Daine.

VSAA atgādina, ka, izvēloties pievienot kādas personas 2. līmeņa kapitālam, var norādīt tikai vienu konkrētu personu, arī kaimiņu, draugu, kolēģi – tam nav jābūt noteikti radiniekam. Mirušā uzkrājums tiks pievienots norādītās personas pensiju 2. līmeņa uzkrājumam, un to varēs izmanot tikai tad, kad iesniegumā norādītā persona pieprasīs vecuma pensiju. VSAA sagatavojusi piemēru. Sievietei brāļa nāves reģistrēšanas brīdī ir 55 gadi, brālis pirms nāves izdarījis izvēli par sava pensiju 2. līmeņa uzkrājuma pievienošanu savas māsas uzkrājumam. Māsas pensiju 2. līmeņa kapitālam tiek pievienots mirušā brāļa pensiju 2. līmeņa kapitāls, piemēram, uzkrātie 6000 eiro. Šo uzkrājumu māsa nevarēs izņemt naudā, bet faktiski uzkrājums būs izmantojams tad, kad pienāks māsas pensijas vecums. Pieprasot pensiju sev, māsas uzkrājumam tiks pieskaitīts no brāļa mantotais uzkrājums.

Kā var uzzināt pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla apmēru? Arī šo jautājumu pašlaik uzdod lasītāji. To var apskatīt portālā latvija.lv, sadaļā Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) dalībnieka konta izraksts, vai arī jautāt personīgi jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā.

Inga Paparde

Pievienot komentāru