autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Parka vietā piedāvā neiespējamu īpašumtiesību rēbusu

Rīt paredzētais pikets pret Marsa parka atdošanu apbūvei slepenpolicijas vajadzībām būs tāda kā parka idejas izvadīšanas ceremonija. Savukārt Nacionālās drošības komisijas rekomendācija kompensācijai izveidot parku pie Rīgas 45. vidusskolas Teikā ir nepārprotama vietējās kopienas pasūtīšana trīs mājas tālāk, vēsta NRA.lv.

Atsevišķi Teikas apkaimes entuziasti vēl tic iespējai ietekmēt lēmumu, bet vairums jau ir samierinājušies, ka viņu izsapņotā parciņa kādreizējā velotreka “Marss” vietā nebūs. Pats pikets varētu izdoties efektīvs. Iecerēts, ka visā garumā no Brīvības pieminekļa līdz pat sabiedrības raižu galamērķim – šobrīd slēgtajai un videonovērotajai zaļajai teritorijai Brīvības gatvē 207 ‒ stāvēs ļaudis ar plakātiem. Protams, pietiekami distancējoties, lai policija viņus neaplīmē ar soda kvītīm. Tomēr mainīt lēmumu par Valsts drošības dienesta (VDD) ēkas būvniecību vairs nav iespējams.

Tā viņus atmaskoja

Pēdējā institūcija, kas tā lēma, izvērtējot Teikas iedzīvotāju lūgumrakstus un Jaunās konservatīvās partijas sagatavoto priekšlikumu par būves apturēšanu, bija Saeima. Bordānistiem šis lielā mērā bija populistisks gājiens. Koalīcijas partija ir līdzatbildīga par valdības pieņemtajiem vai nepieņemtajiem lēmumiem.

Bet jāatgādina, ka sabiedrība saistībā ar VDD ēkas būvēšanu ir muļķota jau no paša sākuma. Par šo projektu vispār kaut kas tapa zināms tikai pērn, parādoties paziņojumam par plānoto koku ciršanu. Rīgā par katru sakārni notiek sabiedriskā apspriešana, bet te veselu parciņu plānots noslaucīt bez konsultācijām ar sabiedrību. Un ar būvatļauju un valdības lēmumu bija tas pats – publiskajos avotos nebija atrodams neviens dokuments. Iedzīvotāji sāka vākt parakstus pret zaļās zonas apbūvi. Bet Rīgas būvvaldes un “Valsts nekustamo īpašumu” darbinieki sazvērnieciski klusēja. Klusēja arī valdības dienesti. Tas Neatkarīgo vedināja izteikt minējumu, ka gruntsgabals nolūkots kādai slepenai būvei, un drīz vien tas apstiprinājās.

Pīle pēc pīles

Valsts drošības dienests janvārī pieteicās, ka māju cels viņa vajadzībām. Pateica arī, ka tie nav nekādi koki, ko cirtīs nost, bet brikšņi. Lai gan katram cilvēkam, ieraugot tos dabā, kļūst pilnīgi skaidrs, ka runa ir par izaugušiem un vērtīgiem kokiem. Vēl publiskajā telpā tika palaista pīle, ka iedzīvotāju pretošanos iecerei inspirē Jaunās Teikas kvartāla attīstītāji – turpat pāri Ropažu ielai, jo pašiem nav zaļās zonas. Tās ir pilnīgas muļķības, jo šai dzīvojamo ēku kompleksā par apzaļumošanu tiek ļoti piedomāts. Un koki, krūmi tiek stādīti, un iedzīvotājiem draudzīga vide veidota. Kopumā ar šādu melošanu, informācijas noklusēšanu un sazvērestību izplatīšanu vara demonstrēja klaji necienīgu attieksmi pret iedzīvotājiem.

Nacionālās drošības aicinājums

Lai cik kliba bijusi komunikācija, droši vien jauna māja Valsts drošības dienestam ir vajadzīga, un šobrīd skaidrs, ka tā taps tieši Marsa parka vietā. Liela daļa koku tiks nocirsta, kaut kas pēc ēkas uzbūvēšanas tiks arī vietā sastādīts, bet tā nebūs publiski pieejama telpa, kur večukiem sēdēt, bērneļiem spēlēties un suņiem skraidīt. To, ka šādai publiskai zaļajai telpai Teikā ir jābūt, savā atzinumā secināja arī Nacionālās drošības komisija. Taču tā ir tikai tāda runāšana vēlmju kategorijās bez konkrēta seguma, bez norādīta finanšu avota:

“Komisija aicina Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu pilsētas plānošanas dokumentos paredzēt labiekārtotas sporta un atpūtas vietas ierīkošanu teritorijā pie Rīgas 45.vidusskolas. Komisija izprot un respektē pilsoņu iniciatīvā paustās bažas par to, ka Teikas apkaime ir viena no retajām vietām galvaspilsētā, kur trūkst kvalitatīvu publisku ārtelpu. Komisija, uzklausot un izvērtējot visus argumentus, secinājusi, ka sporta un atpūtas vietas labiekārtošana, veidojot pie 45. vidusskolas esošā skvēra vietā parku, nodrošinās Teikas apkārtnes iedzīvotājus ar tik nepieciešamo publiski pieejamo ārtelpu, dodot sabiedrībai vēl lielāku ieguvumu par prasīto.”

Par daudz iesaistīto

Teikas apkaimes biedrības pārstāve Selīna Vancāne spriež, ka no šī atzinuma netop skaidrs, cik lielā mērā rekomendācija ir saistoša Rīgas domei. Viņai drīzāk izskatās, ka šī ir tāda Teikas iedzīvotāju pasūtīšana trīs mājas tālāk.

Neatkarīgā apstaigāja 45. vidusskolas apkārtni. Jāsecina, ka parks te patiešām būtu vietā, taču sarežģītās infrastruktūras un īpašumtiesību dēļ ar Rīgas domes gribu parka ierīkošanai vien nepietiktu. Skvēriņš skolas priekšā ir pārāk mazs, un tur atrodas tramvaja loks. Neko dižu te nesastādīs. Plašāka teritorija atrodas aiz skolas – tur varētu izvērsties, taču daļa zemes pieder “Latvijas dzelzceļam”, daļa atrodas zem augstsprieguma elektrolīnijas, tad vēl būtu jāpārvieto Bērzpils ielas grantētā brauktuve, kas autohuligānu dēļ izplūdusi vai 30 metru platumā. Tātad vienoties par teritorijas lietojumu nāktos daudzām institūcijām.

Iedzīvotāji ir piemuļķoti

Lai gan skola ir rosinājusi apkārtnes sakārtošanu, gadu desmitiem tā palikusi degradēta teritorija, uz kuru policija no Rīgas centra ved jēgu pārdzērušus bezpajumtniekus. Agrāk tepat pie skolas atradās arī nelegāls metāllūžņu pieņemšanas punkts, kas vairoja noziedzību apkaimē, jo pieņēma lūžņus apmaiņā pret atšķaidītu spirtu. Tagad vismaz tas aizvācies prom, tomēr lokālie bezpajumtnieki tāpat ganās ap skolu un biedē bērnus un suņus. Šīs teritorijas sakārtošana Teikas iedzīvotājiem būtu ārkārtīgi svarīga. Ne velti iepriekšējais Rīgas mērs Oļegs Burovs pasvieda VDD projekta aizstāvjiem šo ideju. Tagad Teikas iedzīvotājiem var stāstīt, ka te kādreiz taps parks, bet realitātē nekas netaps. Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentā Neatkarīgā noskaidroja, ka skolas priekšpusē tramvaja apļa dēļ nekādu parka labiekārtojumu ierīkot nebūs iespējams:

“Teritorija starp Rīgas 45. vidusskolu un Ropažu ielu iekļauta Apstādījumu un dabas teritorijā, taču tajā atrodas tramvaja sliedes, kas nodrošina apgriešanās iespēju avārijas vai citos gadījumos. Līdz ar to uzskatām, ka šo teritoriju nav iespējams attīstīt parka statusam atbilstošu no labiekārtojuma un tās pieejamības viedokļa.”

Savukārt uz dzelzceļa pusi – atrodas skolas vajadzībām nepieciešamā zeme, un tālāk ‒ citi īpašnieki un daudzi apgrūtinājumi. Principā Teikas iedzīvotāji ir piemuļķoti.

Imants Vīksne

Pievienot komentāru