autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Par Meroni darījumiem ierosināti divi kriminālprocesi

Šveices advokāta Rūdolfa Meroni darbība šobrīd tiek izmeklēta divos kriminālprocesos. Darījums ar “Ventspils naftas” akcijām apstrīdēts vismaz divās tiesvedībās. Meroni kontroli pār Ventspils uzņēmumiem joprojām pastiprina, un pirms pāris nedēļām iegādājies vēl vienu uzņēmumu. Oficiāli gan šai un citām Meroni firmām kā patiesā labuma guvēja reģistrēta līdz šim Latvijā nezināma uzņēmēja, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Kā zināms, prokuratūra pirms desmit gadiem uzticēja Meroni pārvaldīt Ventspils mēra Aivara Lemberga arestētos īpašumus. Meroni 2007. gadā arestēto īpašumu vērtību lēsa 150 līdz 300 miljoniem dolāru. Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Juris Juriss skaidro, ka persona ir brīdināta par to, ka ir aizliegts rīkoties pretēji principam, kas varētu novest pie mantas izšķērdēšanas, samazināšanas un tamlīdzīgām darbībām.

Ventspils tranzītkarā viena no centrālajām cīņām notika uzņēmumā “Ventbunkers”. Kompānijai piederēja naftas terminālis un vērtīgas daļas citos uzņēmumos, tajā skaitā pastarpināti arī “Ventspils naftā”. Pēc Lemberga daļu aresta Meroni tur kontrolēja 43% akciju. Tad cits “Ventbunkera” akcionārs Oļegs Stepanovs zaudēja starptautiskā strīdā ar koncernu “Vitol”, viņa akcijas un līdz ar to kontrolpakete nonāca Meroni rokās.

Meroni ieguva arī pārējās akcijas, kam naudu ņēma no paša “Ventbunkera” koncerna līdzekļiem. 2015. gadā no “Ventspils naftas” akciju pārdošanas “Ventbunkers” nopelnīja 80 miljonus eiro. Gadu vēlāk “Ventbunkera” akcionāri Olafs Berķis, Igors Skoks un Genādijs Ševcovs ierindojās starp lielākajiem pelnītājiem. Tas radīja aizdomas, ka viņi savas daļas “Ventbunkerā” pārdevuši, pretī saņemot “Ventbunkera” naudu. To apstiprināja arī izmaiņas kompānijas vadībā. Šādu rīcību aizliedz likums. Par finanšu caurspīdīgumu pārliecināties nevar, jo iesaistītās firmas kopš tā laika obligātos finanšu pārskatus nav iesniegušas.

Par Meroni darbību jau vismaz kopš 2014. gada norit izmeklēšana Valsts ieņēmumu dienesta sāktā kriminālprocesā. VID “Nekā personīga” nesniedza atbildi par šī kriminālprocesa statusu šobrīd.

Tagad Meroni darījumiem uzmanību pievērsusi arī Valsts policija, kas izmeklē “Ventspils Naftas” pārdošanu. “Ventspils nafta”, iespējams, pārdota par mākslīgi samazinātu cenu. Valsts policija šo kriminālprocesu atsakās komentēt.

Likumsargi apstiprina, ka ir sākts kriminālprocess par kādas juridiskas personas finanšu līdzekļu iespējamu piesavināšanos un legalizāciju. Meroni apgalvo, ka nekādos kriminālprocesos nav pratināts.

Par “Ventspils naftas” darījuma cenu strīds norit arī vismaz divās civillietās. Meroni noliedz, ka cena bijusi pārāk maza. Tā bijusi augstāka nekā biržā, un tā bijusi mazākuma pakete. Cenu esot ietekmējusi arī kravu samazināšanās caur Latviju.

Iespējams, likumsargu interese un tiesvedības ir iemesls tam, ka Meroni kontrolētajos uzņēmumos kā patiesā labuma guvēja reģistrēta līdz šim Latvijā nepazīstamā Ursula Haranda.

Meroni apgalvo, ka viņa pārstāvēto ārvalstu uzņēmumu īpašniece vienmēr ir bijusi Haranda. Tomēr advokāts atzīst, ka pašlaik datu bāzēs redzamais “Ventbunkera” patiesā labuma guvēju atspoguļojums nav korekts un tuvākajās dienās tas tiks izmainīts. Piemēram, reģistrā jābūt arī Aivaram Lembergam.

Darījumi ar Ventspils tranzītbiznesa firmām turpinās. Nule Meroni vadīto uzņēmumu grupa iegādājusies firmu “Livevo”. To pirms trim mēnešiem dibināja septiņi pazīstami tranzītbiznesa pārstāvji, pamatkapitālā ieguldot 700 000 tūkstošus eiro vērtas kompānijas “L.V.K.” akcijas.

Jaundibinātās firmas svarīgākais īpašums – pieci miljoni dolāru Šveices banku kontos, kas jau 11 gadus ir arestēti.

Līdz pat 2007. gadam nozīmīgs uzņēmums Ventspils tranzīta naudas plūsmā bija komandītsabiedrība “Ventspils ekspedīcija loģistika”, kas iekavēja procentus par kravām. Tad aizdomās par naudas atmazgāšanu tika aizturēta firmas grāmatvede Gita Grasmane, un bizness aprāvās. Šī lieta aizvien ir prokuratūrā.

Šī uzņēmuma peļņa sasniedza 20 miljonus eiro gadā. Īpašnieki slēpās Maltā un Jaunzēlandē reģistrētu uzņēmumu ķēdē. Arestēto piecu miljonu īpašnieks – Latvijas uzņēmums “L.V.K.”, kura akcionāri bija visi Ventspils tranzītbiznesa smagsvari, tostarp Lembergu ģimene.

Tiesa skatījusi lūgumus arestētās mantas glabātāju Meroni nomainīt un vērtēt viņa rīcības likumību saistībā ar arestēto mantu. Tiesnesis lūgumus noraidīja kā nepamatotus.

Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnesis Boriss Geimans: “Lietas iztiesāšanas laikā tiesā tika saņemti procesa dalībnieku lūgumi par arestētās mantas glabātāja Rūdolfa Meroni maiņu un viņa rīcības likumības izvērtēšanu saistībā ar arestēto mantu.”

Tiesa uzklausot procesa dalībnieku viedokļus, tai skaitā valsts apsūdzības uzturētāju viedokli, ka fakti, kuri liecinātu par arestētās mantas izsaimniekošanu jeb izšķērdēšanu, netika konstatēti, minētos lūgumus noraidīja kā nepamatotus.”

“Spriest precīzi par katras juridiskās vienības iespējamiem peļņas aprēķiniem vai zaudējumiem – tā jau nav valsts apsūdzības uzturētāja kompetence skaidrot ekonomiskos jautājumus. Un galu galā ar lēmumiem nav aptverta tāda veida manta jeb aktīvi, kas ļautu kādai personai koriģēt šīs attiecības attiecībā uz komercdarbību – komercdarbības virzību, svarīgākos jautājumus. Tātad jāskatās īpatsvars, kāds ir aktīviem. Tas īpatsvars nav tāds, kas noteiktu,” skaidro Juriss.

Vaicāts, vai nākamā nevarētu būt tiesa pret Meroni, Juriss norāda, ka “ja būs pamats, tad vērsīsimies pret jebkuru personu, kura mēģinās izšķērdēt šādā veidā, varbūt prettiesiski, līdzekļus. Nav nozīme, kura no personām tā būs – vai apsūdzētais vai kāda cita persona mēģinās ietekmēt arestētās mantas īpatsvaru. Protams, ir jāseko reakcijai. Ja tās nebūs, tātad viss ir kārtībā.”

Pats Meroni savās atbildēs “Nekā personīga” norāda, ka uzņēmuma “Ventbunkers” aktīvi ir neskarti un aizsargāti, norādot, ka viņam šobrīd neesot neviena tiesvedība.

Foto: F64

Pievienot komentāru