autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Par lauksaimniecības zemēm nāksies maksāt vairāk

Kadastrālās vērtības, kuras izmanto nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanai, šogad pieaugušas aptuveni 22 tūkstošiem īpašumu – lielākoties atjaunotām kultūrvēsturiskām ēkām un daudzstāvu dzīvokļiem. 322 tūkstošos lauku īpašumu šogad palielinājušās arī speciālās kadastrālās vērtības lauksaimniecības zemei, kas nozīmē, ka šo īpašumu saimniekiem šogad nekustamā īpašuma nodoklī (NĪN) var nākties maksāt vairāk.

NRA.lv raksta, ka, lai gan Saeima pērn maijā pieņēma lēmumu 2017. gada kadastrālo vērtību aprēķinam piemērot 2016. gada kadastrālo vērtību bāzi, šogad stājas spēkā arī vairākas izmaiņas kadastrālās vērtēšanas noteikumos, kas daļā gadījumu paaugstina īpašuma kadastrālo vērtību un, visticamāk, arī tam sekojošo nekustamā īpašuma nodokli.

Deviņu gadu laikā – trīskāršojas

Vislielākās kadastrālo vērtību pārmaiņas pēdējos gados piedzīvo lauku saimniecības. Piemēram, kadastrālā vērtība nelielai saimniecībai Talsu novadā deviņu gadu laikā ir trīskāršojusies, lielākoties uz lauksaimniecības zemju rēķina.

Valsts zemes dienests (VZD) uzsver, ka lauku zemei kadastrālās vērtības šogad nemainās, bet pieaug speciālās vērtības nodokļa vajadzībām. 2015. gadā Nekustamā īpašuma nodokļa likumā tika noteiktas normas par speciālajām vērtībām nekustamā īpašuma nodokļa vajadzībām lauku zemei, kas lielāka par 3 hektāriem. Tā rezultātā šogad pieaug speciālās vērtības nodokļa vajadzībām lauku īpašumiem, kas atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Par 10% speciālā vērtība palielinās aptuveni 209 tūkstošiem zemes vienību. Pārējiem 114 tūkstošiem zemes vienību izmaiņas ir par mazāk nekā 10%, to skaitā vērtība samazināsies 900 zemes vienībām, bet nemainīsies 17 800 zemes vienību.

Kultūrvēsturiskās ēkas un daudzstāvu dzīvokļi

Izmaiņas kadastrālās vērtēšanas sistēmā paredz, šogad apgrūtinājumu samazinošo koeficientu piemēro tikai tām valsts vai vietējas nozīmes kultūrvēsturiskajām ēkām, kurām būves fiziskais nolietojums ir lielāks par 30%, nevis visām, kā tas bija iepriekš. Pēc VZD aprēķiniem, Latvijā ir 4000 kultūrvēsturisko ēku, no kurām kadastrālajai vērtībai šogad ir jāpieaug 670 ēkām, tajā skaitā 258 dzīvojamām mājām.

Šogad kadastrālo vērtību izmaiņas skar arī vairākstāvu dzīvokļus daudzfunkcionālās ēkās. Iepriekš dzīvojamās telpu grupas vērtība tika samazināta, ja dzīvoklis atrodas pagrabstāvā vai pirmajā stāvā. Ja dzīvoklis ir izvietots vairākos stāvos, vērtēšanai līdz šim tika izmantots zemākais piesaistes stāvs. Sākot ar šo gadu, kadastrālo vērtību aprēķinā izmanto augstāko piesaistes stāvu. Tā rezultātā aptuveni 7000 dzīvokļu pieaugs kadastrālā vērtība.

Nodokļa gaidās

Kadastrālā vērtība pati par sevi nekustamo īpašumu neietekmē. Tā nav vērtība, kas būtu saistoša pircējam vai pārdevējam. Taču kadastrālo vērtību izmanto, lai aprēķinātu nekustamā īpašuma nodokli. Līdz ar to, pat par spīti tam, ka šogad lielākoties tiek saglabātas pagājušā gada kadastrālo vērtību bāzes, nekustamā īpašuma nodoklis noteiktā pašvaldībā vai noteiktai sociālai grupai var būt vai nu augstāks, vai zemāks. Nekustamā īpašuma nodokļa likmes, atbilstoši likuma ietvaram, drīkst noteikt katra pašvaldība. Piemēram, Cēsīs šogad augstāku NĪN plāno piemērot par tiem mājokļiem, kuros nav deklarēti iedzīvotāji. Arī Jelgavā līdzīgs liktenis gaida tukšo mājokļu īpašniekus. Tāpat par vidi degradējošu, sagruvušu vai cilvēku drošību apdraudošu būvi, tāpat kā par būvi, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, to īpašniekiem jārēķinās ar paaugstinātu nodokļa likmi.

Tāpat Ozolnieku novadā plānots piemērot paaugstinātu NĪN graustiem un būvēm, kuru būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums.

Vienlaikus vairākas pašvaldības paplašinājušas NĪN atlaižu saņēmēju loku. Rīgā NĪN atvieglojumus 90% apmērā piešķirs bērniem invalīdiem un personām, kuru dzīvesvieta deklarēta kopā ar bērnu invalīdu. NĪN atvieglojums šogad pienāksies apgādnieku zaudējušām personām līdz 24 gadu vecumam, ja tās turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu dienas nodaļā. Nodokļa atvieglojumus piešķirs arī ēkām, kam veikta fasāžu siltināšana pirms 2014. gada. (Iepriekš nodokļa atvieglojumu saņēma ēkas, kuru fasāžu siltināšana veikta pēc 2013. gada 31. decembra.)

Carnikavas novada dome šogad piešķirs 50% atlaidi NĪN par vienīgo mājokli, savukārt Ozolnieku novadā 50% atlaidi no NĪN saņems deklarētās maznodrošinātās personas.

Ilze Šteinfelde

Foto:705847/https://pixabay.com/en/users/705847-705847//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru