autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Par katru Rīgas trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts 5-7%

Katrs Rīgai piegādātais trolejbuss, autobuss, tramvajs rīdziniekiem izmaksājis par 5 līdz 7% dārgāk, jo tie samaksāti kukuļos. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklēšana atklāj rūpīgi izplānotu, sistēmisku un ilgstošu korupciju ”Rīgas satiksmē” (RS), vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Lai viss noritētu gludi, bija jāvienojas ar čehu un poļu transportlīdzekļu ražotājiem, jāsadārdzina iepirkums, ar RS saistītai firmai jāslēdz vienošanās par fiktīviem pakalpojumiem, un nauda jāatmazgā, lai nav izskaitļojams kukuļa gala saņēmējs.

Par gadiem ilgušajām shēmām bija jāzina RS vadītājam Leonam Bemhenam, kurš lika savu parakstu uz mākslīgi sadārdzinātajiem iepirkumu līgumiem. KNAB norāda, ka organizētās grupas noziegumi bijuši iespējami, vienojoties ar vārdos neminētām domes amatpersonām.

“Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs ir Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”), kurš visos iepriekšējos skandālos Bemhenu ir aizstāvējis un paturējis amatā. “Nekā personīga” zināms, ka KNAB šonedēļ veicis kratīšanu domes augstākās vadības dzīvesvietā, bet – ne pie domes priekšsēdētāja, bet gan vicemēra Andra Amerika (“Gods kalpot Rīgai!”).

“Taureņu pirts” Božu ūdenskrātuves krastā, kur 2013. gadā KNAB noklausījās uzņēmēja Māra Martinsona un Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča sarunas, kļuva par aizmetni jaunai izmeklēšanai par gadiem ilgušām shēmām, uzņēmumā “Rīgas satiksme”.

Atpūtas kompleksā “Taureņi” ierakstītās ietekmīgu cilvēku sarunas tiesībsargiem atklāja slēgtu, savstarpēji uzticamu personu grupu, kuras uzdevums bijis noorganizēt, lai daļa no RS iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis. KNAB atklāja, ka grupa iesaistīta vismaz trīs iepirkumos par jaunu trolejbusu, autobusu, tramvaju iegādi, kuru summa kopā pārsniedz 270 miljonus.

Shēma pamatā darbojās šādi: vispirms ar ārzemju ražotāju bija jāpanāk vienošanās par sadārdzinātu līgumu. Kad nauda iemaksāta un sabiedriskais transports jau ripoja Rīgas ielās, starpību ražotājam bija jāmaksā ar “Rīgas satiksmi” saistītai privātfirmai, kas transportam sniedz garantijas remontu. Šī “firma” tālāk naudu skaitīja caur fiktīviem uzņēmumiem par neesošiem pakalpojumiem, un galā kukulis tika sadalīts.

Tiesības piegādāt Rīgai jaunus 125 trolejbusus 2013. gadā un 20 zemās grīdas tramvajus 2016. gadā ieguva čehu grupas uzņēmums “Škoda”. Savukārt 175 autobusus – pirms pieciem gadiem Polijas uzņēmums “Solaris”. Tā kā iepirkumi ir lieli, transports pienāk pa daļām un maksā tad, kad tos saņem. Pēdējām piegādēm bija jānoslēdzas nākamgad. “Nekā personīga” zināms, ka KNAB pie šīs lietas strādāja ilgi, bet vērienīgās aizturēšanas notika, kad Rīgā ieradās “Škodas” pārstāvis Vladimirs Kozaks. “Solaris” pārstāvjus aizturēja poļu likumsargi, bet nozieguma vieta ir Rīga.

Nedēļas laikā KNAB aizturēja septiņus cilvēkus: “Rīgas satiksmes” iepirkumu daļas vadītāju Igoru Volkinšteinu, uzņēmēju Māri Martinsonu, Aleksandru Krjačeku, Edgaru Teterovski, kuru uz tiesu neatveda veselības problēmu dēļ, un Elīnu Kokinu, kurai vienīgajai kā drošības līdzeklis nav piemērots apcietinājums. Pagaidām augstākā no KNAB aizturētajām amatpersonām ir piektdien apcietinātais RS ilggadējais vadītājs Leons Bemhens.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume: Visa pamatā ir KNAB. Mūsu partnerdienesti visu informāciju, ko saņēma un ar ko šobrīd virzās uz priekšu, saņēma no KNAB.

“Nekā personīga”: Tad arī poļu kolēģi sāka strādāt ar jūsu doto informāciju?

Straume: Tieši tā. Poļu KNAB direktora tikšanās ar mani pagājušajā vasarā, ar to viss sākās.

“Nekā personīga”: Vai ir zināma kukuļa summa?

Straume: Šie jautājumi joprojām tiek precizēti. Vienīgais, ko varam atklāt, ka tie ir noteikti procenti no iepirkuma summas.

“Nekā personīga”: Vai tie varētu būt 5-7%?

Straume: Nevaru precīzi atklāt.

“Nekā personīga”: Poļu kolēģi minējuši, ka kukuļa summa ir 800 000? Vai summa varētu būt ievērojami lielāka?

Straume: Mūsuprāt, tā ir lielāka!

“Nekā personīga” zināms, ka RS iepirkumu daļas vadītājam Igoram Volkinšteinam bija savedēja loma. Viņam bija jānosēdina pie viena galda gan transportlīdzekļu ražotāji, gan personas, kurām bija jāslēpj kukuļa pēdas, lai viss ritētu pēc iepriekš norunāta scenārija.

Autobusu, trolejbusu un tramvaju ražotāju pārstāvju tikšanās ar kukuļa shēmu autoriem Rīgā parasti notika Valdemāra ielā – Volkinšteina dēla vīna bārā. Šeit varēja netraucēti runāt un patīkamā gaisotnē apspriest jaunas shēmas kārtējā iepirkumā.

Volkinšteins “Rīgas satiksmē” strādā kopš tās pirmsākumiem, kad šo pašvaldības uzņēmumu izveidoja, apvienojot pilsētas transporta uzņēmumus. 2005. gadā viņš nonāca valdē, kad uzņēmuma vadītājs bija Leons Bemhens. 2009. gadā uzvirmoja skandāls. Jauno “Škoda” tramvaju iepirkums izrādījās dārgāks nekā plānots, turklāt Volkinšteins bija sajaucis eiro ar latiem un bankai pieprasījis pārāk maz naudas. Amatu valdē viņš zaudēja, tomēr turpināja darbu kā attīstības direktors.

Viņa gada alga pārsniedz 60 000 eiro. Viņam pieder divi dzīvokļi un divas ēkas Rīgā, kā arī zeme Engures novadā, kur ģimenes māja gan oficiāli uzdāvināta dēlam. RS līdzšinējam vadītājam Bemhenam atalgojums bija nedaudz mazāks kā Volkinšteinam. Oficiāli ievērojamu uzkrājumu nav, nepieder ne automašīnas, ne nekustamie īpašumi. Arī ģimenes mītne Piņķos reģistrēta uz sievas uzņēmējas vārda.

Vismazāk no aizturētajiem zināms par Edgaru Teterovski un Elīnu Kokinu. Abi ir dzīvesbiedri, abiem bijuši kopīgi uzņēmumi. Viena no šīm firmām – “TT Service” – ar tramvaju konkursa uzvarētājiem – čehu “Škodu” un vietējo “Alkom-Serviss” – pērn dibināja “Tram Servis Riga”, ko nepilnu gadu vēlāk likvidēja. Firma bija reģistrēta Kokinas dzīvesvietā Daibes ielā. Valdē bija arī čehs Kozaks. Šī gada sākumā Kokina un “Alkom-Serviss” dibināja atkal jaunu uzņēmumu.

Māja Daibes ielā savulaik piederēja Elīnas Kokinas tēvam uzņēmējam Uldim Kokinam, kuram bija plaši biznesa sakari un liela ietekme partijā “Latvijas ceļš”. Tagad māja Daibes ielā ir ieķīlāta par labu Mārim Martinsonam. Tiesībsargu uzmanības lokā vairākkārt nonākušo Martinsonu min kā galveno iespējamo organizatoru jaunajā “Rīgas satiksmes” korupcijas lietā.

Martinsonu un Rīgas vicemēru Andri Ameriku vieno darījumu saites. 2010. gadā viņš Martinsona Belizas firmai “Prosperity Financing Limited” aizdeva pusmiljonu eiro, bet nākamajā gadā aizdevumu saņēma ar 20% uzviju. ”Nekā personīga” rīcībā esošs 2010. gadā slēgts dalībnieku līgums liecina, ka tas pats Martinsona ofšoruzņēmums bija viens no kreditētāja “4Finance” īpašniekiem. Sākot no 2014. gada, Ameriks un viņa dēls deklarācijās norādījuši, ka iegādājušies “4Finance” un cita ātro kredītu devēja “Mogo” obligācijas. Abiem ofšoros slēptajiem ātro kredītu uzņēmumiem ir daudz līdzību. Kopš 2014. gada Ameriks un viņa dēls kopā procentos no šiem uzņēmumiem saņēmis vairāk nekā 600 000 eiro.

“Nekā personīga”: Ja šobrīd arestētie čehu un poļu ražotāji un piegādātāji norādītu uz augstākām domes amatpersonām, jūs zināsiet, par ko ir runa?

Rīgas domes vicemērs Andris Ameriks: Man sirdsapziņa tīra. Es atkārtoju vēlreiz – man pat nav priekšstata par tiem iepirkumiem, tā nav mana sfēra. Neko nezinu par jauno nomainīto parku. Es pat ar Volkinšteinu neesmu ne reizi ticies.

“Nekā personīga”: Ko nevar teikt par Martinsonu. Esat kopā daudzkārt lidojis kopā ar viņu.

Ameriks: To jautājumu pamatoti var uzdot, varu teikt tā, ne daudz, es pazīstu Martinsonu jau daudzus gads, bet Māris Martinsons nekādā veidā neietekmē to, par ko es lemju. Tas, ka es viņu pazīstu, nenozīmē, ka es varu atbildēt par otra cilvēka visām rīcībām.

Aleksandrs Krjačeks, caur kura kontrolēto firmu, visdrīzāk, izgāja amatpersonām domātā kukuļa nauda, ir Amerika partijas “Gods kalpot Rīgai!” dibinātājs un partijai sešos gados noziedojis vairāk nekā 70 000 eiro. Krjačeks atbalstījis arī mēra Nila Ušakova “Saskaņu” ar krietni pieticīgākām summām.

Ameriks no Krjačeka norobežojas un apgalvo, ka viņu jaunnedēļ slēgs laukā no partijas. Pavisam mazrunīgs Ameriks ir par KNAB veikto kratīšanu pie viņa paša mājās otrdienas vakarā.

“Nekā personīga”: Mēs zinām, ka jūsu mājās notika kratīšana. Kādēļ jūs to neesat atklājis?

Ameriks: Man nav nekādu komentāru par to, jo es pats biju “Latvijas lepnuma” sēdē.

“Nekā personīga”: Bet jūs taču zināt.

Ameriks: Nekādu komentāru nebūs.

“Nekā personīga”: Bet, ko viņi meklēja jūsu mājās?

Ameriks: Es pats “Latvijas lepnumā” sēdēju!

Jautājot Rīgas mēram – vai viņam bijis kas zināms par šim shēmām, Ušakovs atbild noraidoši.

Tieši “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs un saimnieks ir Rīgas mērs Nils Ušakovs. Iepriekš naudas izzagšanas gadījumos – tādos kā nanoūdens lietā, Ušakovs Bemhenu aizstāvēja un viņš amatu saglabāja. Arī 2010. gadā, kad amerikāņu izmeklētāji atklāja “”Daimler” lietu” jeb ilgstošu un sistēmisku korupciju “Mercedes” autobusu iepirkumā Rīgā – laikā, kad Bemhens bija pašvaldības autobusu parka vadītājs.

Jānis Dzanuškāns zv. advokāts (Ušakova padomnieks 2009-2017) ir aizstāvis ”Škoda Transportation” pārstāvim – arestētajam Vladimiram Kozakam.

Rīgas mērs Nils Ušakovs: Man nav neviena iemesla uzskatīt, ka kāds no man pazīstamiem šajā lietā būtu iesaistīts.

“Nekā personīga”: Kā jūs skaidrojat Dzanuškāna, jūsu kādreizējā padomnieka, aizstāvību vienam no arestētajiem?

Ušakovs: Dzanuškāns ir bijis advokāts, pirms viņš kļuva par manu padomnieku, un ir bijis mans padomnieks pirmos divus sasaukumus, bet, protams, komentēt viņa klienta izvēli būtu ļoti nekorekti.

“Nekā personīga”: Joprojām Ameriks bauda jūsu uzticību?

Ušakovs: Viņš ir mans politiskais partneris, un pa šiem gadiem man nav bijis iemesls viņam neuzticēties.

Arī Ameriks uzticoties Ušakovam, piebilstot, ka “viņam nav šobrīd pamata teikt, ka neuzticas”.

“Rīgas satiksmes” korupcijas lietā apcietinātajiem ārvalstu kompāniju pārstāvjiem par kukuļdošanu draud 10 gadu ilgs cietumsods, ko mīkstinātu atzīšanās, kam kukulis bija domāts. KNAB vadītājs šonedēļ aicināja koruptīvās attiecībās iesaistītos ieskatīties sevī un sākt domāt par valsts nākotni.

“Ir vajadzīgs varbūt arī kāds pagrieziens punkts un dzinulis, lai sabiedrība pamostos. Vēl vairāk pamodinātu tos, kuri ir iesaistīti koruptīvos darījumos, kuriem vienmēr ir iespēja atteikties no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas. Vai nu tie ir morāli apsvērumi, vai vienkārši bailes no likuma varas,” uzskata Straume.

Foto: F64

Pievienot komentāru