autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Pabriks atbalsta dārgā limuzīna iegādi Zatleram

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks nerosinās izmaiņas likumā Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu, lai eksprezidentu vajadzībām turpmāk izvēlētos mazāk ekskluzīvas un lētākas automašīnas.

Savukārt Aizsardzības ministrijā (AM) sola – ja Valdim Zatleram paredzētā auto cenu sadārdzinās kādas ekskluzīvas detaļas, no tām atteikšoties, jo noteicošais kritērijs būšot standartcena.

AM līdz 12. decembrim ir izsludinājusi konkursu par limuzīna tipa pilnpiedziņas automašīnas iegādi eksprezidenta V. Zatlera vajadzībām. Tehniskajā specifikācijā iekļautās prasības gan izraisa šaubas par to akūtu nepieciešamību. Piemēram, auto jāapgādā ar velūra paklājiņiem un nakts redzamības iekārtām, tam jābūt brūnas ādas krāsas salonam u.tml. Autoeksperts Uģis Vītols prasību pēc brūnās krāsas komentēja kā pēdējo modes kliedzienu. V. Zatlera preses sekretāre Daiga Holma Neatkarīgajai sacīja, ka bijušais valsts prezidents neesot piedalījies mašīnas tehnisko parametru apspriešanā.

AM Militāri publicistisko attiecību departamenta direktors Airis Rikveilis skaidroja, ka, norādot brūnas ādas krāsu, «nebija nekāds nodoms norādīt uz ekskluzivitāti». Tomēr vēlamais tonis bijis jānosauc, lai konkursa dalībnieki varētu saprast, vai piedāvāt tumšas vai gaišas krāsas toņus salonā. «Ja šo krāsu uzskatīs par ekskluzīvu un tā nebūs pieejama par standartcenu, tad to mainīs,» sacīja A. Rikveilis. Savukārt velūra paklājiņi izvēlēti tāpēc, ka mašīnu paredzēts izmantot VIP personu pārvadāšanai vairākus gadus pēc tam, kad tā vairs nebūs V. Zatlera lietošanā.

Latvijas pilnvaroto autotirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Viktors Kulbergs uzskata, ka bijušo valsts prezidentu automašīnu tehniskie nosacījumi ir pakārtots jautājums. Primārais tomēr ir nauda. «Ja tiek piešķirti 87 000 latu, tad par tādu naudu iznāk smalka mašīna. Škodu taču nepirks par tādu lielu naudu, vai ne? Ja piešķirtu 25 000–30 000 latu, tad būtu cita mašīna. Mani interesē, vai pastāv kvota naudas apmēram [auto iegādei]? Tas ir primārais jautājums,» viņš sacīja.

A. Pabriks rosina uz eksprezidentu nodrošinājumu raudzīties bez emocijām. «Pirmkārt, ja negribam prezidentam dot, tad nevajag viņu vēlēt. Otrkārt, viņš vai viņa nav vienkāršs Latvijas Republikas pilsonis un viņam vai viņai pienākas ar statusu saistītas privilēģijas. Es domāju, ka lietas, kas tiek piešķirtas eksprezidentam, nav pārākas par Latvijas finanšu iespējām,» savu personīgo viedokli Neatkarīgajai neslēpa aizsardzības ministrs.

Viņš uzskata, ka V. Zatleram paredzētā mašīna nav ekskluzīvāka par tām, ar kurām brauc Guntis Ulmanis un Vaira VīķeFreiberga. Arī tās ir luksusa mašīnas – Audi A8 un MercedesBenz S500.

Ministru kabineta noteikumi Kārtība, kādā personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu, tiek nodrošinātas sociālās un citas garantijas paredz, ka lēmumu par automašīnas iegādi vai nomu, kā arī par automašīnas tehniskajām prasībām pieņem Valsts prezidenta kancelejas vadītājs. Tomēr ne likums, ne šie noteikumi nenosaka, ka eksprezidentiem jāpārvietojas ar limuzīniem. «Tā ir tradīcija, ka jau sākotnēji Valsts prezidenta kanceleja šādi interpretējusi prasības Ulmaņa mašīnai. Visi pārējie dara līdzi. Ja būs politisks lēmums, ka jāpērk lētāka, tad pirks lētāku,» Neatkarīgajai sacīja informēts avots, kas bija kompetents izteikties par limuzīna konkursu.

«Ja domājat, ka rosināšu noteikt mazāku litrāžu, tad – nē. Prezidenta statusam vajadzīga atbilstoša mašīna, ne ferrāri, ne bentliju taču nepērkam. Bet BMW nav prezidenta mašīna! Es personiski domāju, ka nav par ko satraukties. Valsts prezidenta kanceleja ir uzlikusi šo specifikāciju, es domāju, ka iekļausimies 60 000–70 000 latu. Prezidents, protams, var teikt, ka vēlas lētāku mašīnu,» Neatkarīgajai atbildēja A. Pabriks.

Kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere limuzīna iepirkumu vērtēja skarbi: «Es vienmēr esmu teikusi – Zatlera kungs, atsakieties no privilēģijām! Tas ir aziātisms – bijušajam prezidentam dāvināt dzīvokli, pirkt mašīnu. Aicinu Valsts prezidenta kanceleju to mainīt. Eiropā tā nenotiek, tas ir amorāli. Valsts prezidenta kanceleja to izdomāja 90. gadu sākumā, bet neviens prezidents taču nav izcelts no grāvja, nav dzīvojis komunālajā dzīvoklī. Zatlers bija labi apmaksāts dakteris, kas brauca ar labu mašīnu. Zinājāt, ka spāņi lepojas ar savu prezidentu, kas brauc ar vecu Audi?»

SIA Mūsa motors grupa prezidents Vitauts Tučkus uzskata līdzīgi. Pēc viņa domām, par ārprātīgi dārgu preču iegādi var domāt tie, kas atrāvušies no dzīves. «Mūsu ekonomiskajā situācijā tā ir klaja ņirgāšanās per pensionāriem, policistiem, skolotājiem. Ja brauc ar tādām mašīnām, tad runa ir par morāles vērtībām ar mīnusa zīmi. Kas ir limuzīna lietotājs? Ja tas ir valstsvīrs, tad par to maksā nodokļu maksātāji, un tas ir spļāviens sabiedrības sejā. Es tagad runāju kā vēlētājs, nevis kā auto tirgotājs. Kāpēc nevar braukt ar auto, kas atbilst kopējam sabiedrības iespēju līmenim?» sašutis bija V. Tučkus.

A. Pabriks oponentiem iebilst, ka Latvijai nevajag sevi noniecināt, skaldot matus par eksprezidentu mašīnām.

Pievienot komentāru