OIK skandāls: “Rīgas enerģija” no EM vēlas piedzīt ap 50 miljoniem eiro
Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) skandālā iesaistītais uzņēmums SIA “Rīgas enerģija”, kam Ekonomikas ministrija (EM) lēma atcelt obligātā iepirkuma atļauju, tiesā no ministrijas varētu prasīt piedzīt ap 50 miljoniem eiro, žurnālistiem atzīst “Rīgas enerģijas” līdzīpašnieks un valdes loceklis Pēteris Dzirkals.
“Ekonomikas ministrija ar savu lēmumu atcelt tiesības strādājošajai “Rīgas enerģija” koģenerācijas stacijai pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, demonstrē rupju nekompetenci uz politiskās demagoģijas fona,” savā paziņojumā norādījis uzņēmums.
Uzņēmums ministrijas lēmumu pārsūdzēs un prognozē, ka Latvijas valsti sagaida kārtējā daudzmiljonu prāva, pēc kuras nodokļu maksātāji būs spiesti savilkt grožus.
Žurnālistiem Dzirkals atzīst, ka uzņēmums no tiesā no Ekonomikas ministrijas varētu prasīt piedzīt ap 50 miljoniem eiro.
Tiesa, patlaban uzņēmums vēl nav vērsies tiesā, jo tiek vēl vērtēti iespējamie uzņēmuma un rūpnīcas turpmākās darbības virzieni, atzina Dzirkals.
Taču likumā paredzēto 30 dienu laikā, kopš saņemtā lēmuma par atļaujas atcelšanu, uzņēmum iesniegs pieteikumu tiesā. “Rīgas enerģija” neizslēdz arī iespēju vērsties starptautiskajā arbitrāžas tiesā.
Jau vēstīts, ka saskaņā ar Ekonomikas ministrijas prasībām un spēkā esošo likumdošanu, “Rīgas enerģija” pienākums bija līdz 2017. gada 5. oktobrim iesniegt visus nepieciešamos dokumentus, kas apliecina elektrostacijas derīgumu paralēlam darbam ar sistēmu pēc 72 stundu testa. Iepriekš minētais tika izdarīts, līdz ar to AS “Sadales tīkls” elektrostacijai izsniedza atļauju paralēlam darbam ar sistēmu. Šie bija galvenie punkti, kas “Rīgas enerģijai” bija jāizpilda, lai saglabātu tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros.
“Pēc 72 stundu testa iziešanas, “Rīgas enerģija” turpināja visu koģenerācijas stacijā uzstādīto tehnoloģiju un iekārtu ieregulēšanu, kā to noteica normatīvie akti. Tikai pēc tam, kad tehnoloģiski sarežģītajā objektā visas pārbaudes bija notikušas, Rīgas būvvalde bija tiesīga objektu pieņemt ekspluatācijā. Tas tika izdarīts aizvadītā gada decembra beigās un pēc objekta nodošanas ekspluatācijā komersants varēja uzsākt elektroenerģijas un siltuma tirdzniecību, ko arī “Rīgas enerģija” ir stingri ievērojusi. Šobrīd Ekonomikas ministrija tās ministra Arvila Ašeradena vadībā, izvirzījusi jaunus nosacījumus attiecībā uz būves nodošanu ekspluatācijā, argumentējot, ka ekspluatācijā būve bija jānodod jau pirms tehnoloģiju un iekārtu darbības pārbaudes. Līdz ar to normatīvos aktus interpretējot ar acīmredzami vienīgo mērķi – apgrūtināt “Rīgas enerģija” darbību,” paudis uzņēmums.
Kā ziņots, EM 5.martā nolēma atcelt atļauju “Rīgas enerģija” atjaunojamo energoresursu (AER) koģenerācijas elektrostacijai pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros.
Foto: Pixabay