autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

No 1.augusta spēkā stāsies jauns elektrības tarifs

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) padome šodien apstiprināja AS “Sadales tīkls” (ST) sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projektu, kas paredz, ka sākot no 1. augusta visiem lietotājiem tiks piemērots divdaļīgs tarifs – viena daļa būs fiksēta, atkarībā no pieslēguma parametriem, un otra daļa būs mainīgā – atkarībā no patērētās elektroenerģijas apjoma. Tādējādi tiek paredzēts, ka elektrotīkla uzturēšanas izmaksu segšanā piedalās visi sadales sistēmas lietotāji.

Salīdzinot ar spēkā esošo ST tarifu, mājsaimniecībām, kurām ir vidējs elektroenerģijas patēriņš un atbilstošas pieslēguma jaudas, maksājumi par sadales pakalpojumiem pie jaunās tarifu struktūras nepieaugs. Regulators ir veicis virkni pasākumu, lai samazinātu sadales operatora izmaksas un tarifu izmaiņu ietekmi uz lietotājiem.

“Šis ir nozīmīgs tarifu projekts, kurš skar visu Latvijas tautsaimniecību un katru mājsaimniecību, tāpēc Regulators,pirms tarifa projekta apstiprināšanas, veica rūpīgu izvērtēšanas procesu – tika izvērtētas visas tarifu projektā iekļautās izmaksas, vairākkārt Sadales tīklam pieprasot papildus informāciju un precizējumus. Tika organizēta uzklausīšanas sanāksme, tikšanās ar dažādām nozaru asociācijām, NVO, kurās piedalījās gan iedzīvotāji, gan uzņēmumu pārstāvji, lai kopīgi izdiskutētu tarifu projekta būtību un tarifu struktūras izmaiņas,“ norāda Regulatora padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis, piebilstot, ka ievērojams izmaksu samazinājums tika panākts līdz ar Regulatora pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) tarifu apstiprināšanu un kapitāla atdeves likmes noteikšanu elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projekta izstrādāšanai. Ņemot vērā tarifu projekta nozīmību, Regulatora padome šodien pieņēma lēmumu pagarināt tarifu spēkā stāšanās laiku līdz 1.augustam, lai ikvienam elektroenerģijas lietotājam būtu iespēja laicīgi sagatavoties gaidāmajām pārmaiņām.

2015. gada 18. jūnijā Regulators apstiprināja zemākus AST tarifus, kas ietekmē būtisku daļu no ST izmaksām. Līdz ar pieņemto lēmumu par tā brīža spēkā esošo pārvades tarifu, ST tarifā iekļautās pārvades izmaksas samazinājās par 1,2 milj. eiro. Savukārt 2015. gada 19. novembrī Regulators noteica jaunu kapitāla atdeves likmi elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projekta izstrādāšanai 5% apmērā, atceļot iepriekš noteikto likmi, kas bija augstāka. Tā rezultātā ST tarifā iekļautās kapitāla izmaksas tika samazinātas par aptuveni 12 milj. eiro.

Regulators ST tarifa projekta izvērtēšanas procesa laikā lūdza ST iesniegt izsmeļošu skaidrojumu un pamatojumu tarifu projektā iekļautajām izmaksām, precizējot un izslēdzot no tarifu projekta aprēķina vairākas izmaksu pozīcijas, kas nebija ekonomiski pamatotas. 2016. gada 20. aprīlī ST iesniedza Regulatoram precizētu sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projektu, kurš tika izstrādāts, ņemot vērā aktualizēto elektroenerģijas patēriņa prognozi, samazinātu elektroenerģijas cenu zudumu tehnoloģiskā patēriņa nodrošināšanai, kā arī pārskatītas vairākas izmaksu pozīcijas.

Salīdzinot ar 2016. gada 20. janvārī iesniegto sākotnējo sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projektu, prognozētais elektroenerģijas patēriņš samazinājās, ko galvenokārt ietekmēja KVV “Liepājas Metalurgs” darbības pārtraukšana. Līdz ar to mainījās arī elektroenerģijas patēriņa struktūra sadalījumā pa sprieguma pakāpēm. Tā rezultātā tika pārrēķināts sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projekts visām lietotāju grupām.

Līdz ar starpvalstu savienojumu (NordBalt starp Lietuvu un Zviedriju, LitPol Link starp Lietuvu un Poliju) darbības uzsākšanu, elektroenerģijas vairumtirgus cena ir samazinājusies vairāk par iepriekš sagaidīto, kā rezultātā tika samazināta tarifu projekta aprēķinos izmantotā elektroenerģijas cena zudumu un tehnoloģiskā patēriņa nodrošināšanai.

Vienlaikus ST ir aktualizējis un samazinājis tarifu projektā ietvertās izmaksas personālam, ekspluatācijas remontiem, degvielai, nolietojumam atbilstoši precizētai pamatlīdzekļu vērtībai, kā arī pārējās izmaksas.

Saskaņā ar Regulatora veiktajiem aprēķiniem, tajās pieslēguma vietās, kur mājsaimniecībām elektroenerģijas patēriņš nav vispār vai ir tuvu nullei, maksājums par sadales sistēmas pakalpojumu pieaugs. Pieaugums iespējams arī mājsaimniecībām, kuru pieslēgumos uzstādītā jauda pārsniedz faktiski nepieciešamo – jauda ir lielāka par faktiskā patēriņa nodrošināšanai nepieciešamo. Savukārt mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu un patēriņu virs 100 kWh mēnesī maksājums samazināsies. Mājsaimniecībām ar trīsfāžu pieslēgumu maksājuma izmaiņas atkarīgas no ievadaizsardzības aparāta (drošinātāju) strāvas lieluma, piemēram, ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu 16A maksājums samazināsies, ja patēriņš pārsniedz 260 kWh mēnesī.

“Šīs izmaiņas ir saistītas ar to, ka vairāk nekā 100 tūkstoši pieslēgumu ir tā saucamie “nulles pieslēgumi”, kas ir ar ļoti nelielu patēriņu. Līdzīgi kā citiem infrastruktūras pakalpojumu sniedzējiem, arī Sadales tīklam aptuveni 80% izmaksu ir fiksētas, un šie pieslēgumi ir jāuztur, jārezervē jaudas sistēmā un tas rada izmaksas, bet šobrīd šie “nulles pieslēgumi” nesedz izmaksas, kas ir saistītas ar viņu uzturēšanu. Līdz ar to, ieviešot fiksētu maksu, šie pieslēgumi piedalās “Sadales tīkla” izmaksu segšanā,” norāda Regulatora pārstāvis.

AS “Sadales tīkls” tarifu projektu Regulatoram iesniedza šī gada 20. janvārī. Uzklausīšanas sanāksme par to tika organizēta 26. februārī, savukārt tikšanās ar nozaru asociācijām un NVO notika februārī un aprīlī.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru