Ministre par pēdējā brīža izmaiņām nodokļos: Valdībai bija divas izvēles
Jāatrod risinājums, kā mazo algu saņēmējiem varētu piedāvāt mazāku nodokļu slogu, šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola (ZZS).
Viņa pauda viedokli, ka līdz aprīlim tiks izstrādāta vidējā termiņa nodokļu stratēģija un diskusijas par to būs spraigas.
“Mērķis ir samazināt nevienlīdzību – lielai daļai iedzīvotāju ir ļoti mazi ienākumi. Jāatrod risinājums, kā mazo algu saņēmējiem varētu piedāvāt mazāku nodokļu slogu. Arī uzņēmējdarbība tiek traumēta ar to, ka ir salīdzinoši augsti darbaspēka nodokļi. Tāpat jālemj, vai darbaspēka nodokļos vajadzīga progresivitāte, otra lielā ideja – vai Latvijā jāievieš 0% reinvestētās peļņas nodokļa likme, kas ir Igaunijas modelis. Ja šāds modelis tiks ieviests, no kādām citām atlaidēm gan būtu jāatsakās,” norādīja Reizniece-Ozola.
Runājot par pēdējā brīža izmaiņām mikrouzņēmuma nodoklī un minimālajās sociālajās iemaksās, ministre norādīja, ka bija divas izvēles – vai nu nedarīt neko, bet tad daudziem uzņēmumiem būs jābeidz darbība un jāatlaiž darbinieki, vai arī – pieņemt nepopulāru lēmumu pēdējā brīdī, tiek piedāvāts risinājums.
Jau vēstīts, ka Saeima otrdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likumā, kas nosaka, ka MUN likme pieaugs līdz 15%, savukārt uzņēmumiem ar mazu apgrozījumu – līdz 12%. Šāds izņēmums darbosies tikai 2017.gadā.
Nosakot MUN likmi 15% apmērā, no 2017.gada 70,4% no MUN ieņēmumiem tiks novirzīti valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā. Savukārt ar 2018.gada 1.janvāri sociālajās iemaksās iecerēts novirzīt 80% no MUN ieņēmumiem.
Šīs izmaiņas saistītas ar ieceri pagaidām atteikties no minimālo sociālo iemaksu ieviešanas.
MUN režīms darbosies vēl gadu pēc tam, kad spēkā stāsies jauns regulējums mazajiem uzņēmumiem. Tāpat likuma izmaiņas paredz atteikties no nozaru ierobežojuma, kurās var darboties mikrouzņēmumi.
Foto: Finanšu ministrija