autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Meroni uzņēmums – nacionālajai drošībai neatbilstošs investors

Pirmoreiz visai nopietnu triecienu saņēmušas «arestētas mantas glabātāja» Šveices advokāta Rudolfa Meroni pozīcijas Latvijā – Administratīvā apgabaltiesa noraidījusi R. Meroni kontrolētās SIA Media Support prasību pret Latvijas valsti, kas tika iesniegta, lai varētu iegūt būtisku ietekmi AS Radio SWH, vēsta NRA.lv.

Tiesas sastāvam lēmums nebūt nav nācis viegli. Par to liecina Latvijas tiesu portāla dati. Proti, lieta tiesā saņemta pirms vairāk nekā gada – pērn 22. februārī. Noturētas tikai divas tiesas sēdes, un tiesas sastāvs – priekšsēdētāja Ilze Amona, tiesneses Kristīne Kalvāne un Valda Zommere – devies rakstīt spriedumu. Pagājušā gada novembrī tiesas sastāvs apturējis tiesvedību un vērsies Satversmes tiesā. Saņēmis no Satversmes tiesas atteikumu uzsākt tiesvedību, tiesas sastāvs vēlreiz devās rakstīt spriedumu un pasludināja to tikai šā gada 2. aprīlī.

Tiesas lēmums ir: «Noraidīt SIA Media Support pieteikumu par administratīvā akta izdošanu par atļauju SIA Media Support iegūt izšķirošu ietekmi AS Radio SWH. Spriedumu var pārsūdzēt Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā.»

Lai gan tiesvedība ir par medija (šajā gadījumā – Radio SWH) īpašniekiem, kurus sabiedrībai vienmēr esot ļoti svarīgi zināt, tiesas process bija slēgts un arī visus materiālus šajā lietā Ekonomikas ministrija ir noslepenojusi.

No Administratīvās apgabaltiesas sprieduma var uzzināt tikai to, ka Media Support pārstāvēja advokāts Oskars Jonāns no advokātu biroja Spilbridge – viņš juridisko palīdzību sniedzis arī pašam Rudolfam Meroni, ko var redzēt arī bieži publicētā fotogrāfijā no Rīgas apgabaltiesas. Tiesā piedalījies arī viens Valsts drošības dienesta pārstāvis un divi Satversmes aizsardzības biroja pārstāvji. Kā jau Neatkarīgā rakstīja, Latvijas valsti tiesā pārstāvēja Ekonomikas ministrijas Juridiskā departamenta Tiesiskā nodrošinājuma nodaļas vadītājs Haralds Skarpnieks.

Datu bāze Firmas.lv liecina, ka SIA Media Support vienīgais valdes loceklis pirms gada bija un joprojām ir R. Meroni uzticamais menedžeris Aivars Gobiņš, kurš ir padomes vai valdes loceklis vēl 24 R. Meroni kontrolētos uzņēmumos Latvijā. Kā SIA Media Support patiesā labuma guvēja deklarēta R. Meroni grāmatvede Urzula Haranda, kura kā patiesā labuma guvēja deklarēta vēl divdesmit R. Meroni kontrolētos uzņēmumos Latvijā.

SIA Media Support vienīgais īpašnieks ir Austrijā reģistrēts uzņēmums Baltic News Network GmbH, bet Austrijas Uzņēmumu reģistra datu bāze Firmen ABC liecina, ka šo uzņēmumu joprojām vada turku uzņēmējs un bokseris Alī Javucs Kuščus, bet pieder tas Štefanam Vurstam. Kā jau Neatkarīgā rakstīja, abi šie kungi ir R. Meroni biznesa partneri.

SIA Media Support jau pieder divi portāli Latvijā – BNN.lv un Ventspilnieks.lv.

SIA Media Support gada pārskatā par 2018. gadu norādīts, ka uzņēmums ņēmis aizdevumu 2,2 miljonu eiro apmērā AS Radio SWH akciju iegādei no kādas juridiskas personas, bet tās nosaukums nav atklāts. Aizņēmuma atmaksas termiņš ir 2028. gada jūnijs. SIA Media Support finanšu rādītāji liecina, ka šādu aizdevumu tā atdot nevar – piemēram, 2018. gadā tai apgrozījums bija 647 000 eiro, bet zaudējumi – 28 000 eiro.

2018. gada septembrī tika paziņots, ka AS Radio SWH 80% akciju nopircis Media Support. Tomēr šis darījums bija jāapstiprina Latvijas valdībai, jo AS Radio SWH ir nacionālajai drošībai nozīmīga komercsabiedrība – šo komercsabiedrību īpašnieku maiņu regulē Nacionālās drošības likums. Kā savulaik Neatkarīgajai pastāstīja SAB priekšnieks Jānis Maizītis, darījumu pētīja visas trīs Latvijas drošības iestādes – VDD, SAB un MIDD.

Pēc to ieteikuma valdība nedeva atļauju SIA Media Support iegādāties AS Radio SWH akcijas. Nu arī Administratīvā apgabaltiesa ir atzinusi, ka R. Meroni kontrolētā SIA Media Support nav nacionālās drošības interesēm atbilstošs uzņēmums.

Cita starpā, kā AS Radio SWH patiesie labuma guvēji ir reģistrēti Tatjana Tolstaja (viņa gribēja pārdot 80% akciju), Jānis Šipkēvics un Filips Rubenis, kas arī apliecina, ka AS Radio SWH akciju pārdošanas darījums reāli nav noticis.

Ritums Rozenbergs , Uldis Dreiblats

Foto: F64

Pievienot komentāru