Mediķu algu palielinājuma cena 100 miljonu eiro
Veselības ministrija nepieciešamo papildu finansējumu mediķu atalgojuma palielinājumam iekļaus prioritāro pasākumu sarakstā, izstrādājot 2019. gada valsts budžetu. Taču naudas piešķiršana būs politiska izšķiršanās, jo nekādu garantiju mediķu algu palielināšanai nav. Jāņem vērā, ka visi pašreizējie solījumi tiek doti priekšvēlēšanu gaisotnē, bet budžetu apstiprinās jau jaunievēlētā Saeima, raksta NRA.lv.
Darba grupa, kas izstrādāja plānu ārstniecības personu darba samaksas palielināšanai vidējā termiņā, vienojusies, ka ārstniecības personu atalgojumam līdz 2021. gadam katru gadu jāaug par 20 procentiem. Īstenojot šādu plānu, darba samaksai pieaugot par 20 procentiem jau nākamajā gadā, pieaugums plānots atšķirīgs mediķiem, kuri strādā ambulatorajā veselības aprūpē, un tiem, kuri strādā stacionāros. Ambulatorajā sektorā nodarbinātajiem ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem alga mēnesī pieaugtu vidēji līdz 1350 eiro (pašlaik 1125 eiro), ārstniecības un pacientu aprūpes personām (māsām) un funkcionālo speciālistu asistentiem – līdz 810 eiro (pašlaik 675 eiro), ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām (sanitāriem) – līdz 540 eiro (pašlaik 450 eiro). Savukārt stacionārajā sektorā nodarbinātajiem ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem darba samaksa mēnesī pieaugtu no 1547 eiro vidēji līdz 1856 eiro ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem – no 928 līdz 1114 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām – no 620 līdz 742 eiro. Veselības ministrija gan uzsver, ka ārstniecības personu darba samaksa var atšķirties, ņemot vērā vairākus faktorus, piemēram, veiktā darba apjomu, darba stāžu, darba specifiku, nakts darbu un citus, kā arī ārstniecības iestādē noteikto papildu piemaksu veidus.
Pēc veselības ministres Andas Čakšas teiktā, šogad īstenotais darba samaksas palielinājums par aptuveni 30 procentiem mazināja ārstu un māsu aizplūšanu uz privātās medicīnas sektoru. Turpinājumam jābūt kā apliecinājumam skaidrai valsts apmaksātās veselības aprūpes perspektīvai, sacīja veselības ministre. Šogad mediķu atalgojuma palielināšanai nauda tika iegūta no sociālā budžeta, proti, veselības aprūpei novirzīja vienu procentu no sociālajām iemaksām. Tā veselības budžets tika pie 85 miljoniem eiro mediķu algām. Nākamajā gadā plāna realizācija, lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu tarifu palielinājumu, iestrādājot tajā darba samaksas pieaugumu ārstniecības iestādēs strādājošiem, prasa papildus 70,7 miljonus eiro. Bet tas nav viss – papildus nepieciešami vēl 19 miljoni eiro, lai slimnīcas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests varētu nodrošināt darba nepārtrauktību pēc pagarinātā normālā darba laika atcelšanas. Veselības ministrija nepieciešamo papildu finansējumu iekļaus prioritāro pasākumu sarakstā, izstrādājot 2019. gada valsts budžetu.
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris vienošanos darba grupā vērtē pozitīvi un cer, ka arī valdībā šie Veselības ministrijas priekšlikumi tiks atbalstīti.
«Valdība beidzot varēs izpildīt tos solījumus, kas ārstiem, māsām un citiem mediķiem tika doti jau 2005.-2006. gadā,» sacīja Valdis Keris. Iespējams, ka tagad mediķi var svinēt svētkus, tikai jāsagaida valdības lēmums un skaidrība par to, kā plānotais algu palielinājums izskatīsies dzīvē.
FAKTI
Solītais mediķu atalgojuma palielinājums 2019. gadā
Ambulatorajā veselības aprūpē
ārstiem – no 1125 līdz 1350 eiro
māsām – no 675 līdz 810 eiro
atbalsta personālam – no 450 līdz 540 eiro
Stacionārajā veselības aprūpē
ārstiem – no 1547 līdz 1856 eiro
māsām – no 928 līdz 1114 eiro
atbalsta personālam – no 620 līdz 742 eiro
Avots: Veselības ministrija
Inga Paparde
Foto: Shutterstock