Maria Nekrasova: Šis ir laiks, kad arī vīrietis grib būt kopts un labi izskatīties
Laiks, kad vīrieši lepojās ar savām grumbainajām, vēja appūstajām sejām un rokām, kas smaržoja pēc viskija un cigāriem, ir beidzies. Ir sācies tas laiks, kad vīrieši par vienu no panākuma atslēgām uzskata pievilcīgumu. „Vīrieši jau pārliecinājušies, ka ārējais izskats palīdz gūt pārliecinātību par sevi, panākumus personīgajā dzīvē, veicina karjeras izaugsmi. Ja esi vesels, izglītots, sakopts, labi izskaties, it visā būsi sekmīgāks par citiem. Cilvēks, kas izstaro pārliecinātību, ir pievilcīgs, stāsta Starptautiskās CIDESCO Rīgas Kosmētikas skolas 2. kursa studente Maria Nekrasova.
Bieži vien stresa iekšējie un ārējie faktori traucē ķermeņa, prāta un dvēseles harmonijai. Laika ritumā tas var kļūt par iemeslu sakairinātai un pārlieku jutīgai sejas ādai, kas izpaužas nosliecē uz sausumu, krunkainību, apsārtumu. Tas īpaši skar jutīgo acu zonu, parādās tumši loki, “maisiņi ”. Atrodoties stresā, vīrietis ne tikai nejūtas pārliecināts par sevi, bet izskatās saguris, apātisks un garlaicīgs.
Vai vīrietim ir vajadzīga kosmētika un sejas ādas profesionāla kopšana? Atbildē nav vienprātības arī pašu vīriešu vidū. Vieni uzskata, ka paši par sevi ir neatvairāmi, citi domā, ka saprātīgs laba parfīma un krēma pielietojums nemaz nebūtu lieks.
Vēsture liecina, ka karaļi, slavenu dzimtu vīrieši izsenis izmantojuši pūderi un smaržas, lai demonstrētu savu sociālo pārākumu. Piemēram, Napoleonam Bonapartam ir bijusi odekolonu kolekcija, kurai nav bijis līdzīgu visā Eiropā. Tad uz laiku vīriešu kosmētika tika aizmirsta, jo par kulta parādību kļuva izteikta vīrišķība. Šādā kontekstā smaržu lietojums bija nevietā, jo asociējās ar sieviešu pasauli.
Paaudze, kas dzimusi pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, vienkārši nedomāja par to, jo bija izaugusi pārliecībā, ka kosmētika, tāpat kā matu ruļļi, attiecas tikai uz sievietēm. Vēl nesen vīrieši patiesi uzskatīja, ka kosmētikas līdzekļi, izņemot ziepes, uz viņiem neattiecas, līdz 1950. gadā kosmētikas tirgū parādījās pirmais skūšanās krēms. Drīz vien tas kļuva par neatņemamu vīrieša rīta tualetes rituāla sastāvdaļu. Mūsdienu vīrieši arvien lielāku uzmanību pievērš savam ārējam izskatam, kosmētikai.
„Vīriešu un sieviešu ādas ir atšķirīgas. Atšķirību pamatā ir testosterons, vīriešu svarīgākais dzimumhormons. Vispirms tās izpaužas skābes sārma bilances – pH – līmenī, kas vīriešiem ir 4,5 – 5,0, bet sievietēm – 5,7. Vīriešu āda ir par 15 – 25 % biezāka. Tās virskārta ir izturīgāka, ar intensīvāku asinsriti, tumšāka, jo tajā ir vairāk melanīna un kolagēna šķiedru. Minēto īpašību dēļ vīrieši praktiski ir pasargāti no celulīta, ādas izstiepšanās un priekšlaicīgas novecošanas. Tomēr problēmu ar ādas ārējo izskatu arī vīriešiem ir pietiekami daudz. Ļoti vāji sīkie asinsvadi bieži vien ir par iemeslu neveselīgam, labi pamanāmam sarkani violetam sejas ādas tonim. Vīriešiem ir daudz vairāk matu folikulu, tauku un sviedru dziedzeru, kas darbojas daudz aktīvāk nekā sievietēm. Šīs vīriešu ādas īpatnības nereti izraisa apsārtumu, pinnes, taukainu spīdumu un pārmērīgu svīšanu. Fizioloģisko īpatnību dēļ vīriešu ādai, līdzīgi kā sieviešu, ir vajadzīga ikdienas speciālā kopšana, profesionāļa padoms,” turpina Maria Nekrasova.
Pēc statistisko aptauju datiem pēdējo divu gadu laikā frizieru pakalpojumus izmanto vairāk kā 50%, manikīra – 25%, solārija – 30% vīriešu. Iezīmējas interesanta tendence – vīrieši arvien vairāk uzdrošinās apmeklēt plastikas ķirurgu , bet pie kosmētiķiem vēršas tikai ārkārtas gadījumos (10% vīriešu). Tajā pašā laikā nemitīgi aug pieprasījums pēc vīriešu ādas un matu kopšanas līdzekļiem. Tas mūsdienās ir iemesls vīriešu kosmētisko preparātu un programmu sortimenta izaugsmei .
„Studentu kvalifikācijas prakses laikā, strādājot salonā un balstoties uz savu personisko pieredzi, secināju, ka statistikas dati atbilst realitātei. Aptuveni 10% no kopējā klientu skaita ir vīrieši. Politiķi, biznesa cilvēki, sabiedrībā pazīstami ļaudis arvien aktīvāk apmeklē skaistuma klīnikas , kosmētikas salonus un kabinetus. Vīrieši izvēlas ekonomiskāko un vieglāko ceļu – profesionāļa padomu, nevis informācijas meklējumus internetā, īpaši laikā, kad šī nozare tik strauji attīstās. Kosmētiķa apmeklējums garantēs aprūpes kvalitāti un drošību, lieti noderēs piemērotu kosmētikas līdzekļu izvēlē ādas kopšanai mājās,” stāsta Maria.
„Pašlaik skolā norit studentu CIDESCO projekta darbu aizstāvēšana. Marias projekts ir par vīrieti kosmētikas kabinetā. Arī raksts pārliecinoši parāda mūsu šī gada absolventu profesionālo gatavību patstāvīgam darbam reālajā nozares darba tirgū,” atzīst Starptautiskās CIDESCO Rīgas Kosmētikas skolas valdes locekle un skolas direktore Nellija Janaus.