autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

LU Studentu padomes priekšsēdētāja: Šuplinska cenšas pierādīt savu ietekmi

Izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) nav piemērota ministres amatam, uzskata Latvijas Universitātes (LU) Studentu padomes priekšsēdētāja Alise Paula Zīverte.

Kā zināms, Šuplinska rekomendē neapstiprināt Indriķi Muižnieku LU rektora amatā, bet gala lēmuma pieņemšana tiks atstāta valdības ziņā, kurai tikšot nodots Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) atzinumus par konstatētajiem pārkāpumiem rektora ievēlēšanas procesā.

Tikmēr Latvijas Universitātes studentu padome ziņojusi, ka nepiekrīt izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas paustajam par augstskolas rektora vēlēšanām.

Intervijā “Neatkarīgajai” Studentu padomes priekšsēdētāja Alise Paula Zīverte skaidro, ka tad, kad 24. maijā pirmoreiz notika LU rektora vēlēšanas, Studentu padome bija tā, kas ar savu balsu vairākumu varēja noteikt to, kurš būs rektors.

“Mēs toreiz zinājām, ka gan vispārīgais, gan akadēmiskais personāls dalījās gandrīz uz pusēm, proti, šīs daļas bija līdzvērtīgas. Studentiem bija 75 balsis, kas patiesībā ir ļoti daudz. Padome savos lēmumos vienmēr mēģina iet demokrātisku ceļu, mēs lemjam par kopīgu nostāju, taču skaidrs, ka studentiem ir dažādi viedokļi, mēdz būt asas diskusijas, bet tas ir tikai normāli. Arī pirms rektora vēlēšanām mums bija diskusijas: gan starp mums pašiem, gan ar rektora amata kandidātiem. Mēs centāmies informēt visus studentus par mūsu diskusijām, mēs analizējām plusus un mīnusus, mēs runājām par to, kas piedāvātajos kandidātos ir labs un kas – ne tik labs. Šīs diskusijas sākās jau janvārī,” skaidroja Zīverte.

“Tagad, apspriežot rektora jautājumu, mēs rakstījām paši savu vēstuli IZM, jo vēlējāmies tai sniegt savu atbildi, nevis to, ko rakstīja universitātes vadība. Mums ir savs viedoklis. Tā ir mūsu lielā, sarkanā izsaukuma zīme. Ne vienmēr mēs atbalstām to, ko izsaka LU vadība. Starp mums ir bijušas cīņas, nesaprašanās, diskusijas,” turpināja Zīverte.

Runājot par Muižnieku kā rektoru, viņa atzīst, ka ir lietas, ko viņa nedarītu, tajā pašā laikā norādot, ka ikviens iepriekšējais rektors ir ielicis savu izaugsmes ķieģelīti LU. “Pēdējais gads, sastrādājoties ar Muižnieka kungu, ir bijis saspringts, esam asi diskutējuši par dažādiem jautājumiem – par studentu iesaisti jauno studiju programmu izveidē un pilnveidošanā, par studentu mācībmaksu utt. Bet beigās esam spējuši atrast kompromisu. Protams, daļa studentu grib rīkoties tā, kā ir vieglāk – neiebilst, peldēt pa straumei. Bet SP grib darīt tā, kā, mūsuprāt, ir pareizāk,” norādīja Zīverte.

Viņa norādīja, ka tad, kad nešaubīgi par LU rektoru tika ievēlēts Indriķis Muižnieks, bija sajūta, ka viss ir kārtībā. “Arī IZM vēlējāmies norādīt, ka ar savu problēmu paši esam tikuši galā. Tas bija ļoti svarīgi, jo šādā veidā noraidījām runas par to, ka LU nevar tikt galā ar savām problēmām. Un tad pēkšņi… izglītības ministre Šuplinska paziņoja, ka nekas nav kārtībā! Nesapratu, kāds ir viņas pamatojums šādiem paziņojumiem. Atceros, ka pirmie viņas mēģinājumi skaidrot savu viedokli par universitāti bija miglaini, viņa tikai pateica, ka uzskata – Muižnieks nav ievēlēts, bet kāpēc – to viņa paskaidrošot vēlāk. Es atvainojos, bet pat studenti tā nedara… Tas mums bija šoks. Aizgāju uz preses konferenci, kurā visi tika iepazīstināti ar IKVD (Izglītības kvalitātes valsts dienests – E.V.) ziņojumu. Tajā bija pilnīgas aplamības. Tā kā mēs esam LU administrācijas partneri, nevis padotībā esošs veidojums, mēs nolēmām iesniegt IZM paši savu skaidrojumu par vēlēšanām, jo par savām lietām mēs vēlamies atbildēt paši. Un tagad mums pasaka: vajag jaunas vēlēšanas! Tas, kas mani patiešām apbēdina: izglītībā ir ļoti daudz problēmu, daudz jautājumu, ko vajag risināt, un tam visam jāpievērš uzmanība daudz vairāk nekā tai situācijai, kuru mēs paši jau paspējām atrisināt! Es vēl neesmu ieguvusi augstāko izglītību, bet man jau tagad šķiet absurdi, ka mūsu valdība, mūsu ministri pagriežas pret mums… Izskatās, ka Latvijas Universitāte vienkārši ir nolikta pret Izglītības ministriju – nu tad cīnieties tagad! Jau tagad ir skaidrs: tad, kad viena no šīm pusēm gūs pārsvaru, tas ir, izcīnīs savu taisnību, mums nāksies dzīvot un mācīties Ilgas Šuplinskas ietekmes zonā, kamēr vien viņa būs ministre… Un tas izskatās ļoti bēdīgi, ka šādā veidā tiek ietekmēta Latvijas Universitāte, tās attīstība un augstākās izglītības attīstība vispār. Nepaiet ne diena, kad mēs studentu vidū neapspriestu šo problēmu,” norādīja Zīverte.

Vaicāta, kāpēc ministre Šuplinska izvēlējās neatbalstīt Indriķa Muižnieka apstiprināšanu rektora amatā, Zīverte neslēpj, ka, tā, iespējams, vienkārši ir vēlme pierādīt savu ietekmi.

“Varbūt viņa grib parādīt: esmu citāda ministre. Mēs, Studentu padome, esam kā uz adatām. Mums ir daudz darbu, ko darīt – nāk jaunie studenti, būs jaunās mācību programmas, tam visam vajag resursus un uzmanību, būs Aristoteļa svētki. Bet mums tagad jādomā par to, ko pateiks IZM… Situācija ir nestabila, un tā neļauj pilnībā pieslēgties mūsu tiešajiem pienākumiem. Tas ir nepieklājīgi: ministri patlaban atpūšas, izglītības ministre uztaisīja traci un aizbrauca, savukārt viņas izteikumi par universitāti publiskajā telpā līdz šim bijuši ļoti nekorekti,” norādīja Studentu Padomes vadītāja.

“Manuprāt, un tas ir mans personiskais viedoklis, Šuplinska nav piemērota izglītības un zinātnes ministres amatam. Tāpēc apdomātu vēlmi un vajadzību sarunai ar viņu,” piebilda Zīverte.

Foto: Valsts kanceleja

Pievienot komentāru