autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Lielveikali darbiniekus medī ar dāvanām, nevis lielām algām

Kaut arī Latvijā pašlaik bez darba ir apmēram 80 tūkstoši potenciālo darba ņēmēju, darba devēji izjūt darbinieku trūkumu. Šobrīd Maxima Latvija meklē apmēram 350 darbinieku, Rimi Latvia – 200 darbinieku. IKEA, kas durvis vērs rudenī, sola nodarbināt apmēram 200 darbinieku.

Rimi un Maxima veikalos strādājošo vidējā alga šobrīd ir apmēram 600 eiro uz papīra, kas ir nedaudz mazāka nekā vidējā alga mazumtirdzniecības nozarē, kas, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, pērn gada beigās bija 712 eiro, bet tā būtiski atpaliek no vidējās algas valstī, kas 2017. gada decembrī bija 1013 eiro uz papīra. Lai noturētu strādājošos, lielie mazumtirdzniecības tīkli ēdina savus darbiniekus, apmaksā apdrošināšanu, nodrošina augstskolas stipendijas, apmaksā dienesta viesnīcas darbiniekiem no reģioniem, kuri strādā Rīgā, u.tml.

Trūkst 3-5% strādājošo

Maxima un Rimi ir lielāko darba devēju pirmajā trijniekā. Kopā uzņēmumā Maxima Latvija strādā apmēram 7500 darbinieku, kas pārstāv apmēram 250 dažādu profesiju. Pēc SIA Maxima Latvija komunikācijas vadītājas Lienes Dupates-Ugules teiktā, pašreiz uzņēmumā pieejamas apmēram 350 vakances, kas ir apmēram 5% no kopējo darbinieku skaita un ir normas robežās, vērtējot kopējo darbinieku skaitu, 154 veikalus, divas noliktavas, pārtikas ražošanas cehus un biroja vakances Latvijā. «Darbinieku trūkums vērojams visā Latvijā, taču jāatzīmē, ka Maxima trūkstošo darbinieku īpatsvars ir nemainīgs un 2018. gadā nav jūtams izteikts pieaugums brīvo vakanču skaitā, salīdzinot ar citiem gadiem,» min Maxima Latvija personāla vadības departamenta direktors Raitis Apinis.

Lai noturētu strādājošos, lielie mazumtirdzniecības tīkli ēdina savus darbiniekus, apmaksā apdrošināšanu, nodrošina augstskolas stipendijas, apmaksā dienesta viesnīcas darbiniekiem no reģioniem, kuri strādā Rīgā, u.tml.
SIA Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Preisa atklāj, ka šobrīd Rimi tīklā ir apmēram 200 vakanču, kas ir nedaudz vairāk nekā 3% no kopējā veikalu darbinieku skaita.

Darbinieku trūkumu mazumtirgotāji cenšas kompensēt ar modernām tehnoloģijām, piemēram, ieviešot pašapkalpošanas kases, modernizējot noliktavas u.tml.

Maxima Latvija ir uzstādījis 188 pašapkalpošanās kases 34 Maxima Latvija veikalos visā Latvijā un šogad plāno turpināt pašapkalpošanās kasu tīkla paplašināšanu kopumā vairāk nekā 18 veikalos visā Latvijā.

Mazapmaksāts darbs

CV-Online pētījums atklāj, ka mazumtirdzniecība nav starp labi atalgotajām nozarēm. Gluži otrādi – nozaru griezumā tā ir astotā no vismazāk apmaksātajām. 2017. gadā vidējā alga mazumtirdzniecībā bija 748 eiro, kas ir gandrīz divas reizes mazāk, nekā saņem IT un datorprogrammēšanā strādājošie. Turklāt veikalā strādājošā alga atšķiras ne tikai pēc ieņemamā amata (kasiera un veikala vadītāja alga atšķiras gandrīz divas reizes), bet arī pēc reģiona. Latgalē mazumtirdzniecībā pērn vidējā alga bija 478 eiro uz papīra, bet Rīgā un Pierīgā – 709 eiro uz papīra, liecina CSP dati.

Dupate-Ugule NRA.lv skaidroja, ka Maxima veikalu darbinieka ikmēneša alga atkarīga no kvalifikācijas, darba laika, stāža, citiem faktoriem un var būt aptuveni 500-700 eiro uz papīra. Rimi saviem darbiniekiem maksā vidēji 600 eiro uz papīra.

Uzņēmumā Maxima Latvija, atkarībā no amata pozīcijas un darba specifikas, šogad vidēji par 7% palielināts atalgojums gandrīz 4000 tirdzniecības jomas darbiniekiem, kas uzņēmumam papildus izmaksā vairāk nekā 3,2 miljonus eiro.

Preisa teic, ka Rimi darbiniekiem alga tiekot tiek palielināta katru gadu. «Algas pieaugums un tā temps ir atkarīgs no darbinieka ieņemamā amata, veicamo pienākumu apjoma un kompetences. Piemēram, šogad atsevišķām amata grupām alga palielināta par 16 procentiem,» uzsver D. Preisa.

Ikea sola konkurētspējīgu atalgojumu

Pārdošana, ēdināšana, darbs noliktavā ir vien dažas jomas, kurās Ikea Latvija tuvāko mēnešu laikā meklēs desmitiem darbinieku dažādu slodžu amatiem. Latvijā pirmo veikalu atklās 2018. gada rudenī, un tajā strādās vairāk nekā 200 darbinieku.

Ikea Latvija ārējās komunikācijas vadītāja Elīna Kalniņa atklāj, ka pavasarī un vasarā Ikea Latvija meklēs vairāk nekā 30 darbinieku pārdošanā, vairāk nekā 30 – klientu apkalpošanā, vairāk nekā 20 – ēdināšanā, vairāk nekā 20 – darbam noliktavā un vairāk nekā 20 – telpu uzkopšanā. Darba iespējas būs gan pilnas, gan nepilnas slodzes darbiniekiem. E. Kalniņa uzsver, ka atalgojums būs konkurētspējīgs.

«Ikea pasaulē un arī Latvijā vēl bez konkurētspējīga atalgojuma izceļas ar iekšējo kultūru – Ikea rūpējas par patīkamu mikroklimatu, lai cilvēki nāktu uz darbu ar prieku, kā arī par ilgtermiņa perspektīvām – lai neatkarīgi no nostrādātajiem gadiem vienmēr būtu iespēja attīstīties, piemēram, turpinot izaugsmi kādā citā interesējošā nodaļā. Uzņēmums daudz iegulda strādājošo apmācībās, tāpēc jaunieši Ikea varēs gūt pirmo darba pieredzi un atsperties turpmākajai karjerai. Uzņēmums plāno nākamgad piedāvāt arī prakses iespējas,» piebilst Ikea Latvija veikala vadītāja Inga Filipova.

Pētot darbinieku atalgojumu Lietuvas veikalos, portāls delfi.lt secinājis, ka augstākā vidējā alga tiekot maksāta uzņēmumā Circle K Lietuva un Ikea – attiecīgi 1049 eiro un 1015 eiro uz papīra. Rimi veikalos Lietuvā vidējā alga pērn bijusi 598 eiro, Maxima – 567 eiro, Lidl (kas arī gatavojas ienākt Latvijā) – 946 eiro uz papīra.

Ilze Šteinfelde

Foto: Pixabay

Pievienot komentāru