Latvijas vēstnieks NATO: Latvija nākamgad sasniegs 2% no IKP aizsardzībai
Latvijai 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) slieksni aizsardzībai, ko paredz NATO līgums, būs vieglāk sasniegt nekā daudzām citām Ziemeļatlanijas alianses valstīm, intervijā Latvijas Radio pauda Latvijas vēstnieks NATO Indulis Bērziņš.
Viņš norādīja, ka ir pārliecināts, ka Latvija nākamgad sasniegs 2% no IKP aizsardzībai, kas līdz šim nebija izdarīts. Turklāt nauda, pēc Bērziņa teiktā, nevis tiks notriekta nejēdzīgi, bet ļoti mērķtiecīgi ieguldīta.
Viņš pieļāva, ka citām valstīm 2% robežu sasniegt būs sarežģītāk. To vidū pat bagātajai Vācijai, kam 2% nozīmē pat miljardiem lielas summas. Vēl grūtāk klāsies NATO esošajām Dienvideiropas valstīm. Pēc vēstnieka sacītā, no vienas puses, ir jāsasniedz 2% no IKP aizsardzībai, savukārt, no otras puses, tās nedrīkst pārsniegt ES uzlikto budžeta deficīta slieksni.
Pašlaik starp NATO un Krieviju tiek uzturēts dialogs, jo :”sarunas palielina mūsu drošību”, stāstīja Bērziņš. Arī Latvijai šī ir laba ziņa, jo Latvijai ar Krieviju nebūtu iespējas runāt vairāk un plašāk vienai, nekā esot NATO dalībvalstij.
Savukārt attiecībā uz Briselē gaidāmo NATO samitu Latvijai svarīgi ir dzirdēt, ka sabiedroto spēki turpinās uzturēties Baltijā. Vēstnieks uzsvēra, ka apņēmību pildīt saistības NATO ir paudis gan ASV aizsardzības ministrs un viceprezidents, gan arī Trampa izteikumi šajā jautājumā ir bijuši ļoti atbildīgi.
Jau vēstīts, ka neskatoties uz veltīto kritiku NATO, ASV prezidents Donalds Tramps paudis atbalstu aliansei, par to paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
NATO ģenerālsekretārs apliecināja Trampa atbalstu NATO aliansei un atzina, ka saprot Trampa prasību pēc taisnīgas sloga sadales. “Ja mēs gribam, lai amerikāņi pilda savu solījumu mūs aizsargāt, mums jāpārliecinās, ka mēs pildām mūsu solījumu,” sacīja Stoltenbergs.
Viena no Trampa priekšvēlēšanu kampaņas prasībām bija, ka visām NATO dalībvalstīm ir jāsasniedz 2% no iekšzemes kopprodukta, brīdinot, ka pretējā gadījumā Vašingtona varētu samazināt savu lomu, ja sabiedrotie Eiropā nepalielinās savu ieguldījumu aizsardzībā. Šāda nostāja izraisījusi vairāku Eiropas valstu nosodījumu.
Foto: Latvijas armija