Latvijas uzņēmējus 2020. gadā galvenokārt satrauc darbaspēka izmaksu pieaugums
Latvijā biežāk nekā citās Eiropas valstīs par vienu no uzņēmējdarbības galvenajiem izaicinājumiem 2020.gadā uzskata darbaspēka izmaksas. Tas noskaidrots divdesmit miljonu uzņēmēju apvienotās organizācijas EUROCHAMBRES veiktajā 27.ekonomikas aptaujā par vienoto tirgu, kur piedalījās Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedri.
Par galveno izaicinājumu ekonomikas izaugsmei 2020.gadā Latvijas uzņēmēji minējuši vietējā pieprasījuma samazināšanos, kam seko darbaspēka izmaksas un kvalificēta darbaspēka trūkums. Nedaudz retāk biznesa pārstāvji minējuši ārvalstu pieprasījuma samazināšanos un enerģijas un izejmateriālu cenas.
Salīdzinot Latvijā iegūtos rezultātus ar EUROCHAMBRES datiem, jāsecina, ka par vietējā pieprasījuma samazināšanos vissatrauktākie ir Turcijas un Spānijas uzņēmēji, savukārt mūsu valsts ieņem trešo vietu. Taču kvalificēta darbaspēka trūkumu visbiežāk izjūt Luksemburgas, Rumānijas un Maltas komersanti, Latvija šajā jautājumā ierindojas 9.vietā.
Turpinoties darbaspēka deficītam, Latvijā turpina pieaugt arī darbaspēka izmaksas, par ko liecina statistika. Par šo problēmu mūsu valsts uzņēmēji ir īpaši satraukti, jo ierindojas pirmajā vietā starp EUROCHAMBRES aptaujātajām valstīm, savukārt otrajā un trešajā vietā aptaujā ir Slovēnija un Slovākija. Arī Igaunijai pieaugošās darbaspēka izmaksas sagādā raizes, jo uzņēmēju aptaujā kaimiņvalsts atrodas 4.vietā.
EUROCHAMBRES prezidents Kristofs Leitls (CHristoph Leitl) pauž, ka 27.ekonomikas aptauja, kur kopumā piedalījās 53 tūkstoši uzņēmumu, atklāj vairākus skaidrus vēstījumus, tostarp jāsecina, ka politikas veidotājiem, kuri nesen sākuši darbu pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, jāturpina stiprināt vienoto Eiropas Savienības tirgu, radot labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi un izstrādājot pasākumus, kas novērstu darbaspēka problēmas, lai ekonomika turpinātu augt.
Galvenās atziņas, kas izriet no veiktās uzņēmēju aptaujas:
- Zems iekšējais patēriņš, piemērota kvalificēta darbaspēka trūkums un pieaugošas nodarbināto izmaksas ir galvenie 2020.gada izaicinājumi biznesā. Brexit rada uztraukumu pamatā Īrijas un Vācijas uzņēmējiem, mazāk citās valstīs;
- Arvien pieaug uzņēmēju skaits, kurus satrauc nepārtraukti augošās elektroenerģijas un izejmateriālu cenas, jo īpaši – Francijā, Vācijā un Austrumeiropā;
- Paredzams, ka vietējais patēriņš, darbaspēka pieejamība un investīcijas kopumā varētu nedaudz samazināties;
- Eksporta pieaugums kopumā samazināsies, pazeminot ienākumus no ārvalstu tirgiem līdz zemākajai vērtībai kopš 2010.gada;
Uzņēmējdarbības vispārējais pārliecības līmenis nokrities līdz 2014.gada līmenim. “Ekonomikas attīstības sabremzējusies visā pasaulē, ko ietekmē gan sankcijas, gan dažādi tirdzniecības ierobežojumi, no kā cieš arī Latvija. Lai arī ekonomisti nākamgad mūsu valstij sola lielāku izaugsmi nekā vidēji Eiropas Savienībā, pastāv dažādi riski, ko varam novērst tikai mēs paši. Pirmkārt, turpinot samazināties darbaspēkam, aicinu ikvienu uzņēmēju izvērtēt iespēju ieviest tehnoloģijas un iekārtas, lai palielinātu produktivitāti. Otrkārt, noteikti jāturpina diversificēt eksporta tirgus, lai arī tas kļūst arvien sarežģītāk ģeopolitiskās situācijas dēļ. Treškārt, noteikti jāturpina iesāktais darbs pie dažādu reformu veikšanas Latvijā, lai samazinātu liekus tēriņus, piemēram, par elektroenerģijas rēķiniem, utt.,” saka LTRK prezidents Aigars Rostovskis.
EUROCHAMBRES 27.ekonomikas aptaujā kopumā piedalījās 53 tūkstoši uzņēmēju no 28 valstīm, no Latvijas – 255 uzņēmēji. Ar aptaujas rezultātiem politiķi un viedokļu līderi tiek iepazīstināti otrdien, 5.novembrī, Briselē. EUROCHAMBRES aptaujas rezultāti palīdzēs veidot tās turpmāko viedokli, kas dažādos formātos tiks pausts jaunievēlētajai Eiropas Komisijai.