autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Latvijai un Rietumeiropai katrai savi Mars batoniņi

ASV pārtikas kompānijas Mars Inc. lēmums atsaukt no 55 valstīm (pēc Eiropas Komisijas ziņām, 56 valstīm) Nīderlandes rūpnīcā gatavotos šokolādes batoniņus Mars, Snickers, Milky Way un citus Latviju skar tikai daļēji, jo, kā izrādās, mūsu valstī tiek tirgoti Polijā ražotie Mars šokolādes batoniņi.

Lai gan Mars Inc. par savu lēmumu atsaukt no tirdzniecības Veghela rūpnīcā Nīderlandē ap gadumiju saražotos četrus miljonus šokolādes batoniņu paziņoja jau otrdien, vēl vakar no rīta Mars, Snickers, Milky Way un citi šā koncerna izstrādājumi bija brīvi nopērkami Latvijas veikalos. Un tikai ap pusdienas laiku parādījās informācija, ka arī Latvijā jāatsauc no 5. decembra līdz 18. janvārim Nīderlandes rūpnīcā saražotā Mars produkcija, jo pastāv aizdomas, ka tā var saturēt plastmasas gabaliņus un apdraudēt patērētāju veselību.

Snickers, Mars un citi šokolādes batoniņi ir nopērkami gandrīz katrā pārtikas veikalā Latvijā un daudzās degvielas uzpildes stacijās. Statoil Fuel & Retail Latvia veikala preču un pakalpojumu attīstības direktors Gatis Pavārs NRA.lv apstiprināja, ka uzņēmums ir saņēmis oficiālu informāciju no SIA Mars Latvia par produktiem, kas Latvijā tiek atsaukti. To vidū neesot bijusi produkcija, kas tiek izplatīta Statoil veikalos. Savukārt Maxima Latvija Procesu un kvalitātes vadības departamenta direktore Dace Grava Neatkarīgajai atklāja, ka tikai Snickers 4pack 200 g iepakojumā, kas pieejams Maxima veikalos, ir ražots Nīderlandes rūpnīcā, un tas arī tiek izņemts no tirdzniecības.

Pārējie Snickers, Mars, Milky Way šokolādes batoniņi, kas nopērkami Maxima veikalos, ir ražoti rūpnīcā Polijā. Tādēļ šie šokolādes batoniņi netiek atsaukti. Identiska situācija ir arī citos veikalos, jo, kā apstiprināja SIA Mars Latvia projektu direktore Gita Pastora, Latvijai ir jāatsauc tikai šis viens Snickers veids.

«Ja saņemsim papildu informāciju no PVD, ražotāja vai piegādātāja, tad nekavējoties attiecīgi rīkosimies. Drošības apsvērumu dēļ aicinām arī iedzīvotājus iegādātos Snickers 4pack 200 g iepakojumos nest atpakaļ uz veikalu, kur tiks atdota iztērētā nauda. Savukārt produkti tiks nodoti piegādātājam,»sacīja D. Grava.

Arī Rimi sola kompensēt pircējiem atdotos Snickers 4pack 200 g iepakojumā.

Vienlaikus gan Mars Inc. paziņojis, ka tas par atdotajiem produktiem negrasās atmaksāt naudu, bet gan piedāvāt patērētājiem citus produktus ar nelielu uzviju, atsaucoties uz DPA, ziņo LETA. SIA Mars Latvia gan mierināja, ka tik kategoriski to nevar apgalvot, proti, katrs tirdzniecības uzņēmums var rīkoties pēc saviem ieskatiem, proti, vai nu kompensēt patērētājiem produktu atdošanu ar naudu, vai citiem produktiem.

Nīderlandes rūpnīcā notikušais, kas lika pieņemt tik radikālu lēmumu, atklāts netiek. Oficiālā versija vēsta, ka Snickers batoniņu ar tajā atrastu sarkanu plastmasas gabaliņu 8. janvārī uz rūpnīcu nosūtījis kāds Vācijas iedzīvotājs. Taču, izskatās, ka rūpnīca ir pārliecināta, ka tas nav bijis konkurentu melnais PR. Ap gadumiju rūpnīcā ir noticis kaut kas tāds, kas tomēr tās īpašniekus padarīja bažīgus par produkcijas kvalitāti.

Atšķirībā no Latvijas, kas gaidīja oficiālu apstiprinājumu par potenciāli bīstamajiem Mars produktiem, Lietuvas Maxima veikalos tirdzniecība ar šiem šokolādes batoniņiem uzreiz tika apturēta. Tiesa, uz laiku, jo izrādījās, ka līdz veikalu tīklam neviena no aizdomīgajām šokolādes batoniņu partijām nebija paspējusi nonākt, apliecināja Maxima LT komukācijas vadītāja Renāte Saulīte. Arī Rimi Latvia šobrīd rīkojas piesardzīgi un izņēmusi no tirdzniecības līdz situācijas pilnīgai noskaidrošanai arī tos Mars produktus, kas ir ražoti Polijā, apstiprināja Rimi Latvia kvalitātes vadītāja Māra Tamane.

Pārtikas produktu atsaukšanu no tirdzniecības Latvija ir piedzīvojusi arī senāk. 2013. gadā Polijā bija aizdomas par iespējamu piena pulvera saskari ar žurku indi. 2014. gada decembrī nevēlamas ķīmiskās vielas dēļ no tirdzniecības Latvijā tika izņemtas Šveices bioloģiskās bērnu pārtikas ražotāja Holle Baby Food GmbH piecu veidu sausās biezputras.

Ilze Šteinfelde

Foto: Mike Carney/https://www.flickr.com/photos/88933162@N00//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru