autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kratīšanu laikā “Vairāk saules” konkurenti Čilī pica Rīgā izsūta epastus vairākiem tirdzniecības centriem

Visi “Vairāk saules” restorāni, kuros policija šīs nedēļas sākumā veica kratīšanas, brīvdienās atsākuši darbu. No apcietinājuma pret 30 tūkstošu eiro lielu drošības naudu izlaista galvenā grāmatvede un šefpavārs, savukārt IT speciālists, kurš nebija “Vairāk saules” darbinieks, atstāts apcietinājumā. Uzņēmums cenšas atjaunot savu saimniecisko darbību, bet krietni grūtāk būs atjaunot tā reputāciju, svētdien vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Jau vēstīts, ka policija tur aizdomās uzņēmumu par kases aparātu sagrozīšanu divu gadu garumā, taču pārbaudēs pērn augustā valsts ieņēmumu dienests šādu pārkāpumus neatklāja.

SIA “Vēl vairāk saules“ dibinātājs, AS “VVS Holding“ valdes priekšsēdētājs Endijs Bērziņš norādījis, ka uzņēmuma darbinieki nav vainojami  pie kases aparātu sagrozīšanas. “Es saprotu, ka tas skan tik banāli… bet es saprotu, kā tas skan, kad tevi apsūdz, bet sēž cilvēki pie TV un saka, nu,jā, 34 kratīšanas un nav vainīgs?” šī brīža situāciju raksturo Bērziņš.

Maltītes šo otrdien tika apturētas visos sešos “Vairāk saules” restorānos Rīgā. Apmeklētājus izdzina, darbiniekus nostādīja pie sienas, birojā policija ieradās maskās un aizsargbruņās. Vērienīgās kratīšanas policija pamatoja ar vienu mērķi – restorānos ilgstoši tiekot slēpti patiesie ieņēmumi, valsti nodarot pusotru miljonu lielus zaudējumus.

Pēc policijas versijas iespējamo noziegumu pastrādājušas 4 personas.“Vēl vairāk saules“ piegādes vadītājs Dmitrijs Balaba it kā sarūpējis nelegāli radītu datorprogrammu, to nodevis IT speciālistam Edgaram Štrombergam. Štrombergs modificējis kases aparātus, lai samazinātu dienas ienākumus katrā restorānā. Pēc tam daļa skaidrās naudas izmaksāta darbiniekiem aplokšņu algās. Šo shēmu it kā palīdzējusi noslēpt uzņēmuma grāmatvede.

Policija domā, ka uzdevumus IT speciālistam Štrombergam devis Aivo Šneiders. Viņš ir “Vairāk saules” līdzīpašnieks, bet ikdienā strādā virtuvē.

Tiesa policijas prasīto apcietinājumu apmierināja tikai daļēji. Grāmatvedi un šefpavāru pret drošības naudu 30 tūkstošiem izlaida, Štrombergu vienīgo paturēja apcietinājumā vēl uz vairākām nedēļām.

SIA„ Vairāk saules“ līdzīpašnieks Mārtiņš Kalniņš skaidro, ka “Edgars Štrombergs šajā lietā ir pilnīgs absurds – uzņēmumā nestrādā, ar ārpakalpojumu piesaistīts cilvēks, uzņēmumā veic interneta nodrošinājumu, uzstāda novērošanas kameras, viņam ar uzņēmuma tiešu darbību nav nekāda sakara, absolūti nevainīgs cilvēks, viņa paturēšana apcietinājumā ir pārpratums.

Plaša mēroga kratīšanās ar holdingu saistīto cilvēku dzīvesvietās policija izņēmusi visus datorus, telefonus, meklēta nauda, pat bērnu krājkasītēs. Pārmeklētas arī automašīnas. Kratīšana veikta arī holdinga padomes locekļa advokāta Jāņa Ešenvalda mājās, atņemts advokāta telefons, ko liedz likums.

“Visur, cik zinu, ir izņemti datori, mājas personīgie, sievu, bērnu, atsevišķos gadījumos pat bērnu nauda tikusi atņemta, kas atrodas kratīšanas vietā, tas ir necilvēcīgi un pazemojoši,” norāda  A.Šneidera aizstāvis advokāts Armands Rasa.

Rasa ir advokāts ne vien policijas aizdomās turētajam “Vairāk saules” līdzīpašniekam. Viņi abi ar Jāni Ešenvaldu strādā vienā advokātu birojā, savulaik palīdzēja holdinga izveidē un Ešenvalds piekrita būt padomē, lai pabeigtu restrukturizāciju.

Izvairīšanās no nodokļu nomaksas ēdināšanas uzņēmumos nav nekas jauns. “Vairāk saules” saviem darbiniekiem ļauj privāti piepelnīties, taču noliedz, ka uzņēmumā maksātu aplokšņu algas.

“Haltūras, kuras viņi paņem privāti. Pašancē.Tās varbūt var uzskatīt par aplokšņu algām (…) Uzņēmumam nav aplokšņu algas. Nebija ne 2016, ne 2017.gadā,” norāda Bērziņš.

Parasti nodokļus lietas izmeklē Valsts ieņēmumu dienests. Tas arī atbild par kases aparātiem, to licencēšanu un uzraudzību. VID finanšu policija izmeklēja gan šmaukšanos ar nodokļiem čili picā Liepājā, gan Gan bei restorānos.

“Mēs ļoti labi atceramies Gan bei epizodi. Pēc arestiem bija pagājušas dažas stundas, policija nāca klajā- lūk, kases aparāti, šādi tas darās, šādi ņemas nost, re, kur konfiscēta nauda, re, kur cilvēks nesa naudu. Pašlaik ir nulle, un arī paliks nulle,” uzskata Bērziņš, norādot, ka dotajā brīdī pierādījumu nav. “Un nevis tāpēc, ka esam tos paslēpuši vai domājam, ka policija nav spējīga tos atrast. Pierādījumu nav, jo tur nav ko atrast. Jūs iedomājieties, ka visa vadība ir gatava iziet melu detektoru, un tā līnija nenoraustīsies,” norāda Bērziņš.

2016.gadā “Vairāk saules” reorganizēja. Uzņēmumu sadalīja – ražošanas cehs tika nodalīts no restorāniem un banketu servisa. Ja restorāna tīkla bilancē nodokļos redzams kritums, tad visa uzņēmumu grupa pērn nodokļos samaksāja ap 800 tūkstoš eiro. Šī gada progozēm vajadzētu pārsniegt miljonu.

VID “Vairāk saules” pārbaudīja 2016.gada martā. Salīdzinot kases aparātos veiktās operācijas ar grāmatvedības datiem, darījumi sakrita. Ārkārtas pārbaudē restorānā Valdemāra ielā VID ieradās arī pērn augustā. Uzņēmums bija uzstādījis pirmos jaunos kases aparātus, par ko saņēma uzslavas no VID.

“Salīdzinot ieņēmumu reģistrēšanu, salīdzinot ar citiem restorāniem, kuros mēs bijām, tie ieņēmumi neatšķīrās no citām dienām “Vairāk saules”. Citiem ieņēmumi atšķīrās pat par 50 un 80 procentiem. Tāpēc šinī gadījumā mums nebija pamats apgalvot, ka kaut kādas manipulācijas ar kases aparātiem notiek,” norāda VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra – Kārkliņa- Ādmine.

Restorānos “Vairāk saules” izmeklēšanu veic Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvalde. Tās lietvedībā ir maz nodokļu lietu. Policija nav atklājusi vai prasīs palīdzību VID kases aparātu speciālistiem. “Vairāk saules” problēmas nekavējās izmantot konkurenti. Tirdzniecības centru direktori saņēmuši e-pasta vēstules

“Dienā, kad “Vairāk saules” aizvēra, mēs Domina shopping vadība dažas desmit minūtes pēc tam, kad tur ieradās Kriminālpolicija, saņēmām e-pastu ar jautājumu, vai jūs tagad esat laimīgi un, ka uzņēmumam ir problēmas par nodokļu nemaksāšanu. No tā mēs nevaram izdarīt 100 secinājumus, bet mēs aicinām pievērst tam uzmanību,” norāda tirdzniecības centra “Domina shopping” mārketinga direktore Iveta Zvaigzne – Ālere.

“Vairāk saules” ieņēma nomnieka vietu divos tirdzniecības centros, kuros iepriekš atradās “Čili pica”, tāpat „Vairāk saules“ pārvilinājusi vairākus vadošus konkurentu darbiniekus. Policija neatklāj, cik sen tā novēro uzņēmumu, vien informēja, ka krimināllieta sākta pēc kāda iesnieguma.

Foto: F64

Pievienot komentāru