autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“KPV LV” priekšvēlēšanu kampaņas organizēšanu par 126 000 eiro uztic ēdināšanas firmai

Politiskās partijas ir atklājušas, cik daudz naudas tērējušas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās. Visdārgākā kampaņa bija vēlēšanu uzvarētājai, bet otru iespaidīgāko summu tērējusi “KPV LV”, kas domē nemaz neiekļuva. TV3 raidījuma “Nekā personīga” uzmanību piesaistīja firma, kam partija uzticējusi kampaņas organizēšanu. 126 000 eiro maksāti reklāmas tirgū nezināmai firmai. Kompānijas atskaites nonākušas raidījuma rīcībā, un dažas pozīcijas izskatās mākslīgi sadārdzinātas.

“KPV LV” biedru vidū radušās aizdomas par valsts finansējuma patieso izlietojumu. 70 biedri ierosināja sasaukt partijas pilnsapulci, lai prasītu atskaiti par naudas izlietojumu un, iespējams, veiktu izmaiņas valdē. Tomēr šonedēļ kļuva zināms, ka sapulce atcelta, kas bija pārsteigums arī dažiem valdes locekļiem.

Par dalību Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās “KPV LV” izšķīrās vasarā. Partijas valde lēma, ka mēra kandidāts būs Ralfs Nemiro un viņam vienpersoniski arī ļāva izraudzīties kampaņas organizētājus. Neraugoties uz deviņu valdes locekļu lemto, vēlēšanās netērēt vairāk kā 170 000, kampaņā patiesībā izdeva divas reizes vairāk, un Rīgas domē “KPV LV” tā arī neiekļuva.

Visdārgākā bijusi priekšvēlēšanu kampaņas plānošana un organizēšana. Svarīgākais darbs priekšvēlēšanu laikā uzticēts ēdināšanas uzņēmumam, kas darbību pēdējos trijos gados praktiski nav veicis, un reģistrēts kādā dzīvoklī Ķengaragā. Reklāmas tirgū kompānijas ”Thumbs up media line” vārds, kam “KPV LV” par kampaņu samaksāja 126 000 eiro (126 398 eiro) ir svešs.

“Nekā personīga” saruna ar “KPV LV” valdes locekli, Saeimas deputātu Ralfu Nemiro

“Nekā personīga”: Ar ko viņi Jums likās pieredzes bagāti? Tas ir ēdināšanas uzņēmums.

Nemiro: Ar to, ko uzņēmums nodarbojas šobrīd, tas ir tas piedāvājums, kas tika sniegts partijai. Un partija izvēlējās tos cilvēkus, kuri ir spējīgi organizēt kampaņu. Un nevis ēdināšanu.

“Nekā personīga” saruna ar SIA ”Thumbs up media line” projektu direktors Tomu Baronu Lūķi

“Nekā personīga”: Varbūt nosauciet pēdējo lielo reklāmas pakalpojumu, ko SIA ”Thumbs up media line” ir sniedzis līdz “KPV LV” kampaņas organizēšanai?

Lūķis: Visa informācija par mums ir atrodama publiskajā telpā, mums kā jaunam uzņēmumam politiskā pieredze šī ir pirmā. Bet kā par jebkuru klientu, mēs neizpaudīsim informāciju trešajām pusēm.

“Nekā personīga” rīcībā ir nonākušas partijai sniegtās uzņēmuma atskaites. Vislielākās summas saņēmis projektu direktors un radošais direktors – pamatā par atbalstu kampaņas stratēģijas izstrādē un konsultācijām. Radošā direktora vārdu partija neatklāj.

“Mums ir neizpaušanas atruna un tā ir slēgta ar tiem cilvēkiem, kuri negrib saistīt savu radošo darbību ar politiku, bet viņi mūs konsultēja, Es biju uzrunājis vairākus polittehnologus, un ne visi grib strādāt ar atsevišķām partijām,” norāda Nemiro.

No vairākiem partijas cilvēkiem “Nekā personīga” saņēma apstiprinājumu, ka “KPV LV” priekšvēlēšanu kampaņu veidoja un uzraudzīja ekspolitiķa Ainara Šlesera tēla veidotājs Ēriks Stendzenieks. Par darbu kampaņā radošajam direktoram maksāti nepilni 30 000 eiro. Un līgums ar viņu slēgts kā ar juridisku personu.

“Nekā personīga” saruna ar “KPV LV” valdes locekli, Jelgavas domes deputātu Lauri Zīvertu

“Nekā personīga”: Vai esat redzējis Ēriku Stendzenieku partijas telpās?

Zīverts: Jā, vienu reizi esmu redzējis.

“Nekā personīga”: Kad tas notika?

Zīverts: Tā bija viena no darba grupām, kad firma ieradās un prezentēja savu iespējamo vīziju (kampaņai).

“Nekā personīga”: Tas nozīmē, ka viņš ieradās kopā ar ”Thumbs up media line” ?

Zīverts: Jā!

Vaicāts, kāpēc būtu jāsaudzē Ērika Stendzenieka vārds, Nemiro atbild: “Es nesaudzēju neviena vārdu, bet līgums saudzē mūsu sadarbību.”

“Nekā personīga” saruna ar reklāmas speciālistu Ēriku Stendzenieku

Stendzenieks: Ak, dievs! Cik man šito jautājumu nav uzdevuši! Nu, beidziet mani saistīt ar “KPV LV” kampaņu.

“Nekā personīga”: Tātad nestrādāji uz “KPV LV” kampaņu un neesi strādājis?

Stendzenieks: Nu, protams, nē.

70 partijas biedrus neapmierināja aizdomīgie tēriņi un viņi aicināja sasaukt partijas kopsapulci. Biedriem ir jautājumi, vai divu videoklipu filmēšana patiešām izmaksāja 30 000 eiro. Nav arī skaidrs, kāpēc līdzās vairākiem simtiem suvenīru ar partijas logo, ko izgatavoja cita firma, identiski suvenīri bija jāpasūta arī firmai ”Thumbs up media line”.

Tāpat 10 000 tai skaitā radošais direktors saņēmis par tekstu rediģēšanu sociālajos medijos “Facebook” un “Twitter”, lai gan “KPV LV” ir vairāki cilvēki, kuri šo darbi veic uz līguma pamata, tajā skaitā sabiedrisko attiecību speciāliste Inese Ozoliņa, kura par darbu šogad saņēmusi 17 000 eiro.

Vaicāts, vai 10 000 būtu adekvāta summa šādai rediģēšanai, Nemiro atbild: “Tas ir aktuāls jautājums, jo cilvēki strādā gan dienas laikā, gan šad tas jādara vēlajās nakts stundās. Acīmredzot, strādāt, kad ir kampaņas laiks, lētāk neviens nevēlas.”

“Pirmās bažas izrādīja revīzijas komisija, kas atsūtīja valdei vēstuli ar jautājumiem. Tad faktiski pirmo reizi sākās diskusijas par to, kāpēc ir pieaugusi šī summa tik dramatiski. Un Ralfs Nemiro teica, ka ir jāiet uz pilnu banku un viņš personīgi uzņemas atbildību par šiem tēriņiem. Pēc vēlēšanām es viņam jautāju, vai viņš ir gatavs uzņemties atbildību, kā viņš solīja, viņš no skaidras atbildes izvairījās,” saka Zīverts.

Savukārt “KPV LV” valdes loceklis, Saeimas deputāts Ēriks Pucens norāda: “Mēs bijām deleģējuši Ralfu, lai viņš savu kampaņu arī vada, mums nav arī pamats Ralfam neuzticēties. Tāpēc mēs arī valdē izskatījām šo piedāvājumu.”

Vaicāts, kurš konkrēti slēdza līgumu ar šo firmu, Pucens atbild: “Tad man būtu jāapskatās, jo bija vairāki līgumi par vairākām lietām.”

Pucens neatceras, ka tieši viņš slēdzis līgumu ar SIA” Thumbs up media line” un arī parakstījis visas atskaites. Ne līgumi, ne darba atskaites pagaidām nav iesniegtas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Kontrolējošā iestāde sola tās pieprasīt.

“Tajā brīdī, kad šāda informācija būs, un es pieņemu, kas tas vērtētājs būs KNAB, ja viņš nāks ar jautājumiem, mēs sniegsim atbildes,” saka “LPV LV” valdes priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Atis Zakatistovs.

Savukārt KNAB Administratīvi procesuālo izmeklēšanu pārvaldes priekšnieks Andris Donskis pauž: “Protams, ka mēs tam pievērsīsim uzmanību, ņemot vērā, ka kontrolējošai iestādei ir jāpārbauda, kā partijas ir ievērojušas tām normatīvajos aktos noteiktās prasības, tērējot valsts budžeta piešķirto finansējumu.”

Pēc Saeimas lēmuma sešas reizes palielināt valsts finansējumu partijām,”KPV LV” šogad no valsts budžeta saņēma vairāk nekā 640 000 eiro. Lielākā daļa finansējuma izlietota vēlēšanu kampaņai.

Statūti atļauj katram valdes loceklim tērēt partijas naudu kā grib. Un partijā finanšu resursus izmanto haotiski. Piemēram, Saeimas deputāte Ieva Krapāne tā arī nav atbildējusi uz revīzijas komisijas jautājumu, kāpēc partijas birojam Aldara ielā viņa iegādājusies bāra galdu. “Bāra galds? Viņš ir vienkārši paaugstināts virtuves galds. Tā to mēbeles funkciju sauc kā bāra galds,” saka Krapāne.

Partijā arī turpinās sadarbība ar kompāniju ”Memory water”. Uzņēmums, kas tirgotajam ūdenim piedēvē pārdabiskas spējas, jau vairākkārt izpelnījies “KPV LV” labklājības ministres Ramonas Petravičas pretimnākšanu.

KNAB ir pienākums sekot līdzi lietderīgam valsts līdzekļu izlietojumam. Pārkāpuma gadījumā birojs var saukt partiju pie administratīvās atbildības vai lemt par valsts budžeta naudas pārtraukšanu politiskajam spēkam.

Piektdien Atis Zakatistovs “KPV LV” 31.oktobrī plānoto ārkārtas biedru kopsapulci atcēla. Pamatojoties uz valdības noteikumiem. Tomēr kongress sestdien notika “Latvijas Attīstībai”, pamatojot, ka tas nav privāts pasākums, un atsaucoties uz tiem pašiem Ministru kabineta noteikumiem, ko Zakatistovs. Pirmdien gaidāma “KPV LV” valdes sēde, kurā vismaz divi valdes locekļi plāno uzdot jautājumus gan par kampaņai izlietotās naudas pamatotību, gan kopsapulces atcelšanas likumību.

Foto: Valsts kanceleja

Pievienot komentāru