autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Koronavīruss: lidmašīnas pasažieriem iesaka palikt mājās

Atbildīgajiem dienestiem Latvijā ir pieejami saraksti ar Turkish Airlines lidmašīnas pasažieriem, kura trešdienas rītā nosēdās Rīgas lidostā. Ceturtdienas vakarā bija apzināti 124 pasažieri, kuri lidoja kopā ir irāni, kuram jau vēlāk Tallinā konstatēja inficēšanos ar koronavīrusu. Visus šos cilvēkus Slimību profilakses un kontroles centrs uzskata kā kontaktpersonas, kuras varēja būt saskarsmē ar koranavīrusa inficēto pasažieri, kurš no Irānas caur Stambulu un vēlāk Rīgu bija ceļā uz Tallinu kopā ar savu meitu. Kontaktpersona nenozīmē uzreiz inficēšanos ar jauno koronavīrusu, tomēr visiem šiem iedzīvotājiem ieteikts palikt turpmākās divas nedēļas mājās un sekot savai veselībai, vēsta NRA.lv.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka ir noskaidroti arī tie maršruta mikroautobusu reisi, ar kuriem irānis devies uz Rīgas centru, proti, autoostu, tomēr ceturtdienas vakarā vēl nebija zināmi visi ar viņu kopā vienā mikroautobusā braukušie pasažieri. «Šo pasažieru sarakstus neviens neveido, tāpēc, tiklīdz būs zināms konkrētais no šiem maršrutiem, mēs izziņosim un aicināsim atsaukties pasažierus,» norādīja epidemiologs. Lielākais risks inficēties, esot vienā transportlīdzeklī, šajā gadījumā lidmašīnā, ir tiem pasažieriem, kuri sēž inficētajai personai blakus un divas rindas priekšā un divas aizmugurē, tomēr palikt mājās un novērot savu veselību ir ieteikts visiem. Lidmašīnas reisa pasažierus apzina gan dienesti, gan cilvēki jau paši sazinājušies, lai noskaidrotu turpmāko rīcību. Saskaņā ar ekspertu ieteikumiem tā ir šāda: palikt mājās, divreiz dienā mērīt temperatūru un sazināties pa tālruni ar savu ģimenes ārstu, informējot, ka cilvēks bijis konkrētajā lidmašīnā. «Cilvēkiem vajadzētu palikt mājās un ierobežot arī savus sociālos kontaktus, bet, ja ir tāda iespēja, iziet ārā svaigā gaisā, piemājas dārzā, tas nav liegts,» teica J. Perevoščikovs. Ja gadījumā veselības stāvoklis pasliktinās – paaugstinās temperatūra, sākas klepus, rīkles iekaisums -, jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (tālrunis 113) un jāinformē par saslimšanu un lietas apstākļiem, proti, lidmašīnas reisu.

Tieši tāpat ir jārīkojas visiem tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri atgriezušies no jaunā koronavīrusa Covid-19 skartajām valstīm un teritorijām. No piektdienas šo teritoriju saraksts ir papildināts – bez Ķīnas, Dienvidkorejas, Irānas, tajā ir arī Singapūra, Japāna, Itālijas Lombardijas, Veneto, Pjemontas un Emīlijas-Romanjas reģions. No piektdienas dienesti ievieš arī jaunu rīcības shēmu. Ja personām, kuras bijušas šajos reģionos, 14 dienu laikā parādās saslimšanas simptomi, tām ir jāzvana 113. Tieši Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests vislabāk zinās, kā reaģēt un ko darīt situācijā, ja cilvēkam ir aizdomas par inficēšanos ar jauno vīrusu. Nevajadzētu doties ne uz uzņemšanu slimnīcā, ne poliklīniku, ne pie ģimenes ārsta. Līdz šim pie šiem pacientiem devās speciāli aprīkota brigāde trīs cilvēku sastāvā un pacientu aizveda uz Latvijas Infektoloģijas centru, lai īpašā nodaļā paņemtu analīzes, bet tagad – ņemot vērā, ka cilvēku skaits, kuri ir bijuši vīrusa skartajās valstīs kļūst arvien lielāks, – pie pacienta mājās ieradīsies viens mediķis, kas no cilvēka paņems analīzes. Pacients varēs palikt tā sauktajā mājas karantīnā. Analīžu rezultāti personai tiks paziņoti telefoniski – pēc iespējas ātrāk, un, ja tie izrādīsies vīrusu apstiprinoši, cilvēkam būs jādodas uz slimnīcu – pēc viņa atbrauks speciāla brigāde.

Dienesti sīkāk komentē arī gadījumu, kad ar koronavīrusu inficēts cilvēks izbrauca cauri visai Rīgai un nonāca Tallinā. Viņš ielidoja trešdienas rītā, ap pulksten 11.30 ar reisu no Stambulas. Kopā ar meitu devās uz mikroautobusu un nonāca Rīgas autoostā. Tur pulksten divos viņš iesēdās autobusā Lux Express, lai brauktu uz Tallinu. Jau Igaunijā viņam saasinājās veselības problēmas un viņš pats izsauca neatliekamās palīdzības brigādi. Tallinas pilsētas centrālajā slimnīcā viņam konstatēja inficēšanos ar jauno koronavīrusu. Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs apstiprināja, ka igauņu dienesti apzinājuši visus autobusa reisa pasažierus, seši no viņiem ir Latvijas iedzīvotāji. Šie cilvēki dodas atpakaļ uz Latviju – ne ar sabiedrisko transportu, bet ar privāto, un Latvijā viņiem būs jāpaliek mājās veselības stāvokļa uzraudzīšanai.

Latvijā līdz šim veikti 42 laboratoriskie izmeklējumi uz Covid-19, tajā skaitā 12 bērniem, 41 paraugs bijis negatīvs, vienam gaida rezultātus. Veselības ministrija nolēmusi katru dienu šādu informāciju ievietot tīmeklī, kā arī katru dienu ievietot aktuālo informāciju par dienas laikā notikušiem pasākumiem, lai sabiedrībai būtu pilna informācija par notiekošo. «Informācija ir kā gatava vakcīna, jo dod mums zināšanas, ko darīt un kā izvairīties no saslimšanas,» atzina veselības ministre Ilze Viņķele. «Mums pašlaik nav nekādu pierādījumu, ka notiktu vīrusa transmisija Latvijā,» uzsvēra infektologs Uga Dumpis. «Mums ir laiks atrast visus cilvēkus, kuri ir bijuši kontaktā ar inficēto vai bijuši vīrusa skartajās teritorijās, taču tas nenozīmē, ka šie cilvēki noteikti būs inficēti.» Mediķi arī aicina cilvēkus būt atbildīgiem un saslimušiem (arī ar citām infekciju slimībām) nedoties uz darbu vai pasākumiem.

Inga Paparde

Pievienot komentāru