autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Konfliktē airBaltic īpašnieki

Nedēļas sākumā publiskotā a/s Air Baltic Corporation (airBaltic) prezidenta un lidsabiedrības mazākuma akcionāra Bertolta Flika iecere dibināt pašam savu lidsabiedrību Lietuvā radījusi virkni negāciju – sākot no uzstādījuma Ģenerālprokuratūrai veikt revīziju iepriekšējās valdības satiksmes ministra Aināra Šlesera (PLL) noslēgtajā akcionāru līgumā un beidzot ar draudiem viņam pamest amatu.

Jākoncentrējas uz Rīgu

Tiekoties ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (Vienotība), airBaltic vadītājs B. Fliks vaicājis par aviokompānijas darbības izvēršanu Lietuvā, kur aviācijas biznesa niša kopš lidsabiedrības flyLAL bankrota ir tukša. Valdības vadītājs airBaltic darbības izvēršanai šajā tirgū nav devis atbalstu, bet gan ļāvis noprast, ka vairāk jākoncentrējas uz pašmāju tirgu, raksta NRA.lv

Nacionālās lidsabiedrības mazākuma akcionārs – Baltijas aviācijas sistēmas (BAS) īpašnieks B. Fliks uzskata, ka veiksmīgai biznesa attīstībai kaimiņu tirgū jāveido pilnīgi neatkarīga kompānija, kas nav piesaistīta airBaltic. Pēc viņa vārdiem, viens no variantiem būtu dibināt airBaltic meitas uzņēmumu, taču sarunās ar premjeru viņš esot sapratis, ka Latvijas interesēs neesot strauja airBaltic attīstīšana Lietuvas tirgū. Šādos apstākļos nolemts dibināt jaunu uzņēmumu.

Būs jāizvēlas

Savukārt V. Dombrovskis uzskata, ka B. Flikam pēc paziņojuma par jaunas aviokompānijas veidošanu Lietuvā būs jāizvēlas attīstīt airBaltic vai vadīt jauno lidsabiedrību kaimiņu tirgū. BAS īpašnieks gan nesaskata interešu konfliktu, vadot un esot īpašniekam divos konkurējošos uzņēmumos.

“Te kaut kas tiek sajaukts. BAS ir ārvalstu investors airBaltic. Nav tā, ka BAS var ieguldīt tikai vienā aviokompānijā, turklāt esmu skatījies arī uz citām investīcijām. Es nesēžu uz diviem krēsliem, man ir uzņēmums, kas iegulda vairākos uzņēmumos, un es vadu airBaltic. Jābeidz muldēt par interešu konfliktiem, es atsakos visu laiku muldēt par interešu konfliktiem,” uzsver B. Fliks.

BAS jaunajā lidsabiedrībā Lietuvā būs tikai viens no līdzīpašniekiem. Lidsabiedrību vadīs Kristians Kirhheiners, kurš ir aviācijas nozares profesionālis ar 25 gadu pieredzi un daudzus gadus strādājis SAS, arī vadījis airBaltic.

Vēršas prokuratūrā

Pēc publiskotās informācijas par BAS plāniem kaimiņvalstī valdības vadītājs V. Dombrovskis nosūtīja vēstuli Ģenerālprokuratūrai, kurai lūdz izvērtēt bijušā satiksmes ministra A. Šlesera pērn 4. martā noslēgtā Latvijas valdības un BAS akcionāru sadarbības līguma atbilstību valsts interesēm.

“Šis akcionāru sadarbības līgums parakstīts pēdējā brīdī pirms valdību nomaiņas – astoņas dienas pirms V. Dombrovska vadītās valdības apstiprināšanas Saeimā, kā arī bez Ministru kabineta pilnvarojuma,” skaidro premjera preses pārstāve Līga Krapāne.

Nosūtot ģenerālprokuroram minētā līguma kopiju, Ministru prezidents īpaši norāda uz atsevišķiem faktiem, kas rada bažas par valsts interešu iespējamu neievērošanu.

Pirmkārt, 1995. gada 29. augusta airBaltic dibināšanas līgums ar Scandinavian Airlines Systems Denmark-Norway-Sweden un trim ārvalstu investīciju fondiem būtiski ierobežoja valsts kā vairākuma akcionāra tiesības brīvi un bez jebkāda ierobežojuma īstenot savu vairākumu – SAS kā otrs lielākais akcionārs noteica stratēģiskus airBaltic darbības jautājumus.

Otrkārt, A. Šlesers līgumu parakstījis pēc vienpersoniska lēmuma. Treškārt, 2009. gada 6. aprīļa statūtu redakcijā salīdzinājumā ar 2004. gada 13. decembra statūtu redakciju no 1 000 000 ASV dolāru (540 000 latu) līdz 10 000 000 eiro (7 miljoniem latu) palielināta summa, pie kuras jebkurā gadījumā līgums skatāms uzņēmuma padomē, vēstulē norādījis premjers.

BAS īpašnieks B. Fliks pēc premjera vēršanās Ģenerālprokuratūrā preses paziņojumā informē, ka valsts akcionāru līgums tika apspriests šā gada sākumā Ministru kabinetā, kuru vadījis pats V. Dombrovskis. “Mani izbrīna V. Dombrovska kunga rīcība – vai, vēršoties ar šādu lūgumu Ģenerālprokuratūrā, V. Dombrovska kungs vēlas, lai prokuratūra pārbauda viņa paša darbību,” retoriski vaicā B. Fliks.

Grib publiskot līgumus

Pēc abu airBaltic lielāko īpašnieku izteikumiem publiskajā telpā premjers nosūtīja vēstuli BAS, kurā iespējami īsākā laikā lūdz uzņēmuma piekrišanu 2009. gada 4. marta akcionāru sadarbības līguma un 2010. gada 30. aprīļa akcionāru sadarbības līguma tekstu publiskošanai. Minēto dokumentu saturu Latvijas valdība nav tiesīga publiskot bez BAS piekrišanas.

Visticamāk, BAS piekrišanu nedos, jo līdzšinējā saziņa ar valsts kapitāldaļu turētāju – Satiksmes ministriju ir bijusi konfidenciālā un šāda nepieciešamība publiskot savstarpēji noslēgtos līgumus nav bijusi kopš lidsabiedrības dibināšanas 1995. gadā.

***

VIEDOKĻI

Valdis DOMBROVSKIS, Ministru prezidents:

– Latvijas nodokļu maksātājiem ir neapstrīdamas tiesības zināt, kādēļ valstij kā vairākuma akcionāram nav iespēju pilnvērtīgi pārvaldīt sev piederošās daļas uzņēmumā airBaltic un kādēļ mazākuma akcionāram ir radītas nepamatoti plašas pilnvaras. Tā laika satiksmes ministra parakstītais akcionāru sadarbības līgums būtiski ierobežo valsts kā vairākuma akcionāra iespējas pārvaldīt sev piederošās daļas.

Ainārs ŠLESERS, Bijušais satiksmes ministrs:

– V. Dombrovskis atkal melo par airBaltic akcionāru līgumu, noklusējot, ka šo līgumu ir akceptējusi un parakstījusi viņa paša vadītā valdība šā gada sākumā. Pirms dažām nedēļām Kaspara Gerharda vadītā Satiksmes ministrija airBaltic padomē apstiprināja divus Vienotības pārstāvjus, pagājušajā nedēļā atklājās informācija, ka par airBaltic iegādi interesējas aviokompānija Hainan Airlines, kuras pastarpināts akcionārs ir Džordžs Soross.

Pievienot komentāru